Zpět

Časté otázky ke kokosovému detoxu

Proč je součástí detoxu panenská kokosová voda a mladý ječmen či celerová šťáva?

Účinnost kokosového detoxu výrazně zvyšuje použití "zelených" potravin - v tomto případě tekutin. Mladý ječmen či celerová šťáva přidají do panenské kokosové vody důležité prvky sodík a železo a také účinný antioxidant chlorofyl.

Doplňují energii, obsahují chlorofyl, mají v sobě nízké množství přírodního cukru, který tak pomůže zpříjemnit kalorickou restrikci a zabránit tomu, aby člověk propadl do hluboké únavy. Krom toho, že jsou chutným zpestřením půstu, obsahují cenné protizánětlivé antioxidanty.

Panenská kokosová voda je po odsátí z kokosového ořechu nanofiltrována a hluboce zamražena. Díky tomu dochází k maximálnímu možnému uchování oněch cenných živin. Panenskou kokosovou vodu lze získat též přímo z čerstvých mladých kokosů. Podobný detox, i když už ne kokosový, lze absolvovat i s čerstvými zeleninovými šťávami.

Složky půstového jídelníčku jsou snadno vstřebatelné a absolutně šetrné vůči střevní stěně. 

Nestačí držet pouze půst o vodě?

Ano, stačí. Půst je náročnější po energetické stránce i po stránce mentální. Na druhou stranu účinky jsou ještě silnější. Při vodním půstu doporučujeme zapojit naše ostatní “nepotravinové” techniky.

Stojí to za vydané peníze?

Kokosový detox 21 stojí stejně jako 2-3 koučinková sezení s kvalitním koučem. Při detoxu získáte několik hodin informací, praxe a podpory. Také stravu na celý jeden týden. 

K čemu si mám všímat vděčností a vést si jejich seznam?

Rekapitulace každého dne nás přivede ke zjištění, že se nám podařilo zásadně více věcí, než si pamatujeme. A to je klíčové pro získání motivace v životní transformaci. Zároveň si začnete uvědomovat “běžné” věci, za které jsme také vděčni. To vede dlouhodobě k podpoře radosti a vytvoření opěrných bodů, pokud se potřebujeme vypořádat s něčím nepříjemným. Podle dalších průzkumů vede každodenní vděčnost ke zvýšení úrovně vnímaného štěstí více, než jakýkoliv jiný životní faktor.

Je kokosová voda humbuk?

O tom se rozhodněte sami.

Je kokosová voda podobná krevní plazmě?

Není. Je podobná nitrobuněčné tekutině (cytosolu). Kokosová voda byla úspěšně použita k několika transfúzím, kdy došlo k záchraně života. Je to zdokumentováno například v těchto studiích - 12. Při detailní analýze zjistíme, že se od krevní plazmy liší vyšším obsahem draslíku a nižším sodíku.

Proč k detoxu nedoporučujeme použití kokosové vody z tetrapaku?

Tato voda prošla náročným zpracováním a tepelnou, popřípadě i chemickou úpravou. To vede ke ztrátě chuťových a cenných biologických vlastností. Taková voda je spíše sladkou šťávou s vyšším obsahem draslíku.

Proč je potřeba speciální očista těla, když v našem těle probíhá detoxikace každý den automaticky?

Protože žijeme jinak než naši předkové a přirozený detoxikační mechanismus je přehlcen klasickým životním stylem dnešních lidí a toxiny z prostředí. Různé formy půstu, odříkání až asketismu tu jsou historicky ve všech tradičních kulturách na celém světě - v různých formách - viz liturgické kalendáře, u nás především ke konci zimy (masopust).

Půst má složku spirituální, habituální, evolučně silně zakořeněnou - dodává našemu stravování cykličnost, změnu, ztišení a ztlumení ... Zároveň podporuje tzv. metabolickou flexibilitu - změnou energetického příjmu, změnou způsobu stravování, změnou rozložení živin.

Další aspekt je psychologický - dodává možnost k reflexi a restrukturalizaci našich návyků a zvyků - k tomu je potřeba více času, nežli běžných 12 hodin od večeře do snídaně.

Organismu prospívá podpora přirozených detoxikační mechanismů - dýchání, pocení, podpora činnosti ledvin, střev a jater. Také je vhodné eliminovat toxické látky  z našeho prostředí - kvalitní stravou, netoxickou domácností, čistým vzduchem, vodou, kvalitním spánkem a emoční i vztahovou rovnováhou, pohybem.

Za toxin může být v dnešní době považována jakákoliv látka v nadměrném množství. Klasicky však za toxin považujeme látky s tzv. volnými radikály (reaktivní látky, které reagují s našimi molekulami a mění jejich strukturu a funkci, a naše tělo je musí neutralizovat). Jinak vzniká oxidační stres, který urychluje stárnutí našeho organismu. Obranou je správná antioxidační kapacita našeho těla. Na ní se podílí antioxidanty (flavonoidy z kokosové vody, vitamín C, chlorofyl) a bílkoviny.

Na základě čeho kokosová kůra vznikla?

Detoxikační kúra vznikla na základě desetiletých zkušeností biohackera a kouče životního stylu Filipa Říhy. Původní varianta kúry byla založená na mrkvovo-řepovo-salátovo-celerové šťávě, později kvůli komentářům na pracnost výroby šťávy a její netradiční chuťový profil byla tato šťáva nahrazena panenskou kokosovou vodou. Zároveň byla kúra zásadně obohacena o široké spektrum dalších prvků životního stylu.

Budu mít v průběhu detoxu menstruaci, je pro mě detox vhodný?

Ano, a některé ženy dokonce během menstruace mívají i přirozeně nechutenství. Během půstu lze očekávat pokles krevního tlaku. Pokud se budete cítit velmi slabě, rádi Vám poradíme individuálně.

Je vhodné během kokosové kúry sportovat?

Kúra je zaměřená na prohloubení kontaktu s vlastním těle. Zde více než jinde platí zlaté pravidlo “všeho s mírou”. Proto každý den zařazujeme 20-30 minut aerobního pohybu. Během kokosové kúry je vhodné omezit extrémní sportovní aktivity.