Zpět

Kam nechodí doktor, tam je péče o sebe

Všechny indicie ke zdraví a spokojenosti máme po ruce. Tedy spíš: po těle. Naše tělo ví, kdy je unavené, kdy má opravdový hlad a kdy by raději půstovalo. Cítí, kdy potřebuje regeneraci a kdy překypuje energií. Jenže řídit se touhle intuicí není žádná legrace když žijete ve městě a společnosti orientované hlavně na výkon. Tělo se přeladí, aby zvládlo držet rytmus s našimi cíli a egem a jeho původně silné a jasné signály se po čase změní na brnknutí harfy mezi tympány. Jak se z tohoto orchestřiště vymotat a opět uslyšet svoji původní „melodii”?

Do hlavy si vidíme, ale do těla…?

Každý jsme jiný a neexistuje zaručená dieta nebo dokonalý detox, který by vyhovoval úplně každému. Do každého těla a genetiky jsou vepsány příběhy, kódy a predispozice předchozích generací. A byť „zlaté časy” předků dnes možná působí idylicky, fyzické strádání, nedostatek informací a nedostupnost kvalitních lékařů jim mohli pěkně zavařit. Vedle nízkého tlaku, cukrovky nebo problémů se štítnou žlázou jsme tak možná podělili i to, co začíná na úrovni mysli, ale na těle se projeví až časem. Ať už to jsou úzkosti stahující hrudník, vztek zvedající žluč nebo silný strach stahující žaludek.

 Půjdu na rodinnou konstelaci a pak určitě zhubnu!”

Naše mezigenerační kódy a predispozice se můžeme pokusit „hacknout” a přepsat podle sebe. Určitě znáte příběhy, kdy se někdo vymanil z mnohaleté rodinné obezity třeba tím, že začal s rostlinnou stravou a pozitivním myšlením. Nebo se někomu podařilo zbavit atopického ekzému velkou očistou organismu a rozklíčováním nějakého vzorce či traumatu. Tyhle příběhy nás můžou inspirovat, ale nejsou univerzálním návodem na zdraví nebo dogmatem.

Místo toho, abyste kráčeli ve stopách ostatních a zkoušeli jejich očisty, diety a techniky, zastavte se. Ztište svoji mysl a zjednodušte stravování na maximum. Nemusíme to nazývat přímo detoxem – tohle slůvko je dnes tak nadužívané, že začalo vzbuzovat nedůvěru. Nazvěme tento očistný proces třeba rekonstrukcí nebo revitalizací. Najděte pro sebe takovou cestu, která je Vám blízká a vydržíte na ní. Nebo do svého jídelníčku postupně vkládejte malé „pomocníky” v podobě zelených a probiotických potravin. Každý den si například připijte na zdraví malou skleničkou Biotic Cocofiru pro lepší trávení!

Jak si zajistit, že to tentokrát vyjde?

Očistný proces je mezifází, která Vás dovede k lepšímu vztahu s tělem a jídlem. Nevadí, že minulý pokus selhal – tentokrát to třeba „vydržíte” déle a příště už možná žádné příště nebude! Může Vám s tím pomoci ještě jedna věc: lékařská autorita. Když si zajdete na krevní rozbor nebo naturopatické vyšetření zjistíte, co Vaše tělo opravdu potřebuje a původní záměr vytvořit si z těla zdravého parťáka se postupně začne měnit v realitu. Ach! Už úplně vidíme, jak Vám je v sobě hezky.