Zpět

Jarní úklid neprobíhá jen v domácnosti

Když po dlouhé době vysvitne sluníčko a jeho paprsky odhalí prach a šmouhy všude kolem, zvedne nás to často ze židle a vrhneme se do úklidu. Co nám ale dává signály, když je potřeba si uklidit v těle? Místo slunečních paprsků pozorujte fyzické signály, psychické pochody i svoje emoce.

Mýtus o jarní únavě 

Na jaře se probouzí jak příroda, tak naše tvořivá energie a potřeba “něco dělat”. Jak ale vyslyšet tohle volání, když na nás přichází ona obávaná jarní únava? A jak to, že vůbec přichází ten zvláštní útlum, nenálada a nedostatek sil?

Na jarní únavě se můžou podílet tyto faktory:

1. Nedostatek zimního odpočinku

Zima je obdobím, kdy je dobré zpomalit, čerpat energii a o samotě rozjímat nad sebou i životem.
Ale protože  žijeme v “moderní” společnosti, naslouchání přírodnímu rytmu je často nemožné. Takže se místo nabírání sil často přetěžujeme a nutíme do stejné aktivity, jako během teplých měsíců.

2. Pozdní očista organismu

Do období jara vstupujeme podle kalendáře v březnu. V půdě to však ožívá mnohem dříve a stejně tak je to s naším tělem! Přípravu na jaro v podobě očisty zařaďte už tehdy, kdy vyraší první sněženky. Zajistíte si tak dostatek energie na dobu, kdy ji budete nejvíce potřebovat.

Úklid napříč dimenzemi

Úklid “jen” v kuchyni, šatníku, myšlenkách nebo v těle nemusí k načerpání energie tak úplně stačit. Na jarní očistu je třeba se dívat komplexně stejně, jako na celý život! Zapojte do předjarního úklidu každý z životních aspektů: tělo, mysl, ducha, domácnost i vztahy.

Tělo

Že ten detox neumíte naplánovat nebo dotáhnout? Nemusíte na to být sami – naše 21 denní komplexní kokosová očista Vám pomůže opečovat a pročistit tělo i mysl. Ale klidně začněte ještě o něco pomaleji! Zaveďte řád, po 18:00 hodině už nic nejezte a zapojte do jídelníčku chlorellu a mladý ječmen.

Mysl

Naše mysl je klíčem k radosti celého těla, ale může to být i naopak. Co Vám s jejím zkrocením a kultivací pomůže?

  • Aplikace Synctuition: funguje jako tlačítko STOP pro neposedné myšlenky 
  • Týdenní detox od sociálních sítí: emoji a storýčka Vám chybět rozhodně nebudou.
  • 5+10: věnujte si denně 5 minut na sepsání svých myšlenek, odložte je na papír a pak 10 minut jen v klidu seďte, dýchejte a nechte celý tento očistný proces doznít.

Duch

Dokážete si představit týden strávený bez počítače a mobilu někde mimo město? Jen tak být a “nic nedělat” může být zprvu nezvyk a dokonce i nekomfortní. Ale některé věci potřebují čas. Pro naši duši je pobyt v přírodě a pozornost věnovaná sobě tou nejlepší výživou.

Domácnost

Když se k úklidu domova postavíte vědomě, může mít až terapeutické účinky. Uvědomte si, že každá věc kterou doma máte si nějaký způsobem přitahuje získává Vaši pozornost a energii. Ke každému předmětu máte nějaký vztah. Pokud o svých věcech přestanete mít přehled, může to udělat pěkný zmatek také v mysli. Nechte se inspirovat knihou Zázračný úklid od Marie Kondo, které Vám z obyčejného gruntování pomůže vytvořit očistný rituál.

Vztahy

Velká část našich vztahů se dnes odehrává v online sféře a skrze sociální sítě věnujeme pozornost lidem, které fyzicky neznáme nebo příliš nevídáme. Zkuste tuto energii přesměrovat na péči o “skutečné” vztahy a oprostěte se od těch, které Vám ve finálne nic nevracejí.

jarní úklid vztahy

Ale kdy to všechno stíhat?

Jarní prázdniny! Zapojte do úklidu, očisty organismu a péči o vztahy celou rodinu včetně dětí. Vypněte telefony, buďte spolu “offline” a pomozte si vzájemně s tříděním nepotřebných věcí, myšlenek a nedořešených rodinných záležitostí.

Poctivý odpočinek, poctivý úklid a láskyplná péče o tělo zvenku i zevnitř připraví Vaši vnitřní zahradu na jaro skutečně poctivě. A jarní únava, nepříjemný pokles energie a bolesti hlavy se Vám vyhnout obloukem.

Držím Vám palce při očistných procesech a přeji, abyste si konec zimy užili s ohledem na své skutečné potřeby.


Za tým Wild&Coco s láskou

Kateřina Rae