Zpět

Kvalitní spánek a vědomé snění – základ radosti, zdraví a naplněného života

Spánek. Všichni víme, že je důležitý, ale často jeho váhu podceňujeme. Ať už si jej nedopřáváte tolik, kolik byste měli, špatně usínáte, v noci se probouzíte a trpíte nespavostí nebo naopak nemůžete dospat, měli byste svému spánkovému režimu věnovat dostatečnou pozornost. Věřte, že vaše tělo i vaše mysl se vám bohatě odmění.

SPÁNEK A ŠTĚSTÍ – JAK SPOLU SOUVISÍ?

V našem životě zhruba třetinu života prospíme. To je poměrně velký časový úsek na to, abychom jej přehlíželi. Dle statistik zhruba 30 až 48 % dospělých trpí minimálně občasnou nespavostí1, nezanedbatelná část pak chronickou. Nedostatek kvalitního spánku má vliv na naše emoce, výkonnost, regeneraci celého těla, soukromý i pracovní život. Jak tedy podpořit kvalitu svého spánku, aby byl zdrojem osvěžení a energie? A jak náš život ovlivňují sny, které se nám zdají?

Svůj spánek můžete vylepšit už dnes. Stačí si osvojit několik základních pravidel, které vám s tím mohou pomoci. Pojďme se na ně podívat!

Tipy pro kvalitní a osvěžující spánek

 1. Lehká a výživná večeře

  Vaše poslední jídlo před spaním by mělo být plné živin, vyvážené a rozmanité. Vyvarujte se příliš tučným jídlům nebo stimulujícím potravinám (vysoký obsah cukru či kofeinu). Dopřejte si dostatečnou, ale ne příliš velkou porci. Na jídlo si udělejte dostatek času a nejezte krátce před spánkem.


 2. Omezení elektroniky
  Alespoň hodinu před spaním odložte počítač i telefon. Místo sledování televize raději sáhněte po knížce. V ideálním případě se věnujte už jen odpočinku, místo běžného osvětlení zapalte svíčky a oddejte se meditaci. Zrekapitulujte si svůj den, zamyslete se nad tím, co vás potěšilo a co se vám povedlo. Pokud se vám něco nevydařilo, představte si, jak by to příště mohlo proběhnout lépe.


 3. Psychická i fyzická únava

  V průběhu dne zapojte přiměřenou fyzickou aktivitu, ideálně na čerstvém vzduchu, která vás příjemně (ale nikoli přehnaně) unaví. Do postele se odeberte s odpovídající únavou, neměli byste však „padnout vyčerpáním“. Fyzické aktivitě se nevěnujte těsně před spaním, několik hodin před ulehnutím si dopřejte klid.


 4. Síla přírody

  Příroda je mocná čarodějka a nabízí mnoho možností, jak podpořit kvalitní spánek. Jednou z těchto možností je melatonin. Melatonin je hormon, který naše tělo přirozeně produkuje v době zklidnění (tedy i v průběhu noci) a následně jej uvolňuje do krevního oběhu. Přírodně se vyskytuje také v některých potravinách, např. v bobulovinách a višních. Melatonin byste neměli konzumovat krátce před spaním, v odpoledních hodinách si jej ale můžete dopřát třeba v podobě višňového Keefiru. Další látky, které mohou podpořit kvalitní spánek, jsou například ashwagandha, tulsi, CBD, hořčík, meduňka lékařská, kozlík lékařský nebo valerián.

VĚDOMÉ SNĚNÍ ANEB NOČNÍ ŽIVOT NAŠÍ MYSLI, DUŠE I TĚLA

Kvalita našeho spánku souvisí i s tím, co se děje v jeho průběhu. Naše mysl totiž není aktivní pouze ve dne, ale i v noci. V průběhu noci se naše mysl oddává snění a může být stejně bdělá jako ve dne. Jaké tajemství se skrývá ve snech? A jak mohou sny ovlivnit náš život ve dne? Na toto téma jsme si povídali se snovou průvodkyní a zakladatelkou Dream Reel Academy Kateřinou Andělovou.
Kateřina Andělová se tématice snů a vědomého snění věnuje již mnoho let. Sny v jejím životě hrají zásadní roli, jsou pro ni zdrojem inspirace a sebepoznání a pomohly jí překlenout náročné životní situace, jako byl například rozvod nebo psychické potíže. Díky snům prožila nevšední zážitky a nalezla ve svém životě harmonii i stabilitu. A přesně to s láskou a vášní šíří dál, inspiruje další lidi k zájmu o sny a přináší jim skrze poznání vlastních snů do života změnu.

S Kateřinou jsme natočili video rozhovor, na který se můžete podívat níže. A spolu s její Dream Reel Academy pro vás máme rovnou dva dárky. Pojďme je rozbalit!

 1. Meditace Uvolnění pro každého zákazníka Wild & Coco
  Kateřina speciálně pro Wild & Coco připravila audio meditaci Uvolnění, kterou každý náš registrovaný zákazník po přihlášení najde v zákaznické sekci „Ke stažení“. Pokud u nás ještě nejste registrovaní, nevadí! Stačí se registrovat na našem e-shopu a meditaci si můžete ihned zdarma stáhnout.


 2. Voucher 2 000 Kč na nákup produktů Wild & Coco

  Kateřina Andělová 22. května 2021 spouští svůj Dream Reel program, který je komplexní 7týdenní cestou za poznáním spánku, snů, snové symbioliky, snivce a jeho nástrojů, léčení nočních můr a navracení se do snů. Tento program vám pomůže objevit váš snový život, kvalitní a výživný spánek a ucelit vaši osobnost. Každý příznivce Wild & Coco, který si zakoupí Dream Reel program ZDE a uvede do poznámky heslo „Wild & Coco“, dostane na začátku programu voucher 2 000 Kč na nákup našich produktů na našem e-shopu. Více o Dream Reel programu se dozvíte ve video rozhovoru s Kateřinou.


PODÍVEJTE SE NA ROZHOVOR S KATEŘINOU ANDĚLOVOU Z DREAM REEL ACADEMY O SNECH A JEJICH VLIVU NA NÁŠ
SPÁNEK I DENNÍ ŽIVOT

 


1) Patel D., Steinberg J. et Patel P., 2018, Journal of Clinical Sleep Medicine: Insomnia in the Elderly: A Review (online) [cit. 2021.05.05].