Zpět

Předsevzetí, je vůbec možné ho dodržet? 4 tipy jak na to

Venku bouchaly petardy, my si připíjeli na zdraví a v hlavě nám běžely myšlenky o tom, co bychom do nového roku chtěli přinést či změnit. Měli jste to podobně? Venku může být tma a zima, ale uvnitř nás svítí světlo naděje na nové začátky. 

A ruku na srdce, kdo si koncem roku nepopustí uzdu s odlehčeným vědomím toho, že Silvestr dělá za uplynulým rokem tlustou čáru? 

I díky oslavám není těžké sklouznout koncem roku z naší rutiny, ať už jde o jídlo či osobní rituály. 

Jak to ale udělat, aby se to NOVÉ opravdu uskutečnilo a nezůstalo to pouze v našich myšlenkách nebo na papíře?

Máme pro Vás pár tipů, které nám pomáhají předsevzetí lépe ukotvit. A pokud jste si žádné nedali, ještě není vůbec pozdě!

1/ Rozhodnutí potřebuje vycházet z naší upřímnosti 

  • je důležité, ať už se rozhodneme pro cokoliv, aby to vycházelo opravdu z naší reálné touhy, nikoliv z představy o tom, co by bylo dobré.

2/ Nechtít po sobě příliš velké cíle

  • velké představy jsou fajn a patří do dlouhodobých vizí, ale ty se skládají z malých krůčků. Pokud si dáme za cíl na příklad bydlet v novém domě, je dobré na sebe netlačit, neočekávat že si na něj za rok vyděláme, ale podívat se na reálné malé krůčky, které k vysněnému domu vedou, a ty začít pomaličku naplňovat. Velké cíle se plní z malých kroků.

3/ Rozdělit si rok na kvartály

  • když si rozdělíme rok na čtyři kvartály podle ročních období a určíme si cíle v každém z nich, snáze se nám budou plnit, protože se díky tomu napojíme na energii přírody, jež nás povede k tomu, co je možné v tomto období zažít. Lépe tak cíle uchopíme a tím se nám i jednodušeji budou předsevzetí plnit.


4/ Nebýt na to sám 

  • předsevzetí mohou souviset i s odstraněním některé z našich závislostí nebo neduhů. Takové to utkání se s vlastním stínem není zcela snadné, a proto je dobré obrátit se na průvodce, který nás v tom odborně podrží. Myslet si, že zvládnu sám něco, co mě již trápí dlouhá léta, je naivní. Proto to a většinou to neskončí úspěchem. Frustraci to pak může ještě prohloubit.

Předsevzetí může vypadat jako lehkomyslná hra, která se tradičně pojí s 1. lednem. Může být však rovněž událostí, kdy v kolektivním poli přichází podpůrná vlna energie vedoucí ke změně. 

Zatím nemáte předsevzetí? 

Není třeba na sebe tlačit a chtít vědět hned začátkem ledna, co je to, co chcete ve svých životech změnit. Naši předkové moc dobře věděli, že opravdové nové začátky se dějí až s příchodem jara. První energie, která je spojená s novým, je oslava svátku Hromnic 2. února. A tak Vás zveme, abyste si nechali klidně ještě celý zbytek ledna na rozjímání o tom, co byste rádi v roce 2023 zažili či změnili, a učiňte jasné kroky k realizaci od 2. února. 

Poslední TIP na závěr. Jestli si chcete být jistí, že je Vaše předsevzetí upřímné, projděte se sami po lese a občas si Váš záměr připomeňte. Jaké pocity ve Vás převládají? Pokud ve Vás Váš záměr přetrvá, je upřímný.

Z celého srdce Vám přeji, ať se Vám vše, co si přejete, vyplní. A pokud ne, není zapotřebí bědovat. Jednou mi můj jogínský mistr řekl:  „Když se ti nesplní to, co si přeješ, není na to ten správný čas, nebo na tebe čeká ještě něco lepšího, co si zatím nedovedeš představit. Důvěřuj životu, vždy tě vede správným směrem.“

A co Vy, jakými hesly se řídíte, pokud jde o plnění cílů? Dejte nám vědět, jak se Vám je daří plnit. 

S důvěrou k životu a s láskou 

Kateřina