Zpět

Rozhovor s Eliškou Ehrenbergerovou: „Nevěřím na konkurenci. Každý jsme unikát a když dva dělají to stejné, není to to samé.“

Eliško, otužování a dechové techniky jsou pro mnohé vstupem za komfortní zónu. Jak to bylo u tebe – byla jsi v nějaké své komfortní zóně, než jsi začala s otužováním a prací s dechem začala? 

To určitě ne. Vědomou práci s dechem jsem objevila v době, kdy můj život byl cokoliv, jen ne komfort. Závodila jsem v kulturistice, držela šílenou dietu a nemohla hlady ani spát. Dech mi do života ten komfort přinesl a s ním i klid v mysi.

Porovnávala ses někdy? Co si o tomhle jevu myslíš?

Už na základní škole a většinu našeho dětství je to jedno velké porovnávání.

Dnes už se porovnávám jen málokdy a nevěřím na konkurenci. Věřím, že každý jsme unikát a když dva dělají to stejné, není to to samé. Díky tomu si každý k sobě přitahuje jiné lidi a příležitosti. Ale i tak se mi občas v hlavě objeví parazitní myšlenka, třeba lehké žárlivosti, závisti. Tu pak ale transformuji a řeknu si: „Great! Když to dokáže někdo jiný, dokážu to i já.“ A hned to nese jinou energii!

Byla jsi profíkem ve fitness. Odnesla sis z tohoto světa nějakou inspiraci?

Inspirovalo mě to vyhledat terapii, ale jinak na tomhle světě moc inspirativního nevidím. Přijde mi to jako sebedestrukce převlečená za disciplínu. V době své fitness kariéra jsem ztratila cyklus na tři roky, byla závislá na lécích na spaní, vypadalo mi hodně vlasů a měla jsem silné akné. Navíc jsem v dospívání trpěla poruchy příjmu potravy a pozitivní vztah k jídlu u mě tento svět dvakrát nepodpořil. 

Vlastně je to celé velmi inspirativní a motivující v tom, abychom se svým tělem zacházeli s větší laskavostí, vnímali ho, spolupracovali s ním, poslouchali jej a neničili ho. To poslední se však ve fitness světě často děje. Na oko vše vypadá rádoby dokonale, ale uvnitř to má k harmonii daleko. Alespoň to byla realita mojí fitness bubliny.

Co si myslíš o boomu Wim Hofa method a otužování: bylo nezbytné k tomu, coby společnost, dojít? Myslíš, že se to časem posune ještě dál?

Věřím, že seberegulace a umožnění tělu využít vrozenou inteligenci je to, co nás v budoucnu, čeká. Postupně, až ještě více lidí prozře a uvidí, že léky je nejsou tím, co je léčí, ale jen tlumí příznaky. Věřím, že se budeme ještě více zajímat o energie a frekvence. Všechno je energie a vše mezi sebou na určité frekvenci komunikuje. 

Zajímáš se o svět střevního mikrobiomu? Který z našich produktů máš nejraději? 

Vědomě se vyhýbám potravinám neprospívajících střevnímu mikrobiomu, což je velký rozdíl oproti době, kdy jsem během kariéry fitness pila půl litr Coca Coly Zero.

Od WILD & COCO byl mojí euforickou láskou po první lžičce Cocoguard. A naše love affair nebere ani zdaleka konce! 

Rozhovor s Eliškou Ehrenbergerovou

Cituji z tvého webu: 
Prošla jsem si poruchy příjmu potravy, trauma z dětství, které zanechalo pocit, že nejsem dost dobrá a chtěná. To vše je už ale minulostí. Uvědomila jsem si vlastní hodnotu a sílu a to samé probouzím ve vás.  Eli, co bylo tím hlavním hybným momentem, který tě od této minulosti oddělil? Co ti dalo sílu?

