Zurück

Bobuloviny aneb velká síla v malém ovoci

Maliny, ostružiny, jahody, borůvky, brusinky nebo třeba černý rybíz. Naše chuťové pohárky toto drobné ovoce milují. Věděli jste ale, že jej miluje i naše tělo? Pozitivní účinky těchto plodů pociťovali již naši dávní předkové. Tehdy ještě nebylo jasné, v čem přesně se jejich síla ukrývá, přesto byly už v tu dobu oblíbenou pochoutkou. Věda od té doby udělala velký krok kupředu a nyní už víme, co za blahodárnými účinky tohoto ovoce stojí. Dovolte nám představit ty nejzdravější druhy bobulovin a objevte s námi jejich sílu!

Antioxidanty, klíč ke zdraví

S pojmem antioxidanty se již určitě ve svém životě setkal každý z nás. Ale co vlastně ty antioxidanty jsou? Proč je naše tělo potřebuje? A jak je získat?

V průběhu života se potýkáme s mnoha nástrahami. Stres, nezdravý životní styl, znečištěné prostředí, nezdravá strava, užívání velkého množství léčiv, infekce, nedostatek pohybu, konzumace alkoholu či kouření - to je výčet pouze těch nejčastějších faktorů, která v našem těle podporují vznik takzvaných volných radikálů a následného oxidačního stresu. Oxidační stres hraje posléze vysokou roli v rozvinutí chronických a civilizačních onemocnění, jako jsou například kardiovaskulární a degenerativní poruchy, rakovina, nemoci dýchací soustavy, revmatoidní artritida, poruchy zraku a mnoho dalších1.

Volné radikály v našem těle mohou mít pozitivní i negativní funkci, pokud je jich ale příliš mnoho, snaží se navázat na zdravé buňky, které tím poškozují1. To má za následek vznik oxidačního stresu, který je pro naše tělo velice nebezpečný1. Antioxidanty se dokáží na nadbytečné volné radikály navázat a tím je neutralizovat, čímž snižují jejich negativní vliv na náš organismus a redukují výskyt oxidačního stresu1. Antioxidanty naše tělo dokáže i samo vytvořit, pouze ale v omezeném množství1. Proto je důležité konzumovat potraviny, které jsou na jejich obsah bohaté. Pro naše zdraví je nejvhodnější přijímat co nejširší spektrum antioxidantů, rozmanitost jídelníčku je tedy základem. A s touto rozmanitostí vám právě bobuloviny mohou dokonale pomoci, jelikož poskytují širokou škálu různorodých antioxidantů s rozmanitými účinky.

Borůvky

Lesní borůvky drží pomyslné první místo v kategorii bobulovin s antioxidačními účinky, jelikož poskytují nejvyšší antioxidační kapacitu2, 3. Díky vysokému obsahu fenolových sloučenin jako jsou antokyany,  taniny a flavonoidy mohou mít pozitivní vliv na zdraví našeho mozku, jelikož dohromady tyto složky působí protizánětlivě na nervové buňky a snižují jejich degeneraci4. Lesní borůvky rovněž vykazují antikarcinogenní účinky a dokonce pomáhají chránit zdravé buňky před chemoterapií a radiací5. Bio lesní borůvky pro vás nabízíme zde.

Maliny

Maliny jsou unikátním ovocem s vysokým obsahem bioaktivních složek. Jejich hlavní předností jsou polyfenoly v čele s antokyany a ellagitaniny, které mohou snižovat riziko metabolických a kardiovaskulárních onemocnění, diabetu, obezity či dokonce Alzheimerovy choroby6. Kromě toho se maliny mohou pyšnit také skvělým obsahem vitaminu C7. Abyste si jejich přednosti mohli vychutnat, nově jsme do naší nabídky přidali maliny v bio kvalitě.

Ostružiny

Spolu s borůvkami se ostružiny pohybují mezi bobulovinami s nejvyšší antioxidační kapacitou2 a mohou se chlubit širokou škálou bioaktivních složek. Polyfenoly, resp. antokyany a proantokyany obsažené v ostružinách, mají silně protizánětlivý a potenciálně hojivý vliv na naše tělo8,9. Nedávné studie naznačují, že by konzumace ostružin mohla mít neuroprotektivní, antioxidační a protizánětlivé účinky při léčbě bipolárně afektivní poruchy, jelikož pomáhají redukovat epizody mánie10. Toto malé superovoce najdete v bio kvalitě zde.

Višně

Višně jsou naše vášeň, což už jste mohli zjistit díky našemu višňovému Symbiotic Keefiru. Toto kyselé živinami nadupané ovoce je unikátním zdrojem polyfenolů11, které snižují hladinu cholesterolu12, mají vysoký protizánětlivý vliv na naše tělo a kromě antioxidačního efektu také vykazují pozitivní účinky při boji s rakovinou a neurodegenerativními i kardiovaskulárními onemocněními13. Benefity višní vám Filip s Kateřinou přiblíží ve videu o višňovém Keefiru, které najdete níže. Pokud ale nemáte zrovna chuť na Keefir, můžete si višně v bio kvalitě přidat do jiného lahodného pokrmu.

Jahody

Lesní jahody jsou podobně jako višně plné blahodárných polyfenolů14. Pyšnit se mohou také vysokým obsahem vitaminu C15. Tyto dvě vlastnosti z nich dělají ideální ovoce pro běžnou snídani, svačinu či smoothie. Stejně jako lesní jahody jsou lahodné a zdravé i jejich příbuzné zahradní jahody, avšak cenných aktivních látek obsahují v porovnání s lesními přecijen o něco méně.

