Zpět

Meditace aneb kvalitnější život pro každého z nás

S pojmem meditace jste se už nejspíš setkali. Co to vlastně meditace je? Jaké jsou její druhy? A v čem mi může pomoci? To jsou možná otázky, které vás napadají. Těmto i dalším aspektům meditace se budeme věnovat v dnešním článku. V závěru také najdete video, ve kterém vám Kateřina s Filipem kouzlo meditace přiblíží a vysvětlí, proč je vhodné meditace zařadit do života. A také odhalí jeden dárek, který Kateřina speciálně připravila pro každého příznivce Wild & Coco!

Meditace a její původ

Slovo meditace původně pochází z latinského „meditātiō“, což znamená rozjímání, hloubání či uvažování. Světovými slovníky pak bývá popisována jako zaměření pozornosti na jednu věc nebo metoda, která pomáhá dosáhnout klidu a stavu relaxace.

Ve většině případů se meditace soustředí na prohloubení soustředěnosti, propojení s vlastní myslí a posílení prožívání. Jednoduše by se dalo říct, že meditací trénujeme, jak ovládat myšlenky ve své hlavě. Jejím cílem je především dosáhnout zklidnění naší mysli, které je ale často spojené i se zklidněním těla. Také pomáhá objevit a formovat osobnost a najít harmonii se sebou samým i s okolním světem.

Meditace v současné době není spojena s žádným konkrétním náboženským směrem, ale mnoho náboženství ji využívá. My se však zaměříme na meditace, které nejsou provázané s žádným konkrétním náboženským učením.

Meditace a kvalita života

Meditace mohou zásadně přispět ke kvalitě života, což dokládají nejenom osobní zkušenosti všech jejích příznivců, ale i některé vědecké studie. Meditace může pomoci najít vnitřní rovnováhu i naučit se lépe zvládat stres a další emoce. Můžete díky ní získat nadhled nebo prohloubit své prožitky. A mimo jiné je to také příjemný způsob, jak si najít čas pro sebe a pečovat o svou duševní hygienu, což je v dnešní uspěchané době důležité.

Věda na meditaci pohlíží velice příznivě a ač je v tomto ohledu potřeba ještě dalšího bádání, už nyní s jistotou víme, že meditace prokazatelně snižuje hladinu stresu1. Zároveň s tím pomáhá proti úzkosti (včetně chronických úzkostných poruch2), přičemž má v tomto ohledu dlouhodobé účinky3. Zajímavé je, že tento efekt je nejvyšší u pacientů se silnými úzkostmi3.

Výše zmíněné účinky pozitivně ovlivňují i zdravotní problémy, které se stresem souvisí, jako jsou například některé gastrointestinální poruchy4, chronické bolesti5 nebo posttraumatická stresová porucha6.

Pozitivní účinky meditace na vlastní kůži zaznamenává i náš tým, proto se někteří z Wild & Coco rozhodli tyto zkušenosti sdílet.

Druhy meditace

Meditaci v současné době reprezentuje nespočet druhů a meditačních praktik, vybere si tedy opravdu každý. Pokud s meditací teprve začínáte, můžete vyzkoušet různé druhy a přizpůsobit si je nebo poskládat tak, aby vám jejich náplň zcela vyhovovala.

Pokud nejste zvyklí meditovat, může být ze začátku velmi těžké se soustředit na své myšlenky, uklidnit svou mysl a u meditace vydržet. Nezoufejte a vytrvejte, ani ti největší mistři se nenaučili meditovat během několika dnů.

Meditace může mít tři základní podoby. První z podob je meditace, při které jste zcela přítomni a pouze se soustředíte na své myšlenky. Druhou podobou je vizualizace, při které si představujete různé situace a to, jak je možné na ně reagovat a jak se v nich cítíte. Třetí podobou je pak meditace při činnosti, která vás zcela pohltí – to může být obyčejná procházka, tvůrčí činnost či cokoli, co je vám příjemné.

Pro začátečníky i pokročilé máme na závěr tipy na dvě meditace, které může praktikovat úplně každý, zaberou pouze chvilku a jsou velice jednoduché. Jednu z nich od nás navíc každý zákazník Wild & Coco získává zcela zdarma!


 1. Meditace před jídlem a po jídle

  
Kateřina Andělová z Dream Reel Academy speciálně pro Wild & Coco připravila audio meditace Před jídlem a Po jídle, které každý registrovaný zákazník najde po přihlášení do svého účtu v zákaznické sekci „Ke stažení“. Pokud u nás ještě nejste registrovaní, nevadí – stačí se registrovat na našem e-shopu a obě meditace si můžete ihned zdarma stáhnout.   Ve spolupráci s Kateřinou jsme se minulý týden věnovali tématice spánku a snů, poskytla nám krásný rozhovor a pro příznivce Wild & Coco má ještě jeden další dárek, který najdete v článku ZDE.

 2. Meditace s aplikací Synctuition


  Unikátní aplikace Synctuition harmonizuje mysl, usnadňuje usínání a podporuje intuici za pomoci binaurálních zvukových nahrávek s gama vlnami. Ideálně se hodí pro zlepšení usínání nebo rychlou meditaci téměř kdekoli – jediné, co potřebujete, je telefon či počítač. Nahrávky se dají stáhnout a můžete je poslouchat i bez připojení k internetu. Předplatné aplikace Synctuition najdete ZDE.

FILIP A KATEŘINA: PROČ ZAŘADIT MEDITACI DO ŽIVOTA
Inspiroval vás tento článek? Nebo snad již pravidelně meditujete a chtěli byste se s námi podělit o své zkušenosti? Budeme moc rádi, když nám dáte vědět na barbora@wildandcoco.com!


 1. Goyal M. et al., 2014, JAMA Internal Medicine: Meditation programs for psychological stress and well-being: a systematic review and meta-analysis (online) [cit. 2021.05.13].
 2. Hoge E. A. et al., 2013, Journal of Clinical Psychiatry: Randomized Controlled Trial of Mindfulness Meditation for Generalized Anxiety Disorder: Effects on Anxiety and Stress Reactivity (online) [cit. 2021.05.13].
 3. Orme-Johnson D. W. et Barnes V. A., 2014, Journal of Alternative and Complementary Medicine: Effects of the transcendental meditation technique on trait anxiety: a meta-analysis of randomized controlled trials (online) [cit. 2021.05.13].
 4. Cearly S. M. et al., 2017, European Journal of Integrative Medicine: Irritable Bowel Syndrome: The effect of FODMAPs and meditation on pain management (online) [cit. 2021.05.13].
 5. Rod Kim, 2015, Psychiatria Danubina: Observing the Effects of Mindfulness-Based Meditation on Anxiety and Depression in Chronic Pain Patients (online) [cit. 2021.05.13].
 6. Hilton L. et al., 2017, Psychological Trauma: Theory, Research, Practice and Policy: Meditation for posttraumatic stress: Systematic review and meta-analysis (online) [cit. 2021.05.13].