Zpět

Mateřství aneb Nastavte si hranice

Dokoukávám Duši K na téma domácího porodu, jemně si hladím bříško a potutelně se usmívám. Možná už tam někdo bydlí, možná ne. Je mi 21 let, tohle milé napětí je pro mě úplně nové a ještě vůbec nemám tušení, co všechno bude mateřství obnášet. Vůbec.

Být či nebýt matkou? 

Za sebe už můžu rozhodně říct, že být, ale ideálně tak, že se coby matka stihnete opečovat. Poctivě si dopřávat vše, co potřebujete a díky tomu pak být dobrým vzorem svým dětem. Respektujete své potřeby a díky tomu řešíte věci v klidu. No zní to krásně, ale skutečnost je často dost odlišná.

Přistihla jsem se, že za 9 let mateřství používám větu Je toho nějak moc až příliš často. Tendence upozadit sebe pro blaho svých dětí u mě zprvu převažovaly. Až po pár letech a druhém dítěti jsem plně pochopila, že při zakládání rodiny je jedno téma stokrát důležitější než jméno dítěte nebo barva jeho pokojíčku: téma SVOBODY. Ono otěhotnět je pro ženu vlastně tou největší rozlučkou se svobodou.

Psychika v mateřství je jako domeček z karet

Velkou část mého mateřství by vystihla slova chaos a tlak, která mě dovedla až k depresi. Je to doba setkání jak se světlem, tak s vlastními stíny. Od početí si procházíte jednou výzvou za druhou a konec v nedohlednu. Tyhle výzvy sice ve finále vedou k sebepoznání, rozvoji a rozkvětu, ale často při nich musíme jít až na dřeň.

Co mi pomáhá si udržet čistou hlavu?

 
1.Každodenní rituály 

Ranní a večerní rituál jsou můj každodenní prostor pro sebe sama. Praktikuji jógu, medituji, tančím a zpívám, procházím se v lese nebo piju šálek kávy při poslechu hlasovek svých kamarádek. Rituály můžou měnit svoji podobu i délku, ale musí být. Díky nim moje tělo, mysl i duše ví, že jsem tu pro ně a můžeme se tak vzájemně podržet.

2. Výživa 

Můj výdej energie se rovná výdeji vrcholového sportovce a musím se tak o sebe i starat. Kojení, nespaní, neustálé bytí ve střehu, pobíhání, zvládání emocí všech dětí ještě obohacuje starání o domácnost, péče o partnerství a seberealizace v práci. A proto pečlivě volím potraviny a suplementy, které mi to pomůžou zvládnout s grácií. Dobře vím, že místo koblihy mě lépe vyživí Cocofir s granolou a místo skleničky vína a seriálu procházka, kombucha a meditace. Jaké jsou Vaše zdroje síly?

TIP! Pro maminky jsme vytvořili 3 speciální balíčky s našimi funkčními potravinami. Vyberte si ten svůj a objevte, co Vám dělá dobře.
 
3. Říkat si o pomoc

Do výchovy zapojuji celou rodinu a nějaké obavy z toho, že děti u babičky dostanou bílý cukr, jsem už dávno vypustila. Nemá smysl remcat a tlačit babičkám svůj pohled na výchovu. Děti se potřebují setkat i s jinými strukturami a přístupy a pro mě je ten získaný čas jen se sebou sama nebo s manželem velmi cenný. Jen ať si tu bábovku klidně dají – máma se pro ně vrátí odpočatá a spokojená a to je to hlavní.

S láskou Kateřina Rae