Zpět

Hydratace: voda jako životabudič pro každou buňku?

Že je potřeba pít hodně vody? To nejspíš každý slýchal od rodičů již odmalička. Někteří z nás to respektovali, u druhých to šlo jedním uchem tam a druhým ven. Postupem času ale většina z nás na vlastní kůži zjistila, že dostatečný přísun tekutin je naprosto nezbytný. Jaký vliv může mít dehydratace na naše tělo? A jak naopak dodržovat optimální hydrataci? Tyto i další otázky si dnes zodpovíme.

Dehydratace aneb hrozba pro malé i velké

Dehydratace je stav, ve kterém naše tělo ztrácí více tekutin, než kolik jich přijímá. A jelikož je lidské tělo tvořeno z cca 60 % právě vodou1, může být její nedostatek velice nebezpečný a v extrémních případech až život ohrožující. Riskantní je krátkodobá i dlouhodbá dehydratace, čím déle je však organismus vystaven nedostatku tekutin, tím více se pravděpodobnost zdravotních problémů zvyšuje.

Krátkodobá dehydratace se projevuje méně až středně vážnými příznaky, mezi které se řadí zvýšená žízeň, únava, sucho v puse či ospalost2. Tyto příznaky v drtivé většině případů odezní ve chvíli, kdy tělu dopřejete dostatek tekutin (příp. doplníte elektrolyty) a mohou být vyřešeny i bez lékařské pomoci v pohodlí domova2. Pokud se však v této situaci vyskytnete a ani po doplnění tekutin a elektrolytů příznaky neodezní, vyhledejte pro jistotu lékařskou pomoc.

Déle trvající dehydratace může mít vážné příznaky a neméně vážné důsledky. Projevuje se extrémní žízní, absencí pocení, nízkým krevním tlakem, zrychleným dýcháním a zvýšeným tepem2. Vyskytnout se mohou i zapadlé oči či znatelně vysušená pokožka2. Jasným příznakem je pak tmavá moč2, která může zapáchat více než obvykle, vzhledem k vyšší koncentraci odpadních látek.

Zvláštní pozornost je nezbytné věnovat hydrataci u novorozenců a malých dětí, které jsou k ní ještě náchylnější1.

Kolik tekutin vypít a jak zjistit, zda mi hrozí dehydratace?

Vhodné množství tekutin, které by měl člověk za den vypít, se odvíjí od věku, pohlaví, fyzické aktivity i okolních vlivů. Obecně je jako optimální denní příjem doporučováno zhruba 3 litry vody pro dospělého muže a 2,2 litrů vody pro dospělou ženu. Do tohoto množství se započítává i voda obsažená v jídle. Pokud jste tedy milovníci polévek nebo smoothie, máte napůl vyhráno!

Dehydratace však nemusí být vždy provázena nepříjemnými příznaky a může být i poměrně nenápadná. Pro rychlou orientaci, zda pijete dostatek vody, může sloužit jednoduchý samotest, který poskytuje U.S. Army Public Health Command (Velitelství veřejného zdravotnictví americké armády) pro své členy armády.

(SAMO)TEST DEHYDRATACE

Na tomto odkaze najdete barevnou škálu, která reflektuje možné zbarvení moči. Pokud je vaše moč ve škále prvních čtyřech světlejších barev, je vaše tělo dostatečně hydratované3. Pokud spadá barva vaší moči spíše do škály tmavších barev uvedených v grafice, nepřijímáte dostatek tekutin a vaše tělo je s nejvyšší pravděpodobností dehydratované3. V případě, že je vaše moč hnědá (poslední nejtmavší barva), může to značit těžkou dehydrataci, krev v moči nebo ledvinové onemocnění a je vhodné vyhledat lékařskou pomoc3. Při posuzování barvy je třeba přihlížet k barvě proudu moči, nikoli k barvě moči v toaletě.

Jak a čím podpořit hydrataci?

Pití čisté vody, která obzvlášť pro malé děti nebo milovníky sladkých nápojů nemusí být chuťově atraktivní, není jedinou možností, jak dosáhnout optimální hydratace. Uměle doslazené či dochucované nápoje jsou tekutiny, kterým bychom se měli spíše vyhnout. Existují však přirozeně sladké a aromatické nápoje, které mohou být pro naše zdraví prospěšné.

Jedním z těchto nápojů je kokosová voda, která je ideálním zdrojem hydratace. Její chuť je přirozeně sladká a osvěžující díky přírodním kokosovým cukrům, které se v ní vyskytují. Kokosová voda obsahuje vysoké množství minerálů a antioxidantů4. Bohatá je především na draslík, sodík, fosfor a hořčík4. To z ní dělá unikátní přírodní iontový nápoj, který hydrataci podpoří a doplní elektrolyty, k jejichž nerovnováze může při nedostatečném příjmu tekutin dojít.

Kokosovou vodu nabízíme v podobě malé lahvičky, velké lahvepětilitrového rodinného balení nebo malé lahvičky s příchutí cold brew kávy. Abychom potěšili mlsné jazýčky malých i velkých milovníků tohoto nápoje, zařadili jsme navíc do stávající nabídky 3 nové příchutě kokosové vody. VYBERTE SI SVÉHO HYDRATAČNÍHO FAVORITA
PRO TEPLÉ SLUNEČNÉ DNYMáte nějaký dotaz či připomínku? Budeme velice rádi, pokud nás kontaktujete na e-mailu barbora@wildandcoco.com.


  1. U.S. Geological Survey: The Water in You: Water and the Human Body (online) [cit. 2021.05.19].
  2. Healthline: What to Know About Dehydration (online) [cit. 2021.05.19].
  3. U.S. Army Public Health Command: Are You Hydrated? Take the Urine Color Test (online) [cit. 2021.05.19].
  4. Nutrition Data (online).*

    * Tento zdroj čerpá z nutričních hodnot poskytovaných U.S. Department of Agriculture dle SR-21.