Zpět

Je čas na podzimní očistu?

Poznáte to tak, že venku i v těle vnímáte méně života než obvykle. Podzimní nálada, ráno se nechce z postele... To je přesně chvíle, kdy můžete jemně zakročit a přinést si do života více Slunce a Zenu. K tomu je očista ideální, ať už ji vezmete z gruntu nebo jen tak zlehka.

Připravil jsem pro Vás několik účinných tipů, které u většiny mých klientů skvěle zafungovaly. Vyzkoušejte sami!

 1. Nalaďte se od rána do správné nálady. K tomu slouží ranní rituál, který si můžete uzpůsobit podle sebe. Já kombinuji cvičení či běh, ledovou sprchu, dýchání podle Wima Hofa a krátkou meditaci. Udělám si na sebe hodinu čas a celý den z toho pak žiju. Ranní rituály mé ženy najdete v jejím článku zde.
 2. Zkuste den nebo třeba týden nahradit stravu kokosovou vodou, čerstvými zeleninovými šťávami nebo kvalitní vodou. Já sám mám právě teď 10. den půstu o vodě, a vřele to doporučuji. Každopádně jako úvod do „půstování“ je mnohem příjemnější začít kokosovou vodou nebo šťávami. K takovému procesu potřebujete o trošku více informací, najdete je níže.
 3. Jezte každý den ráno na lačno kvalitní probiotika a chvíli po nich si, pokud jíst přeci jen chcete, dejte probiotickou snídani s dostatkem vlákniny. Tohle splní třeba green smoothie nebo Yoguard Symbiotic s ovocem. V případě očisty s jídlem doporučuju jíst hlavně zeleninu, syrovou či vařenou nebo pečenou, a celozrnné obilniny. Nesmažte! A jezte lehce, poslední jídlo si dejte 4-5 hodin před spaním.
 4. Zaměřte se na to, z čeho máte v životě radost. Každý večer si to před spaním představujte a každé ráno se na to těšte. Pokud Vám v průběhu dne bude těžko, zavřete na pár vteřin oči a představte si ty radostné věci. O tom, jak v sobě najít více radosti a sebelásky, se dozvíte v mém článku tady. 
 5. Prohlubte si spánek pomocí spánkové hygieny. Před spaním 2 hodiny nepoužívejte mobil ani počítač, a pokud to nejde jinak, spusťte si na nich filtr modrého světla. Přinese Vám to výraznou změnu spánku! Chvíli před spaním se protáhněte a buď si čtěte pohádku s dětmi nebo se v klidu vydejte do postele. Je skvělé chodit dříve spát, stačí o hodinu, uvidíte, jak se Vám bude skvěle vstávat (a dříve!). 
 6. Také si můžete přečíst pohled naší redaktorky Kláry na podzimní detox zde.
 7. Chcete se dozvědět více o tom, jak očista funguje uvnitř těla? Sepsal jsem o tom článek tady. 

 

Jak příjemně provést očistu těla a mysli čili půstovat?

 • zajistěte si zdroj panenské kokosové vody, čerstvé bio zeleniny (i s odšťavňovačem) anebo kvalitní vody, ze studánky či z přístroje na vodíkovou či živou vodu. Denně vypijete cca 1 litr džusů či vody.
 • připravte si na tohle období volnější program, abyste měli více času pro sebe, zajít do sauny, na masáž, dát si vanu
 • hodně se hýbejte a dělejte dýchací cvičení, obojí Vás zahřeje. Při očistě totiž tělo přestává „topit“. Takže si vytáhněte ze skříně zimní svetr a teplé ponožky.
 • Budete citlivější na vnější vjemy, je dobré se nepotkávat s lidmi, kteří Vám jsou nepříjemní. 
 • Skvělé časování je začít v pátek 3denní očistu (v pondělí ráno si dáte snídani) a i 7denní očistu, protože po ní potřebujete trošku delší čas pro vrácení se do běžného života.
 • Budete asi myslet na jídlo, ale to nevadí, Vaše tělo to zvládne skvěle bez něj.
 • Během očisty budete více cítit své emoce. I ty příjemné, i ty nepříjemné. Je to úplně v pořádku! Potřebují z těla ven! Nenechte si jimi kazit dny a hodně cvičte, tím emoce „spálíte".
 • Kolem 13.-15. hodiny můžete cítit nedostatek energie. Dejte si krátkého šlofíka anebo použijte aplikaci Synctuition na 25minutovou meditaci. Jako dárek pro Vás mám kód na měsíční použití aplikace Synctuition zdarma. Pořídíte si ji u nás na webu, a zadáte při dokončení objednávky kód DETOXMYMIND. K dobíjejícímu odpolednímu spánku se také hodí černé brýle Mindfold, o kterých se dozvíte více zde.
 • Celkově se připravte na velké výkyvy energie! O tom to celé je. Jízda na horské dráze. A těšte se na krásné dny, které přijdou pak.
 • Buďte velmi opatrní při navracení se k běžnému režimu. Mysl nás může honit k tomu, dojíst všechno, co nám uteklo, ale tělo i duše jsou proti! Začněte s kysanou zeleninou či Yoguardem, pak si dejte avokádo, a postupně přidávejte co nejvíce syrových věcí. Dobře je rozkousejte nepřejídejte se a jezte alespoň 5 hodin před usínáním.
 • Ukončení očisty je také skvělá možnost, jak přejít na trvalý přerušovaný půst. To je režim, který podle vědeckých studií vede k radostnému a dlouhověkému životu více, než jakýkoliv jiný. O přerušovaném půstu se dočtete více zde.

Pokud byste chtěli s tímhle vším pomoci, naše komplexní očistné balíčky najdete tady.

Hodně štěstí a odvahy!