Zpět

Propojenost střevního a vaginálního mikrobiomu a jak o ně pečovat během léta

Když se řekne mikrobiom, pravděpodobně se vám vybaví především skupina mikroorganismů našeho střeva. Takových mikrobiomů máme ale po těle mnohem víc, každý z nich je specifický svojí velikostí i druhy mikroorganismů a má na život jiné nároky. Jinak se zkrátka žije na kůži, ve střevech, v nose nebo vagíně.

Jednotlivá bakteriální městečka od sebe ale nejsou neprodyšně oddělená, navzájem se ovlivňují a komunikují spolu.

A právě v tom se skrývá klíč našeho porozumění a možností jejich prevence a podpory. Střevní trakt a jeho mikrobiom totiž nejenže absorbovanými látkami a jejich metabolickou přeměnou vyživuje celé tělo, ale díky své rozmanitosti a výsadnímu postavení v těle má také významnou úlohu v rovnováze ostatních fyziologických systémů. A pokud dojde k narušení této stability, může mikrobiom naopak působit jako místo vstupu nežádoucích látek a patogenů do těla a jakási nekonečná zásobárna těchto rizikových faktorů, která nám naše potíže neustále vrací zpět. Na pořadu dne jsou pak časté záněty, bakteriální i kvasinkové infekce, pokles psychické pohody a mnoho dalších symptomů.Tušíte, kam tím spějeme?

Díky vhodné stravě a životosprávě naše střevo „podpoříme“ ve zdravém fungování a můžeme zestabilnit naši obranyschopnost, funkci hormonálního systému, mentální odolnost, zdraví úst i bezproblémový život mikroorganismů v intimních partiích. Jak tyto poznatky využít v praxi a čím vším o své vaginální prostředí pečují ženy v Systers a ve WILD & COCO?

Jdeme na potíže i preventivní podporu vaginálního mikrobiomu přes střevo

Střevní mikrobiom (a tím i ten vaginální) podpořte fermentovanými potravinam a vlákninou – třeba funkčními CocofiryCocoguardy a živým kimchi. Naše rostlinné alternativy mléčných kysaným produktů si poradí s laktózovou intolerancí a opakujícími se záněty. A můžete si dopřát i probiotickou kůru se Superhuman Symbiotics. Byť prebiotika a probiotika nevyživují vaginální mikrobiom napřímo, zestabilní střevní bariéru i její mikrobiom, podpoří obranyschopnost a chrání Vás před dysbiózou a výskytem zánětů a infekcí, včetně těch vaginálních. Právě imunitní oslabení je totiž jedním ze základních faktorů zvýšeného výskytu vaginálních potíží.

BIOHACKERSKÝ TIP OD SYSTERS:

Znepříjemňují Vaše letní radovánky časté bakteriální i kvasinkové infekce a záněty močového měchýře? Vyzkoušejte Black Stuff, který Vám v boji s těmito nepříjemnostmi pomůže díky obsahu kyseliny fulvové.

Dopřáváme si vaginální napářku

Tahle starodávná praktika je dokonalá svojí jednoduchostí aplikace a komplexitou benefitů. Při sezení nad vodní lázní s bylinkami dochází k prohřátí a prokrvení pánevního dna a bylinky se skrze sliznici snáze dostanou tam, kam mají, ochrání ji před vznikem potíží a podpoří zdraví ženských orgánů. Zároveň je to intimní čas jen pro nás samotné, v hlubokém spojení s vlastním tělem i přírodou. A tento klid i hřejivá bylinná aromaterapie krásně uvolňují stažení a napětí těla i mysli. Téma uvolňování napětí a péče o sebe sama je obrovské a jako ženy máme tendenci se často přehlížet. Z bylin můžete vyzkoušet například řebříček, kontryhel, list maliníku či okvětní plátky růže. 

Přejeme svému intimnímu prostředí světlé zítřky

Jak? Koupeme ho doslova ve světle! Vystavením svých intimních partií slunci či terapii červeným světlem (fotobiomodulaci) dáváme prostor i vyšší tvorbě buněčné energie, prokrvení, vyživení a regeneraci tkáně, hormonální rovnováze a celkovému zdraví pohlavních orgánů. Tím vaginálnímu prostředí dopřejeme volnost, posílíme odolnost mikrobiomu a podpoříme svoje sebevědomí v tomto intimním propojení s vlastním tělem. 

Řídíme se základními strategiemi, které drží naše vaginální prostředí v bezpečí

Nosíme přírodní, prodyšné materiály a volné střihy spodního prádla i kalhot a z vlhkých plavek se ihned převlékáme. Volíme vhodnější formy antikoncepce, dbáme na svoji mentální a fyzickou odolnost (ideálně s pomocí adaptogenů jako je reishi, chaga nebo shiitake) a rozumně dávkujeme poměr cukrů ve stravě. Používáme vhodné nebělené a neparfémované menstruační i sexuální pomůcky z bezpečných či přímo přírodních materiálů a po sexu se jdeme do 15 minut vyčůrat.

Autor: Kristýna Zezulová, Systers.bio