Zpět

Podpora dětského střevního mikrobiomu po užívání antibiotik

Dětský mikrobiom má své počátky už v děloze matky. Ovlivňují ho potraviny, pocity a celková životospráva ženy v očekávání, které se mohou odrazit na jeho následném vývoji. Další velký vliv na jeho vývoji má způsob porodu, délka výhradního kojení a kvalita stravy, kterou kojenci zavádíme. Jedná se o dobu, kterou označujeme jako “prvních 1000 dní”. Tento čas je pro další zdravé fungování dítěte klíčovou.

Co je vlastně mikrobiom a mikrobiota?

Mikrobiom je nadřazený pojem a souhrnné označení osídlení našeho těla mikroorganismy. Pojem označuje genetickou informaci organismů, které v nás a na nás žijí. Jedná se o střevní, plicní, kožní i poševní osídlení. V tomto obrovském ekosystému najdeme bakterie, kvasinky, houby, viry nebo prvoky. 

Termín mikrobiota označuje už samotné organismy (“hodné” i “zlé”), kteří určitou oblast těla osídlují. 

Zdravý mikrobiom, ve kterém převažují “přátelské bakterie”, je sídlem imunitního systému a řídí také naši psychickou pohodu. Pro naše tělo jsou však důležité i patogenní bakterie, které spolu s těmi prospěšnými tvoří balanc uvnitř našich střev. Více o roli mikrobiomu se více dočtete v tomto souhrnném článku.

Jak podpořit mikrobiom dítěte po dobrání antibiotik či prodělání průjmového onemocnění? 

I když jsou tyto dvě situace zdánlivě odlišné, ve skutečnosti ústí ke stejnému problému: mikrobiom je značně oslaben, přichází o tzv. benefiční flóru (o přátelské bakterie, jako jsou Bifidobakterie či Laktobacily), a naopak se množí patogenní bakterie. Kvůli patogenním bakteriím se může doba trvání potíží prodlužovat a docházet až ke zhoršení chronických onemocnění, jakým je například atopický ekzém.

Po antibiotické léčbě a při řešení průjmu jsou našimi největšími pomocníky prebiotika a probiotika.
Jejich kombinace přispívá k prodloužení přežití probiotických kultur, kdy prebiotikum slouží jako takový výživný substrát

Probiotika (z řeckého “pro život”) nám pomohou do střev dostat ztracené přátelské bakterie a díky nim opět navrátíme rovnováhu vůči patogenním kmenům.

TIP WILD & COCO: Pro dospělé se na podporu střevního mikrobiomu po dobrání antibiotik skvěle hodí Superhuman Symbiotics, která obsahují 30 miliard přátelských bakterií v jedné kapsli a kombinují probiotika s prebiotiky.

Prebiotikum musí mít schopnost měnit střevní mikrobiom v oblasti tlustého střeva a nesmí být absorvováno v žaludku ani v tenkém střevě.
Je to skupina rozpustné i nerozpustné rostlinné vlákniny. Ta nerozpustná zadržuje vodu, čímž usnadňuje průchod stolice a stává se potravou pro střevní bakterie. Rozpustná vláknina prochází tenkým střevem nezměněna, bakterie tlustého střeva ji zkvasí a používají jako palivo pro svůj růst. 

Nejznámější druhy rozpustné prebiotické vlákniny je inulin, fruktooligosacharidy, galaktooligosacharidy, arabinogalaktany. Mezi zdroje inulinu patří topinambur, čekanka, česnek, cibule, pórek, artyčok, banány, žito či ječmen, ale také mateřské mléko.

Z čeho složit podpůrný jídelníček pro zdravý mikrobiom?

Je důležité nespoléhat se pouze na probiotika, která jsou pouhým doplňkem stravy. Dětský mikrobiom podporujte během celého roku stravou, která je bohatá na přirozená prebiotika a probiotika.

Nabídka probiotických (funkčních) potravin je bohatá a patří mezi ně CocofirCocoguard, kombucha, fermentovaná zelenina, kysané zelí, tempeh, natto, miso, kimchi či jablečný ocet.

Podpora dětského střevního mikrobiomu po užívání antibiotik
Kysanou zeleninou nemusíme malé strávníky tak úplně nadchnout, takže zkuste alternativy s příznivější chutí. Například Biotic Cocofir či Biotic Cocoguard, který se hodí pro těhotné i kojící ženy a pro děti od 6. měsíce věku. Plně kojenému dítěti (do 6 měsíců) postačí mateřské mléko. 

U malinkých dětí stačí dvě lžičky probiotického kokosového Cocoguardu nebo Cocofiru denně. Později, jak si zvyknou, poslouží jim fermentované výrobky jako svačinka. 

TIP! Stáhněte si ZDARMA náš e-book pro maminky a zjistěte víc o tom, jak pečovat o svůj i dětský mikrobiom.

Vytvořeno ve spolupráci s Terezou Sochorcovou.