Zpět

Čas sklizně je tu! Co jíst na podzim a posílit tak imunitu na zimu?

Zase je tu! Konec léta… Ten příjemný čas dlouhých stínů, zlaté barvy a vrcholné hojnosti plodů, které právě dozrávají. Zařaďte jich do jídelníčku co nejvíce. Sezónní strava udržuje naši fyzickou stránku a psychiku v rovnováze, a tím udržují náš trávicí oheň. Přinášíme vám pár tipů na to, jak si konec léta vychutnat naplno.

Úroda na konci léta je pro sadaře a zahrádkáře vrcholem sezóny jak se patří - dozrávají totiž plody, kolem kterých chodili celé měsíce, a které v sobě nesou velkou dávku vitamínů i minerálů. Jablka, hrušky či švestky je nejlepší si užít jen tak, jakmile plody strom sám upustí. Teprve tehdy mají tu pravou zralost. Pevná dužina nám většinou zabrání sníst ovoce moc naráz a to je dobře. Fruktóza je totiž taky cukr, kterého pozdně letní a podzimní úroda obsahuje až až.

Smoothie a džusy s ohledem na cukry proto připravujte raději ze zeleniny, nebo v kombinaci se zeleninou, bylinkami a lesními či zahradními bobulemi. Nápoje dlouho neskladujte, ztrácí rychle vitamíny. Ovoce samozřejmě nesmí chybět jako součást dezertů. Vyzkoušejte veganský koláč z pečených jablek nebo upečte rovnou rozpůlené hrušky se slaným karamelem a dochuťte polevou z Cocoguardu.  

Snídaňový tip se sezónním ovocem

Pokud vás omrzelo snídat stále dokola ovesné kaše, zkuste to jinak.

Probiotická kaše bez vaření

Čas přípravy: 5 minut, náročnost 1, počet porcí 2

Ingredience

  • 1 hrnek ovesných či pohankových vloček
  • 1 hrnek Natural Symbiotic Cocofir BIO
  • 1 hrst bobulí či nakrájeného ovoce
  • 2 lžíce ořechového másla
  • kokos na posypání

Postup

Vločky promícháme s Cocofirem a necháme přes noc mimo lednici. Ráno směs posypeme granolou, kokosem, přidáme oblíbené ořechové máslo, nadrobno nakrájenou broskev či bobule jako třeba rybíz, maliny nebo borůvky.

Zelenina na tisíc způsobů

Čerstvé saláty nezapomínejte kombinovat s fermentovanou zeleninou, potěšíte tak svůj mikrobiom.

Lehký salát z červené řepy s Coco Mayo či Cocofirem

Čas přípravy: 5 minut, náročnost 1, počet porcí 2

Ingredience

Postup 

Syrovou řepu nastrouháme na hrubo, smícháme s Coco Mayo či Cocofirem, přidáme chia semínka, promícháme a necháme zhruba 30 minut odležet. Mezitím opražíme ořechy a nasekáme lístky bazalky, případně kopr. Slanou chuť dodá umeocet.

Věděli jste, že s řepou se dá čarovat i na sladko? 

Zkuste třeba řepové bezlepkové brownies. Stejně tak cuketa je vhodná na pečení, neboť dodá buchtě či chlebíčku krásně vláčnou konzistenci, chuť přitom nezmění.

Konec léta je zkrátka báječná doba. Pečte zeleninové směsi, plněné papriky nebo jen samostatné dýně Hokaido. Nakrájená dýně na tenké plátky, zakápnutá olivovým olejem, posypaná černou solí a rozmarýnem. Je upečená v troubě raz dva, spolehlivě zasytí a navíc skvěle chutná. 

Zabalit dýni můžete také do našich bezlepkových tortil, které plníme kombinací čerstvých, fermentovaných i tepelně upravených sezónních plodů spolu s tempehem, který připravujeme na pánvi se sójovou omáčkou. Dýně jsou pro nás symbolem pozdního léta a podzimu, ke kterému nevyhnutelně patří třeba dýňová polévka. Máte to taky tak? Tak s námi pojďte vyzkoušet něco nového. Veganské dýňové mac and cheese si rozhodně zamilujete.