Zpět

Co je to naturopatie a jak nám může pomoci ke zdraví?

Naturopatie je západní směr celostní přírodní medicíny, který propojuje znalosti a tradice přírodního léčitelství s nejnovějšími poznatky klinického výzkumu v oblasti přírodní a nutriční medicíny. V České republice se jedná o kombinaci západní fytoterapie a klinické nutriční medicíny. Jako nástroj pro ladění využívá přírodních prostředků jako je strava, byliny a doplňky. Nejde o alternativní medicínu. Dívá se na člověka pohledem západní medicíny, založeným na anatomii a biochemii tak, jak ji vidí konvenční medicína. Proto naturopat rozumí lékařům, lékařským zprávám, testům a mohou s lékaři spolupracovat. 

Naturopatie zdůrazňuje prevenci a využívá terapeutické metody, které podporují samouzdravující proces organismu: vis medicatrix naturae.

Nesoustředí se na nemoc a diagnózu, ale na člověka samotného. Naturopaté využívají znalostí moderní vědy k pochopení fungování organismu a udržení vysokého standardu naturopatické praxe. Ovšem principy, kterými se řídí, jsou daleko komplexnější než pouhý fyziologický pohled na nerovnováhu v organismu, která se prezentuje jako nemoc. Jako stejně podstatnou vnímají naturopaté stránku duševní a mentální, roli emocí, stresu, spánku a vlivů životního prostředí.   

Naturopatický jídelníček a režim 

Velmi důležité je komplexní propojení těla a mysli, které cílí na vytvoření rovnováhy zdraví a životní spokojenosti. Jako základní stavební kameny vnímám stravu a životní styl. Vyživení je pro celý organismus zásadní. Pokud se každý naučí základním principům zdravého životního stylu, může předejít mnoha zdravotním problémům. 

Když se na to koukneme z komplexního hlediska, klíčovými faktory v otázce zdraví je spánek, odpovídající relaxace/odpočinek, plnohodnotné vztahy, vyvážená strava, pitný režim a doplnění důležitých vitamínům, minerálů i bylin. 

Co vlastně znamená pojem vyvážená strava?

Jde o dostatečný přísun základních makro a mikro živin. Makroživiny jsou, tuky, cukry, bílkoviny a mikroživiny jsou vitamíny, minerály. Aby tělo mohlo správně fungovat, potřebuje dostatek tohoto stavebního materiálu. Pro kvalitu potravin je zásadní jejich sezónnost a lokálnost, které ovlivňují obsah důležitých výživných látek. Zároveň je třeba sledovat potřeby těla, protože každé je jedinečné a individuální. Někdy potřebujete stravu, která více detoxikuje a jindy naopak vyživení.

Z fyziologického hlediska se ukazuje, že hormonální hladina ženy se během jednoho měsíce několikrát mění. Proto je důležité vědět, v jaké fázi během měsíce chce tělo čistit a podporovat odvod hormonálních zbytků a kdy naopak vyživit a tak podpořit tvorbu hormonů. V některé fázi ženě bude vyhovovat odlehčený jídelníček založený na zdravých sacharidech, vláknině, lekce stravitelných bílkovinách  a tekutinách. V jiné fázi jí naopak prospěje dostatek tuků a výživnějších a plnohodnotných bílkovin.  Je potřeba si uvědomit že pestrost a přirozenost ve stravě je zásadní pro pokrytí potřeb tělo. Pokud tělo dostane dostatek stavebního materiálu, což jsou pro nás makro a mikroživiny, samo si pak vyladí, co potřebuje. Náš organismus přesně ví, co je pro něj zásadní. 

TIP! Lenka se na hormonální zdraví ženy a její cykličnost ve spojitosti (nejen) se stravou zaměřuje blíže v projektu Lunafly. Pokud vás tohle téma zajímá, neváhejte se na projekt podívat a zjistit více.

Pro přísun lokálních potravin ve formě ovoce a zeleniny je ideální léto, kdy si tělo žádá o zavodnění, ochlazení a lehčí strava mu velmi prospěje. Zásadní je také přidávání bylin a kořenové zeleniny do stravy. Pokud si tedy ráno děláte k snídani farmářská vajíčka nebo veganská tofu-vajíčka, doplňte je salátem s rajčaty či okurkou, nakrájejte si k nim pórek a přidejte listy a květy lichořeřišnice. 

Královna bylin

Jako zásadní a základní bylinu vnímám lichořeřišnici. V létě si ji může kdokoli zasadit jak do květníku a mít jít na balkóně, tak do záhonu. Je to pro nás velmi přirozená a léčivá a můžete konzumovat jak listy, tak květy. Dá se z ní lehce připravit také tinktura využitelná po celý rok. Lichořeřišnice je navíc vhodná pro děti, těhotné i kojící a samozřejně prospěla dospělým. Je to takový přírodních všelék. 

Proč vnímám lichořeřišnici jako královskou bylinu?
  • Má antibiotické, antivirotické a antibakteriální účinky
  • Pomáhá při chronických zánětech plic, působí na stafylokoky a streptokoky, E. coli a další druhy bakterií
  • Pomáhá při problémech s močovými cestami a v gynekologii (záněty vaječníků…)
  • Je jedničkou v posílení imunity

Pokud začnete cítit, že nejste ve své kůži nebo na vás něco leze, nasaďte tuhoe bylinu (třeba ve formě tinktury) a nebojte se vyššího dávkování. Pár dní to tělo krásně využije ku prospěchu a pak se můžete vrátit k doporučeným denním dávkám. 

Poznatky z naturopatické praxe

Mojí velkou vášní a zaměřením je práce s ženstvím a cykličností. Nejprve jsem se věnovala různým zdravotním problémům mých klientů, ale postupně mě začaly vyhledávat čím dál více ženy s hormonální nerovnováhou a ze své praxe vnímám, že je dnes mnoho žen, které se v sobě zkrátka necítí dobře a mají velké hormonální problémy. Vždy to začíná a končí u menstruace. A pokud jdeme více do hloubky, nerovnováha v hormonálním systému má za následek problémy s početím, cysty na vaječnících, myomy, endometriózu či polycystické vaječníky. 

Menstruace takový základní ukazatel toho, jak se k sobě žena chová po dobu celého měsíce.

Ženy dnes extrémně přetěžují, jsou na ně kladené stejné nároky jako na muže, chtějí vše zvládat a pod tíhou toho všeho nemají šanci vnímat svoji cykličnost a potřeby těla. Odpočinek pak jde na poslední kolej a přitom je zcela zásadní zejména v průběhu menstruace. Je to čas kdy žena opravdu potřebuje vypustit, relaxoval a mít čas na sebe. 

Mnoho žen dnes už ví, jak se správně stravovat a jak se k sobě chovat, ale nemají na to už kapacitu ani čas. Proto je podle mě důležité začít mluvit o cykličnosti a ukazovat, v jaké fázi měsíce je dobré odpočívat a kdy jsou ženy naopak fyziologicky a hormonálně podpořené k výkonu.

Tomuto tématu jsem se spolu s naturopatkou a kamarádkou Tetianou Kovaříkovou věnovala intenzivně rok a půl, z čehož vznikl program Motýlí tanec, který je zaměřený na podporu ženského hormonálního zdraví a cykličnost. V Lunafly cítíme, že je čas, aby byla žena spokojená, vyživená a aby žila v harmonii se svými hormony. 

Autorka článku: Naturopatka Lenka Ptáčníková, Lunafly www.lunafly.cz, @lunafly.cz