Zpět

Doplňky stravy – koncentrované zdraví nebo tabletky plné chemie?

Jedni se jim vyhýbají, druzí je hojně užívají každý den. Doplňky stravy mohou být pro lidské tělo přínosné i nadbytečné. Můžeme se setkat s doplňky přírodními ve vysoké kvalitě i s těmi nekvalitními a ryze syntetickými. Jak je užívat, na co si dát pozor a proč mohou být pro naše tělo užitečné? Tomu se budeme věnovat v našem dnešním článku.

Doplňky stravy mohou být vhodným způsobem, jak tělu dodat veškeré potřebné minerály, vitaminy a stopové prvky. Vzhledem k rozmanitosti doplňků stravy na našem trhu si vybere opravdu každý. Mezi doplňky stravy mohou spadat i superpotraviny či různé přírodní extrakty. Superpotravinám jsme se věnovali v jednom z nedávných článků, který najdete zde. Dnes se zaměříme především na tabletové doplňky stravy.

JAK VYBRAT KVALITNÍ DOPLNĚK STRAVY? A POTŘEBUJI JEJ VŮBEC?

Občas je možné setkat se s argumentem, že pokud někdo přijímá kvalitní a rozmanitou stravu plnou živin, doplňky stravy jsou zbytečné. Tento argument je samozřejmě opodstatněný, má ale bohužel jeden háček. Kolik z nás může v dnešní době říct, že má stoprocentně vyváženou a bohatou stravu a je si zcela jistý, že mu nechybí žádné živiny? Pravděpodobně téměř nikdo. Počet živin v potravinách, které konzumujeme, se v průběhu let znatelně snižuje. Ať už za tímto jevem stojí snižování kvality půdy, nevhodné nakládání s potravinami před tím, než se dostanou na náš stůl, či intenzivní používání chemikálií v zemědělském hospodářství, výsledek je pro naše tělo stejný – nedostává tolik živin, kolik by potřebovalo. A tady přichází chvíle, kdy mají doplňky stravy svou nespornou výhodu. Našemu tělu totiž poskytují živiny v koncentrované podobě.

Základní rady pro výběr doplňku stravy:

1) Přírodní je lepší než syntetické
Vždy volte doplněk stravy přírodního původu, např. přírodní extrakt či derivát. Pokud je to možné, vyhýbejte se syntetickým doplňkům stravy a vitaminům.

2) Vstřebatelnost je důležitá
Vždy se zajímejte o to, jaká je využitelnost účinné látky pro váš organismus neboli vstřebatelnost. Některé (především levnější a syntetické) doplňky stravy sice obsahují vysoké množství účinné látky, ale její vstřebatelnost je velmi nízká. Takový doplněk stravy nemá pro tělo přínos.

3) Méně je někdy více
U doplňků nikdy nepřekračujte doporučené denní dávkování, resp. referenční hodnotu příjmu. Pokud používáte více doplňků zároveň, zajímejte se, zda je vhodné je kombinovat. U některých doplňků může dojít k nežádoucí interakci a konečný efekt pro vaše tělo může být spíše negativní namísto pozitivního.

4) Nezanedbávejte zdravotní potíže
Doplněk stravy je pouze doplněk stravy a neměl by být zaměňován s léčivem. Pokud se potýkáte se zdravotními komplikacemi, konzultujte používání doplňků stravy s lékařem.

5) Doplněk stravy nenahrazuje jídlo
Stejně jako doplněk stravy nemůže nahradit lék, nenahrazuje ani stravu a neměl by být vaším jediným zdrojem živin. Při konzumaci doplňků stravy dbejte na rozmanitou a nutričně hodnotnou stravu.

6) Neexistuje jeden doplněk pro všechny
Nenechte se zmást tím, co funguje ostatním. Každé tělo je jiné a produkt, který se osvědčil vaší kamarádce, nemusí být ten pravý pro vás. Řiďte se selským rozumem a vlastními pocity, tělo samo často nejlépe ví, co je pro něj vhodné.

7) Cena (ne)určuje kvalitu
Nenechte se zlákat nízkou cenu. Levné přírodní doplňky stravy často nejsou kvalitní. Můžete se setkat i s výjimkou, ta v tomto případě ale není příliš častá. Platí to ale i opačně, nejdražší se automaticky nerovná nejkvalitnější. Vždy porovnávejte množství účinné látky, vstřebatelnost, původ surovin a způsob výroby, nehleďte pouze na cenu.

NAŠI FAVORITÉ NA POLI DOPLŇKŮ STRAVY

Essential Protein
Komplexní zdroj osmi esenciálních aminokyselin (tedy těch, jež si naše tělo neumí vyrobit a musí je přijímat ve stravě), které jsou jedním z důležitých prvků pro tvorbu bílkovin v našem organismu. Díky vyváženému poměru aminokyselin, který je ideálně přizpůsoben lidskému tělu, poskytuje tento výrobek vstřebatelnost až 99 %. Jedná se o zcela přírodní produkt vyrobený fermenací luštěnin. Díky krystalicky čisté podobě aminokyselin nedochází při vstřebávání tohoto produktu k zatížení trávení. Essential Protein najdete v malém balení zde a ve velkém balení zde.

PODÍVEJTE SE NA NAŠE VIDEO O ESSENTIAL PROTEINU

Probiotika Superhuman
Vysoce účinná unikátní směs 28 extrémně silných probiotických kmenů speciálně vybraných jako nejvhodnějších pro lidské tělo na základě 30letého výzkumu. Tato probiotická směs může výrazně podpořit zdraví vašeho střevního mikrobiomu. Každá kapsle obsahuje 500 mg probiotik, což znamená 32,5 miliardy CFU (Colony Forming Unit = počet životaschopných bakterií). Tato probiotika jsou primárně určena pro přímou konzumaci, lze je však použít i pro výrobu domácích rostlinných alternativ jogurtu. Probiotika Superhuman prodáváme v balení 10 kapslí a 30 kapslí.

Máte nějaký dotaz či připomínku? Budeme velice rádi, pokud nás kontaktujete na e-mailu barbora@wildandcoco.com.