Zurück

Překonání menopauzy s podporou celostního zdraví

V průběhu života každé ženy nastává období spojené s fyziologickými změnami na úrovni ženské cykličnosti a produkce pohlavních hormonů. Když hladiny estrogenu a progesteronu začnou výrazněji klesat a dochází k postupnému vynechávání ovulace a menstruace přechází tělo ženy do období souhrnně označované jako perimenopauza. Tento stav přechodu od plodnosti k neplodnosti představuje časové období zhruba 3–5 let před menopauzou a nastává kolem 40. roku života ženy. 

V důsledku hormonálních změn může žena začít pociťovat různé projevy v podobě návalů horka a nočního pocení, podrážděnosti, bolestí hlavy či poruch spánku. Jakmile dojde k úplnému ukončení menstruačního cyklu, tedy žena nekrvácí po dobu 12 měsíců, přechází její tělo do nové životní etapy označované jako menopauza. Ta podle Světové zdravotnické organizace (WHO), nastává u žen ve věku 45 až 55 let. V této fázi již vaječníky přestávají plnit svoji funkci, neprodukují vajíčka a v organismu dochází k velmi nízké produkci estrogenu a progesteronu. 

Sebepéče na prvním místě

Menopauza představuje v rámci života ženy určitou výzvu, protože tělo prochází endokrinními, biologickými a klinickými změnami, které mohou být spojeny s různými vedlejšími příznaky a změnami na úrovni zdravotní kondice ženy. Přechod je z tohoto důvodu pro některé ženy obtížný a může výrazně ovlivnit jejich život. Proto je velmi důležité, aby v tomto křehkém a zranitelném období měla každá žena nastavené vhodné strategie, které budou odpovídat jejím individuálním potřebám. 

Tyto strategie by měly pomoci vybalancovat probíhající nerovnováhu v organismu, která může vést ke ztrátě kostní hmoty a riziku vzniku osteoporózy, vysokému krevnímu tlaku a ateroskleróze, vaginální suchosti a snížení libida či ke změnám psychiky spojených s úzkostí a depresemi. 

Strava, trávení a mikrobiom v menopauze

V tomto období je zvláště důležitá kvalitní a nutričně vyvážená strava bohatá na vápník, vitamin K2 a vitamin D, která pomáhá podpořit zdraví kostí. Současně fyziologické změny v těle ženy mohou mít vliv na střevní mikrobiom, změny trávení, kondici imunitního systému a celkové zdraví. 

U ženy v menopauze by měl být součástí každodenního jídelníčku pestrý talíř složený z rozpustné a nerozpustné vlákniny, kvalitních bílkovin a složených sacharidů společně se zdravými tuky a fermentovanými produkty. 

Klesající produkce estrogenu může vést k poklesu prospěšných střevních bakterií, jako jsou laktobacily a bifidobakterie, a přemnožení těch potenciálně patogenních. Tato dysbióza pak může způsobit oslabení střevní sliznice a změny v trávení a absorpci živin. Z tohoto důvodu je důležité podpořit trávení konzumací syrové stravy v podobě zeleniny a ovoce. Obsahují totiž přirozené enzymy jako například papain v papáje či bromelain v ananasu, které pomáhají potravu naštípat a také šetřit přirozenou zásobu vlastních enzymů.

Důležitá je také dostatečná produkce žaludečních šťáv a kyseliny chlorovodíkové, které jsou nezbytné pro trávení zejména bílkovin, ale také pro správné vstřebání ostatních živin a mikronutrientů z potravy. To lze podpořit například jablečným octem a bylinnými čaji s obsahem máty, zázvoru či hořčin. 

V neposlední řadě nesmíme zapomenout na mikrobiom konzumací fermentovaných produktů, které pomáhají růstu prospěšných bakterií ve střevech. Skvělé je zařadit do svého jídelníčku náš drink v podobě lahodného Cocofiru, který můžete vyzkoušet hned ve třech nabombených příchutích nebo si dát Cocoguardgranolou a ovocem k snídani či jako dezert. Tyto produkty obsahují nejen Lactobacily, ale také Bifidobacterie a skrze jejich konzumaci doplníte do těla bakteriální kmeny, jejichž množství se během menopauzy snižuje a ovlivňuje tak kondici střev a mikrobiomu.

TIP: Chcete svému mikrobiomu dopřát intenzivní a lýskyplnou péči? Dopřejte si 3měsíční kúru s našimi Superhuman Symbiotics a radujte se s pozitivních změn už po prvním měsíci.

Superhuman Symbiotics

Pohyb a metabolismus

V období menopauzy může také docházet ke zpomalení metabolismu, což se odrazí i na tělesné hmotnosti. Proto je vhodné zařadit i pravidelnou fyzickou aktivitu v podobě jógy, tance, posilování či procházek. Kromě prevence vzniku obezity a cukrovky, pomáhá pravidelný pohyb udržet kosti silné a zdravé a má významný vliv na celkové zdraví a well-being ženy.

