Zurück

Bylinky a přírodní suplementy, které podpoří imunitu na nadcházející zimu

Podpora imunity by měla být co nejvíce přirozená, neinvazivní a měla by začínat včas a přirozeně. S rytmem, ve kterém se střídají roční období. Díky tomuto tempu a pozvolnosti bude vaše tělo schopné se na nová opatření adaptovat a vyhnout se (nejen) sezónním onemocněním.

V holistických kruzích se proto často skloňuje názor, že nemoc začíná ve střevech a je třeba dbát na jejich kondici. Stav imunitního systému do velké míry souvisí se stavem a zdravím střev a dotýká se jej také fungováním, kondicí střevního mikrobiomu, trávením i případnými intolerancemi. Ale stejně jako při jakémkoli jiném celostním pohledu na určitou zdravotní problematiku by mělo být budování imunity vedeno na více frontách, ne pouze na úrovni střev. Lidská bytost je propojený systém a soustředit se například jen na zvýšení dávek vitamínů nebo na užívání bylin podporujících přirozenou obranyschopnost nestačí. 

Co dalšího je třeba zahrnout do adaptace a posilování imunitního systému?

Každý den máte možnost vykonat mnoho kroků, které mají na naše zdraví a imunitu vliv. Některé z nich nás ovlivňují na dlouhodobé bázi (spánek, strava) a tvoří skutečně pevné základy. Jiné lze zařazovat v případě potřeby a jsou vázané na sezónu (letní sun gazing a sunbathing, otužování, saunování…).

Stavební kameny zdraví

  • Synchronizovaný cirkadiánní rytmus a kvalitní spánek

  • Světelná hygiena
    Co nejčastější pobyt na denním světle je podstatný pro správnou synchronizaci našich tělesných pochodů a efektivní nastavení hormonální kaskády.

  • Kvalitní a výživná strava
    Dopřejte svému mikrobiomu dostatek kvalitních tuků, vlákninu a fermenty a omezte průmyslově zpracované potraviny, cukr a alkohol.

  • Pohyb
    Správně zvolené a pravidelné pohybové aktivity jsou klíčem k posílení naší tělesné schránky a fungují na principu posilování horméze, tedy schopnosti adaptovat se na správně nastavený stresor, čím posilujeme také imunitní systém.

  • Stresový management
    Chronický stres celkově oslabuje imunitní systém. Zamyslete se proto nad tím, čemu skutečně věnujete svou pozornost a energii.

Kvalitní suplementace

Podstatné je mít dobře ošetřené výše zmíněné body a posílit svoje tělo co nejpřirozenější cestou. Ale v rámci sezónní podpory imunity váš organismus kvalitní suplementy určitě ocení. Volte však ty, které pochází z celistvých přirozených zdrojů a pokud to jde, vyhněte se syntetickým formám. 

Suplementace v podobě základních vitamínů, minerálů či v podobě dalších klíčových živin je vedle klidového režimu a dalších přirozených opatření zároveň tím jediným, co lze v rámci přírodní léčby nasadit také v případné akutní fázi virových onemocnění.

Doplňky stravy a živiny s vlivem na budování imunity

  • Zinek
    Ideálně v přirozené formě nebo ve formě organické soli. V pohobě kapslí můžete zařadit třeba tuto variantu od Vitalvibe. 

  • Omega 3 mastné kyseliny
    V kontextu imunity zde hraje do karet zejména obsah vitamínu D3.

    TIP WILD & COCO: Vyzkoušejte Omega 3 v podobě kapslí od Vitalvibe!

  • Vitamín C
    Jedná se o významný antioxidant se silným účinkem na imunitní systém, který můžete krásně čerpat z přirozených zdrojů (šípků,  rakytníku, camu camu, aceroly…) nebo z liposomální formy.

  • Probiotika
    Svá střeva a mikrobiom můžete cyklicky podpořit kvalitními probiotiky v kapslích nebo každodenní konzumací živých a funkčních produktů. 

    TIP WILD & COCO: Vyzkoušejte naše Superhuman Symbiotics, které kombinují probiotika a prebiotika a obsahují 28 bakteriálních kmenů, které rády osidlují zdravá lidská střeva.

Superhuman Symbiotics

Fytoterapie, královská disciplína

V našich podmínkách se vyskytuje celá řada bylin s imunostimulačním (=imunitu podporujícím) či imunomodulačním (= imunitu harmonizujícím, optimalizujícím) účinkem. 

Byliny by vždy měly být voleny v širším kontextu vašeho zdraví. Imunita totiž funguje na úrovni několik drah a každá z nich cílí na něco jiného. Některé byliny budou vhodné pro podporu obrany vůči infekcím, jiné pro řešení autoimunitních onemocnění či k prevenci rakoviny apod. Do kategorie podporující imunitu v začátcích podzimu patří lokální i zahraniční byliny, adaptogeny a medicinální houby.

Byliny pro zvýšení odolnosti

  • Bez černý
    Květ černého bezu má antibakteriální, antivirové a imunomodulační účinky. Lze ho užívat v rámci prevence v čajových směsích a hodí se i pro podporu pocení při horečce. Bez dodává tělu teplo a má silný čistící účinek.

  • Růže šípková
    Klasické šípky mají hned dvojí využití. Ve formě studeného macerátu nám poskytnou velké množství vitamínu C, ve formě odvaru pomáhají při horečce
  • Třapatka nachová
    Aneb Echinacea! Je hlavní hvězdou při podpoře imunity a má veskrze harmonizační vliv. Každému pomůže tak, jak je třeba a vrací systém do rovnováhy. Vyhnout bychom se jí však měli v akutní fázi virových onemocnění.

  • Kozinec blanitý
    Adaptogen původem z Asie, jehož čínský název lze přeložit jako „posilovač“. A to už hovoří samo za sebe.

  • Chaga
    Medicinální houba, která posiluje jak imunitní systém, tak celkovou fyzickou odolnost a sílu. Je také ideální přísadou do podzimního medicinálního kakaa.
TIP: Vyzkoušejte chagu a další adaptogenní houby v podobě tinktur značky KÄÄPÄ Mushrooms! Můžete si přidat pár kapek do našeho Wild Cacao Ceremony a vytvořit si tak podzimní nápoj síly. 

Bylinky

Tělo je vaše osobní pevnost

Náš imunitní systém můžeme považovat za takový systém hradeb, které by nás měly dostatečně a přirozeně chránit. Neměly by být ani pobořené, ani příliš vysoké a silné. Měly by být obsazeny vojáky, kteří mají chladnou hlavu a zdravý rozum – ne vojáky, kteří nevěří nikomu a ničemu a obrací se jeden proti druhému a či proti nám samotným. Na imunitu je třeba pohlížet jako na systém související s mnoha dalšími díly naší bytosti a podporovat jej celostním způsobem. Hezky od základů, systematicky a bez radikálních zásahů, které mohou někdy napáchat víc škody než užitku.

Autorka článku: Jana Soutor Raganová