Zpět

Optimalizujte své tělo na cestování

Tolik jste se těšili na dovolenou a cestování a najednou se to děje, ale Vy se cítíte jinak, než jste čekali. Tak trochu těžce, rozhozeně nebo zkrátka divně. Znáte to? K tomuto rozpoložení může velkou měrou přispět reakce střevního mikrobiomu, který se v jiném režimu necítí komfortně. Jak si na cestách nerozhodit zažívání a nastavit se tak, abyste se domů vraceli skutečně odpočatí?

Jak jste mohli zjistit v tomto článku, střevní mikrobiom má na lidskou psychiku zásadní vliv. Proto se nám během prázdnin může stát, že se necítíme ve své kůži. Výčet toho, co přes léto zatěžuje náš organismus, je široký. Koupaliště, festivaly, street food, exotické potraviny, jet lag nebo náhlé zvýšení fyzické zátěže.

Jde si splnit letní radosti i bez toho, abyste rozhodili svůj organismus? 

Určitě jde, ale v první řadě je třeba zmapovat to, co může narušit rovnováhu Vašeho mikrobiomu: 

 1. Jiné stravovací návyky
  Exotické pokrmy, jiná kvalita vody, nepravidelné načasování jídla a tendence ochutnat od každého trochu představují pro naše střevní bakterie velkou výzvu. Začátek téměř každé dovolené proto doprovází zažívací potíže.

 2. Vyšší vystavení patogenům
  Na cestách jsme neustále v kontaktu s novým prostředím, odlišnými hygienickými návyky a potenciálními patogeny (viry, bakterie, plísně), které rozmanitost a rovnováhu střevního mikrobiomu dokáží snadno narušit.

 3. Narušení spánku
  Jetlag a jiný spánkový režim má vliv na náš cirkadiánní rytmus i zdraví střev, které se skrze nedostatek spánku ocitají dysbióze a jejich „rozhození“ se pak může projeví v našem chování a náladě. Možná to znáte...

Jak udržet střeva spokojená i během cest?

 

 • Plánujte dopředu

Zjistěte si, jaké suroviny se v cílové destinaci nachází a čím můžou tělo obohatit. A nezapomeňte zařazovat potraviny bohaté na prebiotickou vlákninu (zelenina, ovoce, luštěniny...), se kterými podpoříte růst prospěšných střevních bakterií.

 • Zapojte  probiotika a enzymy

Pro správné trávení a vstřebávání živin zařaďte Superhuman Enzymes a pokud si nejste jisti, že budete mít k dispozici dostatek funkčních potravin, pojistěte se probiotiky Superhuman Symbiotics.

 • Dovolte si odpočívat

Nesnažte se stihnout úplně všechno na úkor svého těla a duše a upřednostněte péči o sebe. Připomeňte si, o čem dovolená vlastně je a dopřejte tělu i hlavě čas na regeneraci a integraci toho, co se během celého roku stihlo udát. I Vaše trávení to ocení, uvidíte.

 • Pijte čistou vodu

Správná hydratace je pro zdravá střeva zásadní. Pro minimalizaci rizika přenosu patogenů ale zvolte filtrovanou nebo balenou vodu.