Stárnutí pokožky a kolagen

V období menopauzy dochází totiž k výraznému úbytku produkce kolagenu a elastinu v kůži a snížené produkci kožního mazu a ceramidů v pokožce. S věkem se schopnost kolagen přirozeně doplňovat snižuje asi o 1,0 %–1,5 % ročně. Tento pokles kolagenu začíná být výrazný od 34. roku věku ženy a odráží se na stárnutí kůže v závislosti na vnitřních a vnějších faktorech. 

Vnitřní představují převážně genetické a hormonální faktory, zatímco vnější zahrnují například kouření, konzumaci alkoholu, chronické vystavování se slunci, stres či životosprávu. 

Tyto změny společně s výše uvedenými faktory pak mají za následek větší suchost pokožky, zvýšený výskyt vrásek a povadlou pleť. Je tedy důležité začlenit i kvalitní kosmetickou péči s anti-aging efektem, která také podpoří i kožní mikrobiom, včetně kvalitní kosmetické péče. Vhodnou volbou může být i suplementace zaměřená na problematické oblasti v podobě kolagenu, B-komplexu, pupalky a vitaminu C. 

Psychika a hormony štěstí

V období menopauzy dostávají zabrat ženské emoce, které jsou vychýlené často směrem k depresím a úzkostem. Produkci dopaminu a endorfinů lze podpořit například pravidelným pohybem či masáží a meditačními či relaxačními technikami. 

Hladiny serotoninu (hormon štěstí), který hraje důležitou roli v regulaci nálady, spánku a chuti k jídlu, může zásadně ovlivňovat střevní mikrobiom. Jak? Díky enteropatickému nervovému systému, který představuje komunikaci mezi mikrobiomem a nervovým systémem v našem střevě. Některé druhy střevních bakterií mohou produkovat aminokyseliny, které se na serotonin přeměňují a také ovlivňovat funkci nervových buněk, které produkci serotoninu regulují.

WILD & COCO

Pomocníci z přírody

Pro hladší průběh tohoto transformačního období ženy se také nabízí využití tzv. hormonální terapie, která pomáhá udržovat určité hladiny estrogenu v organismu. Přírodními látkami, které mají tento účinek jsou fytoestrogeny. Látky rostlinné povahy, které mají strukturu podobnou estrogenům tvořeným v organismu a mohou se tak vázat na estrogenní receptory a stimulovat metabolismus endogenního estrogenu. Za nejběžnější typ fytoestrogenů jsou považovány isoflavony v sóje, jiné se nacházejí i v rostlinách, jako je vojtěška, chřest a některých druzích ovoce a zeleniny.  

Fytoestrogeny mohou mít kromě snížení symptomů menopauzy i řadu příznivých účinků na zdraví, jako je snížení rizika některých druhů rakoviny a zlepšení hustoty kostí. Účinnost fytoestrogenů může být ale velmi variabilní, a proto ne u všech žen bude efektní. Je tedy vhodné se před užíváním fytoestrogenů poradit s lékařem.

Nejste na to sama

Na období menopauzy je třeba nahlížet celostně a uvědomit si, že každá má jiné potřeby, prochází tímto obdobím s odlišnými příznaky, a proto by měl být i přístup v rámci této problematiky individuální a přizpůsobený potřebám každé ženy. 

Dobré je tedy nejen vědět o možnostech léčby hormonálních změn z pohledu současných postupů klasické medicíny, ale zohlednit i další aspekty jako je psychika a emoční zdraví, strava, cvičení či spánek. 

V tomto směru je určitě důležité poradit se s odborníkem, který pomůže nastavit taková opatření, která budou představovat tu nejlepší cestu pro každou ženu individuálně. Menopauza může mít v určité fází negativní dopad na kvalitu života ženy, ale díky prevenci a znalostem možností lze tuto fázi projít v klidu a bez zvýšení rizika některých zdravotních problémů.

Autorka článku: Martina Paris

REFERENCE:

Menopause: A literature review, M. Hajdini, Alban Med J 2017;4:60-3.

Phytoestrogens and Their Health Effect, D. Desmawati, D. Sulastri, Open Access Maced J Med Sci. 2019 Feb 15; 7(3): 495–499., doi: 10.3889/oamjms.2019.086

Menopause, K. Peacock, K. M. Ketvertis, StatPearls Publishing; 2022 Jan. 2022 Aug 11., PMID: 29939603

Skin collagen through the lifestages: importance for skin health and beauty, D. M. Reilly, J. Lozano, Plast Aesthet Res 2021;8:2.10.20517/2347-9264.2020.153

Reproductive Hormones and the Menopause Transition, N. Santoro, Obstet Gynecol Clin North Am. 2011 Sep; 38(3): 455–466., doi: 10.1016/j.ogc.2011.05.004

Spotlight on the Gut Microbiome in Menopause: Current Insights, B. A. PetersN. SantoroR. C Kaplan, Int J Womens Health. 2022; 14: 1059–1072., doi: 10.2147/IJWH.S340491