Zpět

Konec léta? Čas slavit život. Tři tipy jak oslavit svátek Dožínek

Čas slavit!

Konec léta oznamuje, že přichází čas na velkou oslavu.

Plodná část roku je již téměř za námi a pomaličku přichází závan babího léta, které naznačuje , že se bude blížit zima.

Ideální chvíle se zastavit a věnovat pozornost tomu, co se nám do teď v tomto roce  povedlo. Jelikož příroda již předala a vyplodila to nejlepší ze sebe, i my se pomaličku můžeme chystat na méně akční část roku.

Když následujeme roční období a jsme si vědomi toho, že na nás mají vliv, lépe se nám pak vyrovnává s pocitem úbytku sil, které již můžeme lehce pociťovat. 

28.8. se slaví podle staré tradice oslava Dožínek

Tato tradice se ještě velmi živě uchovává na vesnicích a v místech, kde jsou lidé stále s cyklem roku spojení. Oslavuje se období sklizně a raduje se z toho, že i tento rok byla úroda.

Pokud nepatříte mezi pěstitele a zemědělce a důležitost plodnosti půdy ve svém životě nepociťujete, nevadí. I tak se můžete na chvilku zastavit a uvědomit si plody své práce a zaradovat se z nich. 

Kolikrát jsem svého manžela přistihla, jak v návalu práce přehlíží své úspěchy a neustále má tendence řešit “problémy”. Často pocit vděčnosti za to, co máme přichází až když to ztrácíme, proto vás s láskou inspirujeme k tomu slavit, radovat se a děkovat.

Tři tipy na oslavu Dožínek 

Oslava Dožínek může mít mnoho podob. Záleží kolik prostoru ji ve svém životě chcete věnovat. Sdílíme s vámi tři možnosti od nejkratšího mini rituálu až po velkou párty.

Tip 1: Ranní oslava

Zveme vás ke královské snídani, kterou si pro sebe můžete nachystat jako dar a díky za to, co vše jste doteď vytvořili. Připravte si přesně to, co máte rádi, krásně si snídani naservírujte a popřemýšlejte u toho nad tím, jaký byl váš rok. Co vám přinesl, co jste dokázali a z čeho máte radost? Úspěchy si pak můžete zapsat do svého diáře a číst ve chvílích, kdy by na vás přišel stres či úzkost. 

Tip na královskou snídani jsme pro vás připravili v našem video receptu, nebo můžete využít našeho snídaňového balíčku v malém nebo větším provedení.

TIP 2: Rodinná chvíle 

Vneste do vaší kuchyně víc života a pozvěte do ni vaši blízkou rodinu. Vytvořte společně sezónní salát z toho, co právě teď dozrává v přírodě. Nachystejte také společně dezert ze sezónního ovoce. U jídla pak můžete dětem vyprávět o tradici Dožínek a starší generace může zavzpomínat, jak konec léta trávili oni, když byli mladí. Zároveň můžete společně sdílet své dosavadní úspěchy. Maminky si mohou s dcerami uplést věneček z pšenice a obilí a tím také ozdobit stůl. Tatínkové se syny můžou založit oheň připomenout si jaké to bylo když se v létě chystalo dřevo na celou zimu.  

Sezónní salát skvěle dochutí a obohatí naše kvašená zelenina, nebo ho můžete doplnit o řepnou tortilu, vyzkoušejte!

TIP 3: Velká párty

Pokud jste tohle léto ještě nepozvali přátele na grilovačku, tak teď je pro to ideální chvíle. Apropo věděli jste, že kokosová dužina chutná skvěle na grilu? A kokosy jsou ideální pro párty - při jejich otevírání si můžete užít spoustu zábavy. Zároveň můžete dát akci hlubší rozměr a společně se u dobrého jídla zamyslet nad tím, z jakého zdroje máte všechny potraviny a jestli způsob jejich pěstování je v souladu s přirozenými cykly přírody. Rozhodně vás může potěšit, že nákupem u nás podporujete jak bio kokosové plantáže, které jsou plné života, tak i zemědělce, kterým záleží na půdě. Proto jsou naše kvašáky i zeleninové placky v bio kvalitě. 

Pokud se vám naše tipy na oslavu Dožínek líbí a nějaký z nich zrealizujete, budeme rádi když nám pošlete fotku z akce a my ji sdílíme u nás ve stories. 

Přejeme vám krásné letní dny.

S láskou za Wild&Coco Kateřina