Uf, tak to byly roky práce. Ale hlavní hybný moment bylo prvotní uvědomění si toho, že to, v co jsem věřila, byly projektované myšlenky někoho jiného a že to vlastně nebylo nikdy o mě. Být tvůrce vlastního života a ne oběť okolností je mnohem příjemnější pocit. Pocit, který dodává sílu.

Jak o sebe pečuješ a co hezkého si říkáš, když se nikdo nedívá?

Ráda zařazuji povzbuzující hovory sama se sebou před zrcadlem. Většinou to jsou afirmační ujištěni ve chvílích, kdy na mě přijdou pochyby. Takže to může vypadat například takhle: Ale no tak, kočičko, ty víš, že jsi skvělá a že z tvého kurzu budou všichni odcházet spokojeni, nadšení a motivovaní!

A nebo si doma hraju imaginární divadlo a mluvím k mému imaginárnímu manželovi:
Ano, lásko, už mám sbaleno a jsem ready, jdeme. Jsi tak skvělý, že jsi nám objednal odvoz na letiště, už se na ty Maledivy moc těším!

Jinak o sebe pečuji tak, že si nenastavuji budík a probouzím přirozeně až když si tělo řekne. Téměř denně medituji a věnuji se vědomé práci s dechem a ráda trávím čas sama v tichu.

Nekoukám na televizi, neposlouchám zprávy, ani nevyžádané rady nikoho jiného. Vlastně se obecně neptám téměř nikoho, co bych měla dělat. To považuji za důležitou součást sebe péče. 

Dopřávám si kvalitní, nezpracované potraviny a používám non-toxic kosmetiku. A každý večer si myju vlasy, protože jsem citlivá na energie a potřebuji ty denní nánosy takto odstranit.

Jaký je tvůj pracovní rytmus a režim, jak vypadá den Elišky? 

Mé dny jsou pokaždé jiné a jejich priority skládám dle toho, co se mi zrovna chce. Mám laskavý rytmus, ale několik roků zpět tomu tak nebylo a soustředila jsem se hlavně na získávání příjmu i na úkor zdraví. Už to tak nemám a byť jsem dnes pomalejší, jsem mnohem usměvavější.

A co tak běžně dělám? Pokud neorganizuji pobyt nebo nemám ranní kurz, vstávám s východem slunce. Věnuji se kreativní tvorbě a vymýšlím možnosti seberealizace a způsoby, jak šířit dál to, v čem jsem dobrá, co mi dává smysl a přidanou hodnotu.

Jinak beru své pittbulí miminko na Petřín, kde se mi občas spustí samovolné procesy čištění emocí a pobrečím si. Petřín je prostě kouzelné místo. Také se věnuji klientům, kteří přijdou na osobní terapii kvantového léčení, edituji, doplňuji si vzdělání četbou knih, posloucháním podcastů a audioknih. Nebo uklízím svůj vysněný byt s krásným výhledem a terasou!

Dáš nám nějaký tip na oblíbenou restauraci nebo jídlo? A prozradíš nám své gurmánské guilty pleasure?

Já jsem trošku zvláštní, zakusuji k obědu třeba samotný tempeh a jsem spokojená! Teď mám totiž aktuálně období tempeh, kterému předcházelo kombucha období. Uvidíme, co přijde dál!

Jinak doma moc nevařím, ale třeba taková dýňová polévka s WILD & COCO kokosovým mlékem se mi naposledy fakt povedla. Dýni jednoduše upeču a rozmixuju se zeleninovým vývarem, masala kořením a kokosovým mlékem. Pak už jen zbývá nesníst celý hrnec najednou.

A mým oblíbeným podnikem jsou Dhaba Beas bistra, kde si vyberu a naberu přesně kolik a co chci (svoboda! ). A moje guilty pleasure a zároveň snídaně je ceremoniální kakao, třeba to od WILD & COCO, v kávě. Ale pozor, tenhle elixír není pro slabší povahy! :)  

Více o Elišce Ehrenbergerové a její práci najdete na jejich stránkách nebo Instagramu.

Základy chladové terapie s Eliškou E.