Zpět

Kokosová voda - unikátní nápoj plný živin

Kokosová voda je voda získaná z mladých kokosů, které zrají 8 a půl měsíce. Její chuť je přirozeně sladká a osvěžující díky přírodním kokosovým cukrům, které se v ní vyskytují. Právě thajské kokosy odrůdy Nam Hom patří k těm nejsladším na světě. Kokosová voda v raw a bio kvalitě obsahuje vysoké množství minerálů a antioxidantů1. Díky našemu šetrnému rychlému zpracování a následnému zmrazení si své původní vlastnosti a přednosti uchovává až do momentu, kdy si ji nalijete do skleničky. Zároveň neobsahuje žádné konzervanty ani jiné přídavné látky, které by snižovaly její kvalitu.

Kokosová voda je ideální pro kohokoli, kdo má chuť na zdravý nápoj plný živin. Díky své přirozeně sladké a atraktivní chuti ji zbožňují dospělí i děti, pro které je vhodnou alternativou k uměle doslazovaným limonádám. Můžete ji popíjet kdykoli v průběhu dne pro příjemné osvěžení a doplnění minerálů.

Cennými složkami kokosové vody jsou již zmíněné minerály. Bohatá je především na draslík, sodík, fosfor a hořčík1. To z ní dělá unikátní přírodní iontový nápoj, který ocení sportovci nebo příznivci sauny pro doplnění elektrolytů a optimální hydrataci organismu po zátěži či pocení.

Kokosová voda obsahuje také vysoké množství antioxidantů zvaných polyfenoly2. Polyfenoly mají blahodárný antioxidační a protizánětlivý vliv na celé naše tělo. Prokázány byly jejich preventivní a léčivé účinky při boji s rakovinou, kardiovaskulárními onemocněními a neurodegenerativními poruchami3. Konzumace polyfenolů pozitivně formuje složení střevního mikrobiomu a podporuje populaci rodů Bifidobacteria a Lactobacillus. Nedávné studie dokonce ukazují na souvislost mezi bakteriemi rodů Bifidobacteria a Lactobacillus a metabolickými onemocněními, jako je například obezita nebo diabetes. Zvýšení populace těchto rodů ve střevech může mít dle daných studií kladný vliv při prevenci obezity a diabetu. Zároveň může pomoci odvrátit komplikace spojené s těmito onemocněními4.

Možností, jak kokosovou vodu použít, je opravdu mnoho. Kromě popíjení samotné kokosové vody v průběhu dne nebo po zátěži ji můžete přidat do smoothie nebo osvěžujících míchaných nápojů. Pro inspiraci se můžete podívat na videorecept FILIPŮV SNÍDAŇOVÝ NÁPOJ nebo navštívit naší sekci RECEPTY. Sportovci jistě ocení možnost vyrobit si energizující a hydratační gel z kokosové vody, ananasové šťávy a chia semínek. Kokosovou vodu lze také fermentovat, což jí dodá další rozměr. Použít k tomu můžete tibi krystaly, kombuchu nebo kulturu GBP (ginger beer plant). Takto fermentovaná kokosová voda má poté příjemné bublinky, svěží kyselinku a lehkou nasládlost.

Kokosová voda je rovněž hlavní složkou našich Yoguardů a Keefirů a nepostradatelnou součástí kokosového detoxu. Tvorbu Yoguardu si můžete vyzkoušet i sami doma. Budou Vám k tomu stačit kokosová voda, kokosová dužina a probiotické kultury. Kokosový detox je pak vhodný pro ty, kteří chtějí intenzivně pročistit tělo a obnovit jeho rovnováhu.

V roce 2017 jsme společně s Ústavem experimentální botaniky AV ČR v Olomouci uskutečnili výzkum antioxidantů v kokosové vodě. Nalezli jsme zde mimojiné vysoké koncentrace trans-zeatinu, který vědci zkoumají v souvislosti s anti-agingem. 

 PODÍVEJTE SE NA NAŠE VIDEO O KOKOSOVÉ VODĚ


 

 

  1. Nutrition Data (online)*
    * Tento zdroj čerpá z nutričních hodnot poskytovaných U.S. Department of Agriculture dle SR-21.

  2. Mahayothee B. et al., 2021, International Journal of Food Properties, Volume 19, 2016, Issue 9: Phenolic Compounds, Antioxidant Activity, and Medium Chain Fatty Acids Profiles of Coconut Water and Meat at Different Maturity Stages (online) [cit. 2021.02.20].

  3. Cory H. et al., 2018, Frontiers in Nutrition: The Role of Polyphenols in Human Health and Food Systems: A Mini-Review (online) [cit. 2021.02.24].

  4. Ezzat-Zadeh Z. et al., 2021, Nutrition Research, Volume 85: California strawberry consumption increased the abundance of gut microorganisms related to lean body weight, health and longevity in healthy subjects (online) [cit. 2021.02.24].