Černý rybíz

Bobulky černého rybízu jsou unikátní svým mimořádně vysokým obsahem vitaminu C16 - pro dosažení doporučené denní dávky vitaminu C vám bohatě stačí dopřát si během dne zhruba 50 gramů černého rybízu17. Kromě toho je vhodným zdrojem rozpustné i nerozpustné vlákniny18, díky čemuž je lahodným doplňkem k našim fermentovaným produktům. Přátelské bakterie obsažené ve fermentovaných Yoguardech a Keefirech totiž milují vlákninu a při jejím dostatku ještě lépe přispívají ke zdraví střevního mikrobiomu. Bio černý rybíz najdete tady.

Brusinky

Kdo by neznal brusinky. Jejich blahodárný vliv na močové cesty je všeobecně známý a mnoha studiemi prokázaný19. Brusinky mají antimikrobiální účinky a aktivně brání v usazování a rozmnožování bakterií, které infekce močových cest způsobují19. Kromě toho obsahují vysoké množství flavonoidů20. Brusinky jsou nejlepší čerstvé, pokud je ale nemáte k dispozici, doporučujeme mrazem sušené neboli lyofilizované. Můžete je zobat jen tak nebo si jimi ozdobit třeba snídani.

 

PODÍVEJTE SE NA VIDEO O VIŠŇOVÉM KEEFIRU

A JEHO BENEFITECH




Zaujal vás tento článek? Máte nějaké dotazy nebo připomínky? Budeme rádi, když se s námi o ně podělíte na barbora@wildandcoco.com nebo na našem Instagramu @wildandcoco.


  1. Pham-Huy L. A. et al., 2008, International Journal of Biomedical Science: Free Radicals, Antioxidants in Disease and Health [cit 2021.03.31].
  2. Prior L. R. et Cao G., 2000, Hort Science Vol 35: Antioxidant Phytochemicals in Fruits and Vegetables: Diet and Health Implications [cit 2021.03.31].
  3. United States Department of Agriculture AgResearch Magazine together with Ronald L. Prior, James A. Joseph, Guohua Cao, and Barbara Shukitt-Hale from USDA-ARS Human Nutrition Research Center on Aging at Tufts University, 1999: Can Foods Forestall Aging? [cit 2021.03.31].
  4. Debnath-Canning M. et al., 2020, Journal of Functional Foods: Fruits and leaves from wild blueberry plants contain diverse polyphenols and decrease neuroinflammatory responses in microglia [cit 2021.03.31].
  5. Preedy V. R., 2020, Academic Press, Pathology: Oxidative Stress and Dietary Antioxidants: Chapter 17 - Bilberry anthocyanins as agents to address oxidative stress, 1. vydání, ISBN 978-0-12-815972-9, 433 pages
  6. Burton-Freeman B. M. et al., 2016, Advances in Nutrition: Red Raspberries and Their Bioactive Polyphenols: Cardiometabolic and Neuronal Health Links [cit 2021.03.31].
  7. FoodData Central of U.S. Department of Agriculture (online) [cit 2021.03.31].
  8. Van de Velde F. et al., 2019, Food Research International: Anti-inflammatory and wound healing properties of polyphenolic extracts from strawberry and blackberry fruits [cit 2021.03.31].
  9. Gowd V. et al., 2019, Food Research International: Antioxidant potential and phenolic profile of blackberry anthocyanin extract followed by human gut microbiota fermentation [cit 2021.03.31].
  10. Chaves V. C. et al., 2020, Neuroscience Letters: Blackberry extract improves behavioral and neurochemical dysfunctions in a ketamine-induced rat model of mania [cit 2021.03.31].
  11. Sokół-Łetowska A. et al., 2020, Molecules: Chemical Composition of 21 Cultivars of Sour Cherry (Prunus cerasus) Fruit Cultivated in Poland [cit. 2021.03.31].
  12. Hegedűs A. et al., 2018, Orvosi Hetilap Vol 159 Issue 18: Health effects of sour cherries with unique polyphenolic composition in their fruits (online) [cit. 2021.03.31].
  13. Cory H. et al., 2018, Frontiers in Nutrition: The Role of Polyphenols in Human Health and Food Systems: A Mini-Review (online) [cit. 2021.03.31].
  14. Yildiz H. et al., 2014, Journal of Applied Botany and Food Quality: Bioactive content and antioxidant characteristics of wild (Fragaria vesca L.) and cultivated strawberry (Fragaria × ananassa Duch.) fruits from Turkey (online) [cit. 2021.03.31].
  15. Jurgiel-Małecka G. et al., 2017, European Journal of Horticultural Science: Comparison of fruits chemical composition of selected cultivars wild strawberry (Fragaria vesca L.) (online) [cit. 2021.03.31].
  16. Nutrition Data (online).* 
* Tento zdroj čerpá z nutričních hodnot poskytovaných U.S. Department of Agriculture dle SR-21.
  17. U.S. Department of Health & Human Services, The Office of Dietary Supplements (ODS) of the National Institutes of Health (NIH): Vitamin C Fact Sheet for Consumers (online) [cit. 2021.03.31].
  18. Alba K. et al., 2018, Food Hydrocolloids: Fractionation and characterisation of dietary fibre from blackcurrant pomace [cit. 2021.03.31].
  19. Nabavi F. S. et al., 2017, Current Topics in Medicinal Chemistry: Cranberry for Urinary Tract Infection: From Bench to Bedside [cit. 2021.03.03].
  20. González de Lliano D. et al., 2020, Molecules: Cranberry Polyphenols and Prevention against Urinary Tract Infections: Relevant Considerations [cit. 2021.03.31].