Zpět

Popis základních technik kokosového detoxu

BĚŽNÉ DÝCHÁNÍ

Naučte se dýchat nosem. Dle jógínů tím Vaše tělo absorbuje více prány ze vzduchu, Tímto způsobem filtrujete vzduch od škodlivin a zahříváte ho - což se skvěle hodí například v zimě. Ve vědeckých studiích bylo dokázáno, že to zvyšuje schopnost těla spalovat tuky. Při spalování totiž produkujete výrazně více oxidu uhličitého a při dýchání nosem se ho zbavujete rychleji, než když dýcháte pusou.

POWER BREATHING

Power breathing je jednoduché cvičení, kterým výrazně přispějete k očistě těla a zvýšíte si pH tělesných tekutin. Zároveň si tímto snadným způsobem doplníte energii a se zklidníte se.

Průměrně dýcháme alespoň 12x za minutu. Využíváme ale maximálně čtvrtinu své dýchací kapacity a tím pádem mozku i tělu máme prostor dopřát více kyslíku.

Jak na to? Celý název této metody je Tummo Power Breathing a používá ji například známý holandský “supermuž” Wim Hof. Nejlepší je ji praktikovat hned ráno po probuzení, případně večer těsně před spaním. Harmonizuje hladinu serotoninu a melatoninu, tudíž Vám ráno dodá energii a večer Vám pomůže lépe usnout.

Začíná se takto: Najdete se klidné místo, kde kolem Vás nebudou žádné tvrdé předměty. Zavřete oči a snažíte svou mysl naprosto uklidnit. Sednete si do zkřízeného sedu a následujících 10-15 minut v této pozici hluboce dýcháte. Nejprve se nadechnete 30x nosem “do břicha” a bez přestávky vydechnete pusou. Dýcháte relativně rychle, ale ne nejrychleji. Po třicátém nádechu vydechnete a zadržíte prázdné plíce. Mentálně uvolňujete svoje tělo, abyste nebyli v křeči a nedýcháte jak jen dlouho můžete. Poté uděláte jeden hluboký pomalý nádech a výdech, který trvá zhruba 10 vteřin.

Tohle celé uděláte celkem třikrát. Po poslední sérii si jen lehnete a vnímáte, jak se cítíte. Jakmile budete mít za sebou první den, druhý den to uděláte se 35 opakováními, třetí den se 40, čtvrtý den uděláte 4 série namísto tří. U toho pak zůstanete pátý den a ty další dny. Pokud trpíte vysokým či nízkým tlakem, problémy se srdcem, závažnějšími psychickými onemocněními, silnější cukrovkou, CHOPN nebo rakovinou, zkonzultujte toto cvičení raději s Vaším ošetřujícím lékařem. 

OIL PULLING

Před oil pullingem se doporučuje každý den vyčistit jazyk škrabkou, která je pro tyto účely vyrobená. Čištění úst kokosovým olejem je nejlepší aktivitou pro vybělení zubů a zbavení se plaku a bakterií v ústech. Zároveň se tímto způsobem zbavíte zápachu z ůst.

Oil pulling se provádí tak, že si vezmete lžíci kokosového oleje do úst a 20 minut ho převalujete jazykem. Pak ho vyplivnete a ústa si vypláchnete. Tato dvacetiminutovka je ideální na uspořádání myšlenek a vyladění mysli. Například opakováním různých pozitivních afirmací si z této chvíle můžete udělat každodenní rituál, na který se budete těšit.

 

OTUŽOVÁNÍ

Vzpomínáte si na ten euforický pocit, který jste vždy zažívali, když jste si stoupli pod ledovou sprchu hned po sauně? Například zrovna touto technikou si jednoduše vyrobíte tělesné teplo. Otužovacích technik je spousta a podpoří Vás například v odbourávání stresu, spalování tuků a tvorbě tzv. hnědých tuků.

 

Ledová sprcha - ta Vám dodá spoustu energie a to se během očisty hodí. Termogeneze také výrazně zrychluje regeneraci svalů po každodenní aerobní aktivitě. Studená sprcha je velmi prospěšná a pokud před ní zařadíme teplou, tak je i mnohem příjemnější. Pokud alespoň 30 vteřin sprchujete i hlavu včetně šíje, resetuje se tak Vaše emoční centrum v hlavě, zklidníte své emoce a dochází tak ke tvorbě endorfinů, hormonu adiponektinu a zlepšuje se i okysličení celého těla. Pokud jste již otužilejší a rozhodnete si dávat rovnou ledovou sprchu, doporučuje se začít sprchováním nohou a rychle přejíždět od chodidel ke kyčlím. Po chvíli je dobré se přesunout na druhou nohu, pak krátce přes trup na hlavu. Následně se vrátit k rukám, podpaždí, trupu a oblasti ledvin.

V ledovém bazénku u sauny zažijete termogenezi také.

 

KOUPEL ZE SOLI

Dalším alkalizačním prvkem pro naše tělo je dlouhá 120 minutová koupel, která z našeho těla skrz kůži “vytáhne” velké množství škodlivých látek a naše tělo naplní minerály. Proč zrovna dvě hodiny? Vaše kožní póry se ve slané vodě otevírají postupně, a teprve po 90 minutách plně vstřebávají minerály z vody. Zavřete oči a užijte si tuto smysluplnou očistu naplno.

 

SPÁNEK

Spánek je odjakživa pro tělo léčivý. Navíc když je kvalitní, má pro tělo i očistné účinky. Během něj v těle probíhá regenerace buněk a detoxikace našich vnitřních orgánů. Spánek si také často spojujeme se sny, které díky detoxikaci můžete mít rozmanitější a barvitější.

Když jsme unavení, tělo nám tak říká, že máme nízké pH, málo kyslíku a potřebujeme se zbavit volných toxinů. Přijde-li během očisty únava přes den, zkuste si udělat čas na krátké zdřímnutí. Večer stačí jít spát dříve. Jak se bude očista prohlubovat, začnete cítit méně mentální únavy (tím, jak se pročistí lymfatický systém) a zároveň se Vám vrátí tělesná energie (jakmile Vaše tělo zaktivuje spalování tuků).

 

ELEKTROMAGNETICKÝ SMOG

Každý v dnešní době žije mezi mobily, wi-fi a zářením z dalších vysílačů a mikrovlnek. Když dokážete tyto faktory omezit alespoň na noc, Vašim buňkám to velmi prospěje. Existují i různá zařízení na vyrušení elektrosmogu, například Somavedic Uran.

 

SEZENÍ U POČÍTAČE

Zkuste vnímat, v jaké pozici pracujete. Zejména sedíte-li u počítače. Jak se Vám dýchá? Jak vnímáte pozici hlavy, ramen, beder, pánve? Jak se cítíte po hodině práce? Jste spokojen/a s tím, jak máte rozmístěné věci na pracovním stole? Díváte se na displej rovně vpřed, z kopce nebo do kopce? Na čem sedíte? Zkoušeli jste někdy sedět na balonu? Stát při práci na počítači? Jak často se hýbete? Jak se cítí Vaše zápěstí? Jak se cítí Vaše oči?

Pokud si na tyto otázky dokážete odpovědět, naučíte se tak více naslouchat svému tělu a zvýraznit tak přínosy detoxikace.