Zpět

Letní zážitkový přerušovaný půst

V letních dnech je skvělé spojit výživnou a hydratační hodnotu stravy s lehkostí, snadností a flexibilitou. Chci s vámi nasdílet, jak k tomuhle používám přerušovaný půst a vůbec nic mi nechybí. Naopak, energií ze superfoods vyvažuji cirkadiální rytmus a vytvářím si velmi silnou tvořivou energii na ráno, dopoledne i odpoledne až do večeře. Po večeři přichází zklidnění. Jak to dělám?
 
Po letech s převážně veganskou stravou vím, že základem je mít dostatek bílkovin, vlákniny a probiotik. Když nejím k obědu vařené jídlo, necítím po obědě, v době cirkadiálního útlumu, únavu a to se mi hodí. To platí obzvlášť v létě. Ráno a v poledne piju a jím velmi podobně, večeři mám pokaždé jinou. Tím maximalizuji praktičnost i radost. Rok a půl starý Leonardo se mnou část jídel rád sdílí.
  • Den začínám kyselým frťanem, třeba kokosovým či jablečným octem. Podpořím očistné procesy těla, spalování tuků, celkově mě to "nakopne".
  • Po ranním sportu si dám probiotika Superhuman, sprchu a pak Smart Protein. Asi i díky vysoké vstřebatelnosti Smart Proteinu se chvíli cítím nasycený. 
  • Kolem desáté vypiju další drink - buď kombuchu nebo shake z kokosové vody, MSM (přírodní síra, podporuje regeneraci a detoxikaci těla), macy (silný adaptogen), raw kakaa (lehce rozšiřuje smysly a podporuje intuici) a mladého ječmene. Tenhle drink je moje snídaně. Je výrazně energizující a podporuje můj flow. Na jídlo na 2-3 hodiny nemyslím. Leo si většinou dá jeden lok.
  • V čase oběda přichází první pevnější jídlo. Smíchám kokosový yoguard či keefir s čerstvým ovocem, raw proteinem (používám Complete Power od Vitalvibe) a chia semínko. Po jídle si dám ještě málo sladkou proteinovou tyčinku (většinou Sunwarrior) a jsem plně nasycený. Stále mám vysokou hladinu energie na odpolední práci, schůzky a tvoření. Někdy tohle jídlo sdílím i s Leonardem.
  • Večer je pokaždé jiný. Kateřina většinou připraví něco dobrého - často je to salát, s bezlepkovými těstovinami, tempehem, quinouu, kysaným zelím, tom-chi. Někdy to vše zabalíme do „proteinových“ placek z quinoy, pohanky a lahůdkového droží, které dělám já na palačinkové pánvi. Nebo jdeme do restaurace na lehčí jídlo. Vždy jíme hodně vlákniny ze zeleniny nebo z celozrnných obilnin. Tohle jídlo je vždy Leo-friendly. Vařená část jídla snižuje hladinu „akčního“ hormonu kortizolu a i díky tomu se přepínám do režimu klidu. Vzrůstá produkce mého spánkového hormonu melatoninu a 4-5 hodin po večeři se mi příjemně usíná.

Tenhle režim mi začal fungovat ve chvíli, kdy jsem snížil stres ve svém životě. Dříve jsem potřeboval mít od rána plný žaludek, abych tím stres "vyvažoval". Teď už dokážu fungovat lehčeji.

Jaké stravování funguje Vám? Napište nám na ilove@wildandcoco.com!