Zpět

Vánoční Secret Event poradil, jak na vědomé vztahy

Konec období temna se blíží a s ním přichází Vánoce! Jaká setkání Vás letos čekají? Když už ne přes rok, tak aspoň na Vánoce se často rodiny sejdou u jednoho stolu. Ne každá návštěva u rodiny však pohladí po duši jako tón křišťálové mísy, melodie flétny či hand panu. Právě takovým zvukovým prožitkem začínalo naše Vánoční setkání Secret event v nabitém Healthy Longevity Café, které se na den proměnilo v prostor plný diskusí, jídla, pití a prodejních stánků. 

Co je to sound healing? Uprostřed „čisté rezonance“ se tělo dostává do vztahu se sebou samým a se svým okolím. Zvukový svět je světem já - ty, kde prostřednictvím tajemné vnitřní rezonance, kterou zvuk poskytuje nejlépe ze všech, lidé komunikují s lidmi a dosahují tak nitra jeden druhého. A na to je fajn se příjemně naladit.

Občas nicméně prostorem zarezonuje něco, co vůbec nečekáme. Své o tom ví i rodiny s dětmi, které mnohdy nejsou zvyklé trávit tolik času doma pohromadě, jak je tomu právě o Vánocích. To však neplatí o hostech v první diskusi manželech Štěpánu a Melanii Matějkových, kteří mají čtyři dcery na domácím vzdělávání.

S dětmi jsou Matějkovi často 24/7 a spoustu času tráví na cestách v karavanu. Na intenzivní situace jsou tedy zvyklí. Tvůrci projektu Síla pro život si z občasných vyhrocených situací vrásky nedělají, dokonce říkají, že se díky dětem učí a stávají dospělými. Povinnými návštěvami se rodina nezatěžuje, dělají jen to, co cítí jako jeden celek. Místo návštěvy tak jdou klidně do lesa nakrmit zvířátka.

Konec doby temna

Ceremonialistka Barbora Zemanová připomněla, že Vánocům otevírá bránu již Zimní slunovrat. Prosinec je velmi křehký čas, teprve jednadvacátého prosince vystupujeme z temnoty, tedy z období mezi dušičkami a slunovratem, které je nejvíce temné.

Vztahy jsou přitom alfou a omegou toho, jak si vánoční čas užijeme. Ať už my jako děti našich rodičů, či my jako rodiče našich dětí, všechny vztahy je nutné opečovávat. Neboť, jak zaznělo od řečníků: Vykořeněný strom nebude prospívat. Právě rodinné vazby jsou přitom ty nejkřehčí, neboť nesou tolik lásky a současně s tím i zranitelnosti.

Jak tedy svátky zvládnout v klidu?

  • Pokora - Je velká troufalost myslet si, že víme víc než naše děti, či rodiče.
  • Společný čas - Podívejte se společně na vybranou pohádku nebo se společně projděte. -Respekt a pochopení - Nejíte maso? Nepijete? Nenechte se do ničeho nutit a nenuťte do ničeho ostatní.
  • Inspirace a sdílení - Máte příběh ke sdílení? Co takhle uvařit bližním kakao a vypít jej třeba na Karlově mostu.

Vyhnout se sporu nebo jím projít?

Zrovna Vánoce nejsou tím nejlepší časem na to, pouštět se do debat s rodiči či prarodiči, u kterých předem víme, že skončí neporozuměním. Kateřina Rae proto radí elegantně změnit téma. Druhé straně to nejspíš dojde. To ale určitě není strategie, kterou volí podnikatelé a manželé Allistrovi, kteří řeší spory mezi sebou kdekoliv a kdykoliv. A to navíc s radikální upřímností, zároveň však s láskou a klidem.

Ano, i druhá polovina Secret Eventu byla nabitá vztahy. Zpátky k sobě do svého nitra nás po polední pauze přivedl poetický text o lásce od Zdeňka Webera. Ve druhé panelové diskusi jsme se setkali s vědomými tvůrci - podnikateli. Veronika Allister, zakladatelka Biohackingu pro ženy Systers, si nikdy nepomyslela, že se vdá, natož že pak bude podnikat se svým mužem.

Vedle ní však dnes stojí Johnny Allister, který o své transformaci z konzumního marketéra ve vědomého tvůrce napsal knihu Dovol si to. Dovolil si totiž vkládat energii do věcí, které dávají smysl a nedovolil strachu, aby jej ovládl. Nikoliv strach, ale občasné pochybnosti mívá panelistka Lilia A. Khousnoutdinová, autorka mnoha projektů, dula, lektorka a v neposlední řadě máma. Co jí pomáhá s pochybnostmi zatočit? Delegovat práci. Raději svůj čas využije efektivněji než uklízením a vařením. Doma si tak nechává jen práce, které jí dělají radost.

Co to je vědomé podnikání?

Vědomý podnikatel je tvůrce, který myslí na dopad svého podnikání, nikoliv jen na vlastní prosperitu. Majitel Bio pekárny Zemanka Jan Zeman třeba vyrábí sušenky z kávové sedliny, která by se jinak vyhodila. V takovém podnikání občas hlava není třeba. Tvoří totiž srdcem a jeho tým  to má stejně jako on. Pro Veroniku Allister, která se řídí hlavně intuicí je vědomé podnikání duchovní cestou. Je zosobněním toho, že se to dá i v páru, pokud společně sdílí hodnoty, vize a vnímání světa.

A co jste si odnesli z Vánočního Secret Eventu Vy? Už teď se spolu s námi můžete těšit na další, který chystáme v březnu 2023. Vstupenky najdete tady.