Zpět

Pochopení vnitřního muže a ženy jako cesta k pochopení sebe sama

„Mužská a ženská síla proudí mnou, mužská a ženská síla je se mnou. Muž a žena v síle přináší mi mocné chvíle…“ Tak zněla závěrečná píseň rituálu na propojení mužsko - ženského principu v nás, který jsem spolupořádala v rámci školy ceremonialistky u Barbory Zemanové. Odlišnosti muže od ženy se můžou zdát na první pohled naprosto zřejmé a říkáte si Proč to vůbec řešit? Dnešní doba však postupně odhaluje chaos, které tohle téma skrývá a který určitým způsobem ovlivňuje naše zdraví. Je úžasné, jaká svoboda přichází s objevy nových pohlaví a sexuálních orientací, ale paralelně s ní narůstají ve společnosti potíže spojené s plodností a poruchami pohlavních orgánů. Náhoda?

Od rozchodu ke svatbě

V partnerství mužů a žen neustále vznikají situace, nad kterými kroutíme hlavou. Pro nás s Atreyem byla velká úleva když nás rodinný terapeut a blízký přítel Čeněk Rosecký uvedl do faktu, že já, Kateřina, jsem živoucím odrazem vnitřní ženy Atreye. A on že zase odráží mého vnitřního muže! Takže to, co nám vadí, je vždy problém nás samotných a né toho druhého. Přestali jsme po druhém chtít změny z jeho strany a začali s nimi uvnitř sebe. Místo boje a tlaků vznikla symbióza a je nám v ní moc dobře. Svatá trojice našich vnitřních principů muže, ženy a dítěte je nástrojem, který v praxi přináší radostný život v síle a vděčnosti. 

Iniciační rituály jako posila fyzického zdraví

Z naší kultury se vytratily přechodové rituály, které zasvěcovaly mladé muže a dívky do tajemství dospívání a tím pádem i do odlišnosti problematik, se kterými se v životě potýkáme. Dnes se přechodové rituály opět “oprašují„ a obnovují a spolu s jejich častějším výskytem roste i zájem. Pokud totiž přejdeme důležitý milník v našem životě jakoby nic (první menstruace, ejakuace, početí, porod), dáváme našemu fyzickému systému dost zabrat.

Rituál vytváří prostor pro přijetí a uchopení přechodové fáze z více stran. Pomáhá nám se vyrovnat se změnou a informovat naše okolí o tom, co se v nás děje. Aby naše tělo zdravě fungovalo je potřeba přijetí těchto velkých momentů a ukončení předchozích kapitol života jsou nezbytnými kroky ke zdravě fungujícímu tělu. Protože jakmile jsou tyto životní fáze neuzavřené nebo opředené studem, vinou či tajemnem, vzniká prostor na nedorozumění, potlačování a problémy.

Mužské a ženské kruhy nejsou ezo výmysl

Pro náš systém je velmi ozdravné strávit tu a tam čas jen ve společností stejného pohlaví. Proč? Protože jsme prostě jiní a je to tak v pořádku. Muž, který nikdy neprožil krvácení jako projev zdraví nikdy neplno neporozumí ženskému cyklu a prožitkům, které s ním přichází. Žena, která nikdy nezažila poluci nebo erekci zase nepochopí muže a jeho problémy a témata s nimi spojená. Mužské a ženské kruhy jsou prostorem, kdy se můžeme vzájemně  inspirovat, být si vzory a nasát atmosféru, kterou můžeme se svými protějšky sdílet a zdravě rozvíjet.

Já sama pořádám již přes deset let ženské semináře a vnímám jejich blahodárný vliv na zdraví žen. A přitom se ženám do čistě ženské společnost vždy nechce. Čím to je? Špatnými zkušenostmi, studem, tendencí se srovnávat a podceňovat… Ale pokud překonáte první krok, čekají na Vás velké dary a poznání. Věřte mi.

S láskou Kateřina