Zpět

Podpořte s námi deštný prales na Sumatře. Za každý nákup nad 1 500 Kč koupíme 10 m² pralesa!

Jednou z našich základních hodnot je blaho a harmonie kolem nás. Péče o naše okolí se týká nejen našich nejbližších, ale i naší planety Země. Proto jste se s námi před časem mohli zúčastnit akce Zelený týden, při které jsme společně podpořili pralesní rezervaci Green Life na Sumatře.

Věděli jste, že 1 m² deštného pralesa dokáže každý den vyprodukovat kyslík pro 1 živou bytost na naší planetě? I díky vám a vašim nákupům se nám podařilo vykoupit již téměř 2 000 m² pralesa, což znamená kyslík až pro 2 000 živých bytostí každý den!

Pojďme společně toto číslo ještě navýšit! Nakupte v týdnu 28. května až 6. června na našem e-shopu alespoň za 1 500 Kč a za vaši objednávku zakoupíme 10 m² deštného pralesa*, které poskytnou kyslík pro 10 živých bytostí každý den.

Proč je potřeba chránit deštné pralesy?

Deštné pralesy začaly být masivně káceny před zhruba 100 lety a od té doby doslova mizí před očima. Hlavním důvodem odlesňování je v současné době vypalování pralesů za účelem získání zemědělské půdy. Na té se pak pěstují plodiny jako je palma olejná (palmový olej), sója (krmiva pro hospodářská zvířata), eukalyptus či týk. Dalším důvodem je také poptávka po tropickém dřevu a dřevěném uhlí.

Fakta o odlesňování


 1. Každý rok přijdeme o deštný prales velikosti Belgie

  Dle satelitních snímků bylo v letech 2002–2019 pokáceno průměrně 3,36 milionu hektarů tropických deštných pralesů ročně1. To odpovídá odlesnění plochy velikosti fotbalového hřiště každých 6 sekund1. Za jeden rok tak dojde k odlesnění deštných pralesů velikosti Belgie.

 2. Polovina deštných pralesů je nenávratně pryč

  Ničení deštných pralesů už probíhá desítky let2. Za posledních 60 let jsme přišli o více než polovinu vzrostlých tropických deštných pralesů na naší planetě2. Největší podíl na tom má lidská činnost a její důsledky2. V mnoha případech je už prales znovu neobnovitelný.

 3. Komerční zemědělství je zodpovědné za 40 % odlesňování
  Analýza 46 tropických a subtropických lokalit potvrdila, že rozsáhlé komerční zemědělství má za následek až 40 % odlesňování3. Největší část tohoto zemědělství tvoří pěstování sóji, palmy olejné a chov dobytka3.

Komu podpořením pralesa pomůžu?

Tropické deštné pralesy jsou díky svým unikátním podmínkám domovem pro tisíce druhů živočichů i rostlin, včetně těch ohrožených.

Mezi stálé obyvatele rezervace Green Life patří kriticky ohrožení tygři sumaterští, sloni sumaterští, medvědi malajští nebo orangutani sumaterští. Z menších zvířat nabízí rezervace bezpečí tisícům druhů ptáků, obojživelníků a hmyzu.Na blaho všech zvířat v rezervaci dohlíží protipytlácká hlídka Green Patrol. Tato šestičlenná hlídka monitoruje území rezervace, chrání její obyvatele před pytláctvím a zabraňuje ilegálnímu dřevorubectví v oblasti.

PODÍVEJTE SE, JAKÁ ZVÍŘATA BYDLÍ V REZERVACI


Kde se prales nachází?

Rezervace Green Life se nachází v severní části ostrova Sumatra v Indonésii. Rezervace hraničí s národním parkem Gunung Leuser a nachází se v jeho ochranném pásmu. Tvoří funkční bariéru mezi národním parkem a komerčními plantážemi. Díky své poloze a protipytlácké hlídce Green Patrol zamezuje pronikání pytláků a ilegálních dřevorubců do národního parku, čímž ještě více pomáhá národní park a jeho obyvatele chránit.

Chci prales podpořit. Jak na to?

Podpořte prales s námi! Stačí v týdnu 28. května 2021 až 6. června 2021 nakoupit na našem e-shopu alespoň za 1 500 Kč*. Za každou maloobchodní objednávku nad 1 500 Kč nebo 60 € uskutečněnou v těchto dnech zakoupíme 10 m² deštného pralesa. 

Po skončení akce vás kontaktujeme a nabídneme vám vystavení dárkového certifikátu na vaše jméno.

* Pokud nakupujete velkoobchodně, 10 m² pralesa zakoupíme za každou objednávku v hodnotě nad 3 000 Kč nebo 120 €.

Zakoupením kousku pralesa můžete projekt podpořit po celý rok – mimo náš Zelený týden zakoupíte kousek pralesa zde. Pomůžete tak nejen ohroženým zvířatům, ale celé naší planetě Zemi. Kousek pralesa je navíc originálním a krásným dárkem, který potěší každého milovníka přírody.

Více informací o projektu a zakoupení pralesa najdete na oficiálních stránkách organizace. Aktuality (nejen) z pralesa přináší také jejich nejnovější čtvrtletní zpravodaj, kde se dozvíte i o jejich dalších aktivitách. Organizaci můžete sledovat i na Instagramu @pralesdetem.Máte nějaký dotaz či připomínku? Budeme velice rádi, pokud nás kontaktujete na e-mailu barbora@wildandcoco.com.


Fotky a infografika: Prales dětem (Justice for Nature)

 1. Weisse M. et Goldman E. D., World Resources Institute, 2020: We Lost a Football Pitch of Primary Rainforest Every 6 Seconds in 2019 (online).
 2. International Union for Conversation of Nature, 2021: Deforestation and forest degradation (online).
 3. FAO et UNEP, 2020: The State of the World's Forests – Forests, Biodiversity and People.