Zpět

Letní osvěžení s tajemnou kombuchou

Probiotický sladko-kyselý nápoj kombucha, který znaly už naše babičky, se těší stále větší oblibě. O vzniku kombuchy se vedou barvité legendy, ve kterých jsou tomuto nápoji přisuzovány až zázračné vlastnosti. Co je na nich pravdy, těžko říct, každopádně kombucha upoutává pozornost lidi možná již přes dva tisíce let. Takže… něco na nich nejspíš bude.

Seznamte se, kombucha..

Vzniká fermentací nejpopulárnějšího nápoje planety - čaje. Proces kvašení dodává nápoji přirozenou perlivost, což zejména v horkých dnech osvěží rozhodně více než šálek teplého čaje. Oproti slazeným uměle syceným limonádám je kombucha zcela přírodní a navíc obsahuje mnoho probiotických bakterií.

Právě směs bakterií a kvasinek, jejichž shluky můžete dokonce vidět na dně každé naší lahve, sladký čaj přemění v tolik oblíbenou kombuchu. Směsi bakterií a kvasinek, které mohou za všechnu tu magii, se říká zkráceně SCOBY. Scoby je tou zvláštní nepropustnou blánu na povrchu čaje, jež tekutinu odděluje od okolního vzduchu a vytváří tak ideální prostředí pro fermentaci. Aby k ní docházelo, je však nutné čaj předem něčím osladit.  

Jak často a kdy si kombuchu dopřát?

Kombuchu si dáváme ráno po probuzení na lačno pro nastartování zažívání, i během dne pro lepší trávení a dobití baterek. Kombucha totiž, kromě toho, že skvěle chutná, umí taky ve velké míře povzbudit náš organismus. A to nejen bublinkami, ale také zbytkovým kofeinem z černého čaje. Abyste si udrželi kvalitu svého spánku, večer se kombuche a dalším povzbuzujícím nápojům raději vyhněte. Když vás však přes den honí mlsná nebo vás splavují horka a zmáhá únava, není lepšího parťáka po ruce.

Kromě vysokého obsahu živých kultur má kombucha ještě další skvělé vlastnosti. Obsahuje totiž cca jedno procento alkoholu, ze kterého určitě nebudete opilí, má však mnohem zajímavější funkci. Mírně ředí krev, díky čemuž se kombucha a v ní obsažené látky snadno a rychle vstřebává. Nízký obsah alkoholu, který vzniká fermentací, taky zaručuje efektivní extrakci aktivních látek z bylin, které se do kombuchy přidávají při druhé fázi fermentace.

Je libo kombuchu? 

U nás můžete koupit třeba kombuchu s posvátnou ajurvédskou bylinku tulsi, jasmínem či citronovou trávu. A pokud vás láká vyzkoušet vlastní příchuť, kombuchu si můžete klidně vyrobit sami doma. Pro formování vlastního SCOBY můžete využít jakoukoliv kombuchu z naší nabídky. Stačí k ní jen uvařit černý čaj, pořádně jej osladit cukrem či kokosovou vodou 

a nechat stát v plátýnkem přikryté sklenici několik dní. Pozorovat, jak se bakterie a kvasinky rychle spojují a formují na povrchu blánu je samo o sobě magické.

Rada na závěr…

(Výroba vlastní kombuchy nicméně vyžaduje nějaký čas. Co si budeme povídat, dosažení optimální chuti a perlivosti je tak trochu alchymie. Pokud se do výroby pustíte sami, nepodceňte pořízení pevných skleněných lahví a nenechávejte kombuchu fermentovat v uzavřených lahvích moc dlouho. Mějte na paměti, že je to pořád živá kultura, která neustále pracuje.)