Zpět

Méně jídla, více živin! Superhuman Enzymes nakopnou Vaše zažívání

Enzymy… To magické slovo, které slýcháme už od dětství. Víte, ale co znamená a jakou roli v organismu hrají? A věděli jste, že jejich nedostatek může vést k potížím v podobě plynatosti či průjmů? 

Trávicí enzymy jsou jedním z klíčových prvků v procesu dobrého a především zdravého a efektivního zažívání a v těle vyvolávají biochemické reakce, které jsou zásadní pro fungování organismu. Efektivitou zažívání se myslí zejména dostatečné rozštěpení přijatých makroživin - bílkovin, tuků a sacharidů na jednotlivé stavební prvky a současně i vytěžení cenných mikroživin - vitamínů, minerálů a stopových prvků.

Naše organismy si sice enzymy dovedou vytvořit sami, musíme jim však k tomu dát dobré podmínky, zejména vhodnou stravu. Pokud dlouhodobě zatěžujeme trávení nezdravými, zejména průmyslově zpracovanými potravinami, bude postupně docházet k oslabování přirozené produkce enzymů z orgánů trávicího traktu. Trávicí enzymy nám mnohdy nestačí taky kvůli vychýlení z naší běžné diety, ať už z důvodu oslav či cestování. Není proto vůbec na škodu zvážit suplementaci enzymů právě teď před Vánoci, neboť pomůže:

  • Snáze se na změnu stravy adaptovat
  • Zmírnit nadýmání a trávicí potíže
  • Maximalizovat vstřebávání živin
  • Nabrat svalovou hmotu a vitalitu
  • Podpořit přirozené detoxikační procesy
  • Podpořit funkci trávení a činnost trávicí soustavy

Cože to vlastně jsou ty enzymy?

Enzymy jsou specifické a vysoce specializované proteiny. V našem těle mají nezastupitelnou roli a to nejen v trávení. Některé trávicí enzymy jsou zároveň produkovány naším vlastním organismem - v celém trávicím traktu od dutiny ústní, přes žaludek, střeva a mikrobiom až po slinivku. Dělí se podle toho, co štěpí.

Mechanismus štěpení bývá často popisován jako zámek a klíč. Enzym nasedá, rozštěpí substrát a pokračuje dál. Když však žádný klíč nepasuje, máme problém. To znají třeba lidé trpící intolerancí. Stále více přibývá třeba těch, kteří nedokáží strávit lepek či laktózu.

Enzymy jsou součástí všech živých tkání, najdeme je v rostlinách, živočiších, houbách a jsou produkovány i bakteriemi. I proto doporučujeme suplementaci enzymů podpořit také probiotiky. Superhuman Enzymes a Probiotika Superhuman jsou doplňky, které spolu úzce souvisí, společně opečovávají náš trávicí trakt, mikrobiom a vzájemně posilují svůj účinek.

Superhuman Enzymes odemknou živiny

Synergická směs Superhuman Enzymes je unikátní svou bohatostí. Kromě základních enzymů, které jsou potřebné pro štěpení bílkovin, sacharidů a tuků obsahuje i celou řadu specifických enzymů pro efektivnější trávení rostlinné stravy, zmírnění možného negativního efektu rostlinných antinutrientů a potíží s trávením velkého množství vlákniny. Mezi tyto specifické enzymy patří i enzym, který pomáhá štěpit beta glukany - cenné látky s velkým zdravotním přínosem, které jsou obsaženy zejména v houbách. Dále obsahuje i laktázu, která pomáhá s trávením mléčných výrobků. 

Superhuman Enzymes jsou navíc obohaceny o vitamíny B1, B6 a B12, hořčík, vápník a mangan a extrakt z Indického angreštu zvaného též Amalaki, který je nejbohatším známým zdrojem vitamínu C a bohatým zdrojem antioxidantů.

Kdy zařadit suplementaci enzymů?

Nevhodná životospráva, nedostatek čerstvých potravin a surovin, nadmíra průmyslově zpracovaných potravin, nebo dlouhodobá absence určité skupiny potravin, to vše jsou situace, do kterých se každý z nás někdy dostal. A právě proto je dobré mít trávicí enzymy po ruce v domácí lékárničce a při těchto příležitostech je využít.

Druhým případem, kdy sáhnout po enzymech v podobě doplňku jsou nemoci trávicího traktu, metabolická a jiná chronická onemocnění, potravinové intolerance, genetické poruchy, dysfunkce orgánů či narušení funkce slinivky a střev. 

Právě při obnově funkce trávicího traktu v rámci řešení chronických a akutních syndromů, může dodání enzymů značně pomoci. Principem v takovou chvíli je maximalizovat efektivitu trávení a tím trávicí trakt dále nezatěžovat nestrávenou potravou. Součástí takové cesty je podpora obnovy orgánů trávicí soustavy a vyživení organismu pro nastartování samoopravných procesů.

Nejdůležitější je pestrá vyvážená strava

Opakujeme to pořád. Zdravé vyvážené stravě, postavené ideálně na co nejvíce sezónních potravinách, se nic nevyrovná. Abychom z potravy získali vše, co potřebujeme, klíčová je rovnováha a kvalita našeho stravování. Potraviny, které jsou bohaté na přírodní trávicí enzymy jsou třeba banány, kefíry, med či naše kokosová voda, která je navíc plná polyfenolů.

Věděli jste, že…

…trávicí enzymy jsou aktivní při teplotě lidského těla? Nad teplotu 40 stupňů celsia se rozkládají. To je důvodem, proč může být tolik přínosná konzumace určitých druhů čerstvého ovoce jako je ananasu či papája, zejména po jídle. Jedná se o tradiční způsob „suplementace“ trávicích enzymů známý již z dob Antiky.

Už teď tušíte, že pro Vás letošní Vánoce budou náročné? Dejte si alespoň třítýdenní kůru s našimi doplňky a pozorujte rozdíly.