Zpět

Ochrana před sluncem skrze jídelníček

Slunce je největším a nejsilnějším zdrojem energie. Jeho působení není z podstaty věci špatné a neprospěšné, takže pokud se tak děje, máme pro vás nemilou zprávu: můžeme si za to pravděpodobně sami. Po většinu roku jsme zavřeni v místnostech a slunečních paprskům se naplno vystavíme teprve v létě, kdy na jeho intenzitu nejsme adaptovaní.

Jak prožít léto ve zdraví s pomocí přírodních zdrojů? Na sluneční paprsky je potřeba se adaptovat pozvolně, pobývat na sluníčku i během roku a podpořit tak přirozenou UV ochranu organismu. 

A existují další jednoduché kroky
pro chytrou ochranu těla před sluncem:

  • Vystavujte se slunečnímu světlu hlavně po ránu, kdy je jeho intenzita nejnižší.
    A ideálně bez brýlí, bez krému i bez oblečení
  • Sluneční brýle noste co nejméně. Vaše oko je senzor a díky němu tělo lépe vyhodnotí, jaká je situace

  • Opalovací krémy nepoužívejte preventivně, ale zejména v době poledního žáru, a volte netoxické opalovací krémy s minerálními filtry

  • Podpořte tělo dostatkem kvalitních tuků a dostatkem antioxidantů, které vám pomohou vyrovnat se se zvýšenou hladinou volných radikálů

Slunce a oxidativní stres

Působení slunečního svitu na náš organismus podporuje produkci energie. Současně s tím ale dochází vlivem zrychlení procesů a zvýšené produkci volných radikálů a tím i ke zvýšení míry oxidativního stresu. Volné radikály vznikají v těle zcela přirozeně, jsou vedlejším produktem celé řady fyziologických procesů a obecně jsou spojovány zejména se stárnutím organismu. Když víme jak na to, můžeme si vhodnou stravou pomoci s jejich eliminací.

Přírodní zdroje pro snížení oxidativního stresu

Celá řada sezónních potravin obsahuje velké množství antioxidantů – látek, které snižují míru oxidativního stresu v organismu tím, že pomáhají vychytávat volné radikály a odvádět je z těla pryč. Jiné podporují přirozenou tvorbu tělu vlastních antioxidantů, zejména glutathionu, případně melatoninu. Rostlinné antioxidanty patří nejčastěji do skupiny polyfenolů, které mají kromě zmíněného efektu často i protizánětlivý účinek, příznivě podporují psychický stav a náladu a mohou mít vliv na naši dlouhověkost.

Antioxidanty přijímané ze stravy mají nejčastěji schopnost chránit kožní buňky a zároveň dokážou chránit kolagen a podporovat jeho další tvorbu. Tím přispívají k zachování, nebo dokonce zvýšení pružnosti pokožky, brání vzniku vrásek a chrání DNA kožních buněk.

Bobulovité ovoce

Jahody, borůvky, maliny a ostružiny, ale také brusinky, rybíz, nebo třeba rakytník jsou v létě tím nejlepším zdrojem prospěšných látek. 

  • Jahody obsahují superlátku fisetin, který přímo podporuje tvorbu kolagenu (ne náhodou patří jahody mezi potraviny s omlazujícím účinkem) a má protirakovinné působení. Navíc je ale také jednou z mála přírodních substancí, u kterých byl prokázán přímý vliv na dlouhověkost. Další podobně fungující látkou je resveratrol, který se vyskytuje zejména v červeném víně.

  • Lesní borůvky pak obsahují mocný pterostilben, látku s velkým vlivem nejen na zvyšování antioxidační kapacity organismu a protirakovinným působením, ale také s pozitivním vlivem na mentální výkonnost.

  • Třešně a višně obsahují přímo melatonin – nejsilnější tělesný antioxidant, který byl dlouhou dobu považován za „pouhý“ hormon spánku, ale jeho skutečný potenciál sahá mnohem dále.

Kakao

Další superlátkou s potenciálem eliminovat negativní vliv slunečního záření je kakao – konkrétně obsažený theobromin a další polyfenoly. Na mysli však máme kvalitní, minimálně zpracované kakao ideálně v ceremoniální kvalitě, které si zachovává možné maximum účinných blahodárných látek. Theobromin i další kakaové polyfenoly mají kromě přímého vlivu na kožní buňky a jejich DNA také příznivý vliv na prokrvení organismu, kůži nevyjímaje.

TIP: Pokud pijete každý den kávu, zkuste ji nahradit šálkem lahodného ceremoniálního kakaa. A dá se připravit i jako chladivé smoothie – stačí ho rozmixovat s rostlinným mlékem a ledem.

 

Astaxanthin

Jedná se o červené barvivo, které se vyskytuje primárně v zelených řasách, právě jako odezva na expozici UV záření. Toto barvivo řasy přímo chrání a jeho efekt je přenositelný i na člověka. Výhoda astaxanthinu přitom spočívá nejen v jeho ochranném potenciálu, ale zejména ve schopnosti podpořit samotnou adaptaci na sluneční záření.

Správná hydratace

K dostatečné hydrataci organismu nestačí pouze dostatek vody a buněčná hydratace i správná distribuce vody v těle závisí na dostatku minerálů. Nedostatkem minerálů a elektrolytickou nerovnováhou trpí velká část populace. Mezi projevy patří nedostatek energie, „strhaný“ vzhled, předčasné stárnutí i řada chronických zdravotních problémů.

Přirozeným způsobem, jak doplnit potřebné minerály a organismus správně hydratovat je například pití kokosové vody, která obsahuje dostatek elektrolytů, zejména často nedostatkového draslíku. Kokosová voda se z tohoto důvodu hodí jako nápoj u všech aktivit zahrnujících zvýšené pocení – od sportu přes nemoc až po porod.

“Pamatujte, že slunce je náš přítel a mocný zdroj energie. Jako ke všem mocným nástrojům je ale i k němu třeba přistupovat s rozumem a pokorou. Stačí spojit to nejlepší z obou světů – naši přirozenost s moderními poznatky.“

Jana Soutor Raganová