Zpět

Dožínky: kouzelný svátek hojnosti a období nejcennějších darů přírody

Dožínky a oslava přírodního bohatství

Sváteční dny jsou součástí naší kultury již odpradávna. Často však ale přehlížíme tradiční svátky našich předků, které si zaslouží naši pozornost. Tyto svátky se točí především kolem oslavy úrody, ročních období, přírody a jejích přirozených cyklů.

Historie tradičních Dožínek neboli Žní sahá až do doby 12. století. Již v té době je slavili Slované, pro které byly Dožínky svátkem, jež velebil úrodu, přírodní bohatství a konec žní. Dožínky se obvykle slavily po sklizni, tedy na konci léta. V současné době oficiální datum tohoto svátku připadá na 28. srpna, dožínkové slavnosti však probíhají od začátku srpna až do konce září.

Proč slavit Dožínky?

V dnešní době mezinárodního obchodu jsme si zvykli, že můžeme téměř jakékoli potraviny získat v průběhu celého roku. Máme v lednu chuť na čerstvé jahody? Není problém, stačí zajít do supermarketu. Naši předkové však tento komfort neměli a jejich propojení s přírodou bylo mnohem silnější. Proto v průběhu roku pořádali oslavy spojené s přirozeným cyklem přírody.

Slované se během tradičních oslav radovali z uplynulého období, slavnostně se s ním loučili a vítali novou fázi roku. Zároveň projevovali svou úctu k přírodě a vděčnost za přírodní dary. Dožínky neboli Žně patřily v historii mezi jedny z nejvýznamnějších slavností v roce, jelikož oslavovaly úrodu a bohatství v podobě zralých plodů a bohaté sklizně obilnin.

Věříme, že tyto oslavy mají své místo a sílu i v dnešní době. Ať už se rozhodnete oslavu Dožínek pojmout podle starých slovanských tradic nebo je pojmete novodobě, neváhejte a uspořádejte je. Jsme si jisti, že se tato událost stane nádherným zážitkem pro vás i vaše blízké.

Dožínková slavnost pro vás a vaše blízké

Rádi byste oslavili Dožínky, ale nevíte jak na to? Nechte se inspirovat našimi tipy.

Tento kouzelný svátek doporučujeme oslavit ve společnosti blízkých přátel nebo rodiny. Sdílení radosti z oslavy se svými blízkými je totiž jednou z nejkrásnějších chvil tohoto dne.

Váš Dožínkový den může začít již ráno, kdy s láskou a péčí připravíte jídlo na hostinu. Nechte se unést fantazií a neváhejte sáhnout po receptech, které chcete již nějakou dobu vyzkoušet, ale zatím se na ně nedostalo. Stůl obohaťte o zralé ovoce a zeleninu z uplynulé sklizně – ať už jste sklízeli sami ze své zahrádky, nebo jste po těchto produktech sáhli na farmářském trhu.

Pokud nemáte na přípravy čas nebo si je chcete zjednodušit, můžete zvolit již připravené kvalitní dobroty. Skvěle se na piknik nebo sváteční stůl hodí čokoládové kokosové jerky nebo neodolatelná granola.

Do příprav neváhejte zapojit i děti. Můžete se společně vydat na procházku a zahrát si hru na to, kdo nasbírá ty nejkrásnější a nejrozmanitější byliny, které rostou v okolí.

Odpoledne můžete pro rodinu a přátele uspořádat piknik v přírodě spojený s výletem k vodě, který obohatíte o koupání. Během pikniku může každý z vás před jídlem vyjádřit vděčnost za uplynulé období, zastavit se a společně si povyprávět o tom, co vše jste během léta prožili, jaké vzpomínky byste rádi v tomto období ponechali a čemu novému se otevíráte pro období příští.

Večer doporučujeme zapálit oheň a spolu s bylinkami do něj vhodit vše, co chcete v létě zanechat.

Večerní rituál můžete zakončit kakaovou ceremonií s ceremoniálním kakaem Elimba. Kakaovou ceremonii můžete připravit z celých kakaových koulí. Pokud ale příprava na místě není možná nebo si ji chcete zjednodušit, stačí sáhnout po kokosovém smoothie s ceremoniálním kakaem v malé lahvičce. Stačí koupit lahvičku pro sebe a po jedné lahvičce pro každého účastníka oslav.

Oslava Dožínek je ideální příležitostí ozdobit nejen prostor kolem sebe, ale i sebe samé. Vezměte si na sebe své oblíbené šaty, budete se v nich cítit báječně. Ženám a dětem doporučujeme uplést si na hlavu věnce z obilí nebo vysoké trávy a ozdobit je bylinami. Těmi můžete vyzdobit samozřejmě i prostor, ve kterém se oslava bude konat.

Pro servírování můžete použít kokosové mističky, které podtrhnou přirozenou atmosféru a jsou ekologičtější variantou oproti jednorázovému nádobí.

Přejeme vám nádherné Dožínky!