Zpět

Jak se naladit na kokosový detox

Na chvíli zastavit

To nejlepší, co pro své tělo nyní můžete udělat, je mít chvíli pro sebe. Na chvíli zastavit, zhluboka nadechnout a podívat se okolo sebe. Krása Vašeho okolí nemusí být vždy vidět na první pohled, ať už je to městská architektura, park nebo les, vnímejte detaily, barvy i tvary. Pozorným sledováním rozvíjíte svou vizuální paměť. Usmějte se vzpomeňte si, co Vám v poslední době udělalo radost a nebo co se Vám povedlo. Neváhejte poslat úsměv dál a usmát se i na někoho jiného. Dát se do řeči s někým neznámým může přinést hodně inspirace.

Harmonie

Vnitřní harmonie není jenom o tom, co vnímáte okolo sebe, ale i tom, co vstřebává vaše tělo. V prvé řadě je to jídlo, ale i krémy a další produkty. Neméně důležitý je i pohyb. Samozřejmě nic se nemá přehánět, proto je dobré si vyhradit v týdnu dva až tři dny, kdy si zacvičíte například jógu. Pokud nestíháte chodit do jógových center, stačí začít s tím, že si ráno dáte deset pozdravů slunci.
Co se jídla týče, my věříme v sílu přírodního mladého kokosu a s ním spojené několikadenní detoxikační kůry. Samotný detox není jen tak, je to dlouhodobý proces a nezačne tím, že si koupíte balíček produktů a zároveň neskončí vypitím poslední lahvičky kokosové vody. Je to fyzická, mentální a hlavně vnitřní očista, během které se naučíte i nové návyky, které Vám pomohou zvládat ustavičný běh každodenního života.

Nádech

Příprava na detox je o sebelásce - a to není vždy příjemná koupel s vonným olejíčkem, je to taky o tom, pořádně si zacvičit, zpotit se, nebát se a taky učení novým rituálům. Vše začíná dechem.

“Tummo Power Breathing” je metoda, která Vás naučí základním technikám práce s dechem. Umění práce s dechem zužitkujete i při praktikování jógy, usínání a i při zklidňování se ve stresových situacích. Mít doma cvičící podložku, na kterou uvidíte a která Vám bude připomínat, že na „pozdrav slunci“ je vždy čas, je skoro nezbytné. Nebojte se udělat si radost a odměnit se masáží, nebo návštěvou sauny po náročném dni. Důležité je uvědomit si, že detox neděláte kvůli ostatním, ale kvůli sobě. Může se Vám stát, že Vás od toho budou známí odrazovat, to ale může i znamenat, že Vám závidí Vaši odhodlanost zkusit něco nového. Sdílet své pocity můžete se zápisníkem, který během detoxu poslouží jako Váš „nejbližší kamarád“. Případně můžete zkušenosti a poznámky z průběhu potom předat dál.
Den před detoxem je dobré nechat si odstát v karafě 3 litry vody. Pokud máte doma polodrahokamy, jako například křišťál, citrín, nebo ametyst, klidně je do vody přidejte a nechce vodu harmonizovat. Kdo je připraven, není překvapen a proto si rozmrazte 3 kokosové vody, mějte zásobu kokosové vody nebo kokosů navíc, kokosového oleje, mladého ječmene nebo kokosového či jablečného octu.
Večer si zpříjemněte vonnými svíčkami a nechte televizi, notebook i telefon vypnutý. Před spaním krátce a intenzivně vyvětrejte a pokuste se spát v co největší tmě. Spánek se Vám zkvalitní a zároveň prodlouží.
Nezapomínejte na to, že už i samotní Řekové věřili v kalokagathii, harmonický soulad a vyváženost tělesné i duševní krásy, dobroty a cnosti. A v dnešní uspěchané době není nic příjemnějšího než si poznat tento ideál.

Photos by Barbora Gajová, @barunkaga