Zpět

Jak předcházet sezónním depresím? Návyky a jídelníček, se kterými opečujete svoje tělo i duši.

U sezónní deprese patří mezi hlavní příčiny rozhození cirkadiánního rytmu a naše odpojení od přirozených cyklů, které úzce souvisí s těmi přírodními. My je v mnoha předcházejících desetiletích začali vlivem tlaku společnosti i technologické vyspělosti stále více potlačovat. Na náš psychický stav však mají přirozeně vliv vnější podmínky, jako je světlo, teplota, výživa, relaxace, adekvátní pohyb a mnoho dalšího, včetně našeho vědomého prožívání života a přijímání toho, co nám do něj přichází.

Nové roční období, nové podmínky pro život

Během podzimu se příroda začne ztišovat a stahovat sama do sebe a na tento pomyslný pokyn bychom adekvátně měli reagovat také my. V dnešní době ale máme často pocit, že únava a zhoršená nálada je něco nežádoucího a je třeba se z toho nějak dostat. Podzimní zvnitřnění a zpomalení je však dobře co nejdříve a brát jako fázi, jejíž následky se bohatě vyplatí v dalším ročním cyklu.

Intenzita slunečního svitu se výrazně snižuje, den se krátí a tím nám ubývá zcela zásadní zdroj energie. Sluneční svit má zásadní vliv na hladinu energie našeho fyzického i psychický stavu a během zimy se projeví, jak bohaté jsou naše zásoby energie nasbírané přes léto. Proto své energetické rezervy šetřete a kultivujte, zaměřte se na transformaci svých návyků a přizpůsobte svou aktivitu zkracujícím se dnům i rostoucí potřebě odpočívat.

Strava

V návaznosti na úbytek slunečního svitu se mění i naše nutriční potřeby a je třeba přeladit se na jiné sezónní potraviny, více uzemňující, hluboce vyživující a zahřívací: 

 • Zařaďte do svého jídelníčku kořenovou zeleninu, dýně, řepu, houby, silné vývary, miso, fermentované potraviny.

  TIP: Do podzimního jídelníčku na lepší náladu zapojte naše fermentované novinky: Juice of Kimchi, kvašenou zeleninu Garlic-chi nebo Fermento Pesto!
 • Konzumujte správně upravené luštěniny a co nejméně zpracované obiloviny.

  TIP: Ochutnejte náš Čočkový či Hrachový Tempeh!
 • Přidejte zahřívací koření, jako je zázvor, česnek, cibule, chilli, kurkuma, ale také kvalitní med.

 • Nezapomínejte na kvalitní tuky, např. MCT olej a kvalitní ghí, které je ceněno jako jedna z nejvýživnějších potravin a doplní tělu dostatek vitamínu D3 a další v tucích rozpustné vitamíny.

  Zaměřte se na prohřívání těla zevnitř, pokrmy, které budete nyní konzumovat by měly být teplé a jedené skutečně v klidu a vědomě. 

Spánek

Ne vše je pouze o výživě a o pozornost se během podzimu hlásí také cirkadiánní rytmus, jehož volání není radno podceňovat. V rámci naší pokrokové společnosti závislé na technologiích a určitém komfortu jsme si nevědomě vytvořili umělé, tedy páté roční období. Tohle období nás zásadně odděluje od přirozené cykličnosti přírody, která je v našich zeměpisných podmínkách (4 velmi rozdílná roční období) výrazná. 

Na svůj nejzákladnější rytmus je však třeba dbát a stavět ho na první místo. Co vám s tím pomůže?

 • světelná hygiena
 • pevně nastavená večerka i budíček
 • pobyt na slunci zejména po ránu
 • fotobiomodulace (terapie světlem)
 • vystavování se chladu

Chlad

Sluneční svit byl až doposud hlavní metabolickým aktivátorem, ale s jeho úbytkem přechází tato role na chlad, který je nyní pro naše tělo hlavním rozpoznávacím znamením a nástrojem kalibrace celého systému. Našemu tělu dává signál o změně období a je dobré se na něj adaptovat. Pokud s tím teprve začínáte, začněte laskavě a nespěchejte. Vystavujte se přirozenému chladu během procházek, uzemňujte se bosou chůzí a po čase zařaďte studené sprchy.

Laskavá rada na konec

Důležitým krokem, který vám v období zimy pomůže,  je přijetí toho, že zhoršená nálada, potřeba ztišení, zpomalení a obrácení se do sebe, jsou zcela přirozená a žádoucí. Zkuste být v míru se všemi emocemi a potřebami, které nyní přichází. Uvidíte, že se vám tak bude temnou částí roku procházet snadněji a poznáte, že je velkou příležitostí k pochopení některých částí sebe sama a cykličnosti těla.