Zpět

Ochlazující potraviny: 3 typy potravin, které vás v létě zaručeně osvěží

Studené se nerovná ochlazující

Když se řekne ochlazující potravina, mnohým se vybaví drink s pořádnou dávkou ledu nebo třeba zmrzlina. Téma ochlazujících a zahřívajících potravin však není tak jednoduché, jak se na první pohled může zdát.

Ochlazujícími potravinami se kromě jiného od pradávna zabývají ájurvéda, tradiční čínská medicína i mnoho různých směrů holistické výživy. Podle ájurvédy například neexistuje přímá souvislost s teplotou potraviny a jejím ochlazujícím či zahřívacím účinkem na naše tělo. Z jejího pohledu patří tedy zmiňovaná zmrzlina mezi zahřívací potraviny, a to i přesto, že je mražená.

Postoj tradiční čínské medicíny je v mnoha ohledech podobný. Jako zahřívací potraviny tradiční čínská medicína označuje ty, které mají více jang energie. Tyto potraviny mají docílit toho, aby se tělo prohřálo, zpevnilo a zesílilo, nemusí to však být horké potraviny. Do kategorie ochlazujících potravin jsou pak řazeny ty, které se vyznačují jin energií. Dané potraviny jsou více uvolňující a díky tomu i ochlazující.

Nevyznáte se v tradiční čínské medicíně či ájurvédě a přesto chcete své tělo zchladit? Žádný problém! Na to, abyste benefitů těchto chladivých potravin využili, nemusíte být příznivcem ani jednoho z uvedených směrů. Stačí naslouchat svému tělu. To vám totiž samo řekne, které potraviny mu v horkých letních dnech dělají nejlépe.

Potraviny s ochlazujícími účinky

Nevíte po jakých ochlazujících potravinách sáhnout? Podívejte se na naše doporučení a vyberte si ty, které chcete vyzkoušet. Níže uvedené potraviny doporučujeme z naší osobní zkušenosti jako nejvěrnější parťáky v horkých letních dnech. Věříme, že si v nich najdete své favority.

Ovoce
Mezi nejvíce ochlazující druhy ovoce patří jablka, avokáda, hroznové víno, melouny, jahody a maliny. Poslední jmenované bobuloviny naleznete i v naší nabídce. S láskou sbírané maliny, zahradní jahody i lesní jahody nabízíme v bio kvalitě a najdete je zde.

Zelenina
Ochlazujícími účinky se z řad zeleniny mohou pyšnit chřest, řepa, brokolice a květák, okurka, hlávkový salát, cuketa či například špenát. Hodí se vám inspirace, co uvařit s těmito druhy zeleniny? Navštivte naši sekci recepty.

Kokos
Podle ájurvédy patří kokos mezi ryze ochlazující potraviny. Neváhejte toho tedy v horkých letních dnech využít. Dle naší zkušenosti parádně ochlazuje Yoguard Prebiotic, který můžete ochutnat třeba právě v kombinaci s mraženými jahodami nebo malinami. A jako ochlazující nápoj skvěle poslouží vychlazený Keefir či ochucené kokosové vody. Oblíbený Keefir si můžete ochutit dle libosti – inspirovat se můžete například svěžím receptem na levandulový Keefir.

Levandulový Keefir

1 ks Symbiotic Keefir 250 ml

1 lžička levandule (čerstvá nebo sušená)

1 lžička oblíbeného sirupu (není nezbytné)BONUS: mražené ovoceKeefir přelijeme do mixéru, přidáme levanduli a sirup (případně mražené ovoce) a krátce mixujeme. Po rozmixování všech ingrediencí přelijeme do skleničky a můžeme servírovat.


Máte svůj vlastní tip na potraviny, které vás zaručeně ochladí? Budeme moc rádi, když nám o nich dáte vědět! Stačí nás označit na našem Instagramu @wildandcoco nebo nám napsat na barbora@wildandcoco.com.