Zpět

Podzimní cesta k harmonii: jak souvisí detox se střevním mikrobiomem?

Střeva, brána do celého těla

Střeva jsou nezbytná k trávení potravy. Mají však i další funkce, které jsou pro zdraví a sílu našeho těla neméně důležité. Jedním z nich je vstřebávání všech druhů látek, které přijímáme z jídla, pití a dalších konzumovaných produktů.

Detoxikace, neboli očista organismu, probíhá především skrze střeva, játra a ledviny. Právě střeva jsou však díky střevní stěně, která funguje jako ochranná bariéra, bránou do celého těla. Tato brána vpouští do organismu veškeré životně důležité látky z natrávené potravy – makroživiny v podobě bílkovin, sacharidů a tuků a mikroživiny zastoupené minerály, vitamíny a stopovými prvky.

Zdravá střevní stěna funguje jako mimořádně citlivý filtr. Propouští do krevního řečiště přesně to, co se do něj má dostat, aniž by skrz ni proklouzly toxiny, patogeny nebo nežádoucí látky, které nám mohou ublížit.

Pokud se střevní stěna a z ní tvořená střevní bariéra naruší a stane se více propustnou, než by měla být, pronikají do našeho organismu látky, kterým se tělo musí bránit a vyloučit je. Kondice vašich střev a střevního mikrobiomu má tedy přímý vliv na znečištění vašeho těla, se kterým se následně musí vypořádat další detoxikační orgány, jako jsou zmíněná játra či ledviny.

Čím více škodlivých látek střevní bariéra propustí, tím více práce má organismus s jejich odstraněním. Ne vždy má naše tělo dostatečnou samočistící kapacitu, aby se s nežádoucími látkami, toxiny a patogeny dokázalo obratem vypořádat – a v ten moment nastává pravý čas zamyslet se nad tím, jak jej můžeme podpořit.

Posílení střevního mikrobiomu a střevní stěny

V dnešní době se velká část populace potýká s oslabeným nebo problematickým zažíváním, jež se může projevovat nadýmáním, plynatostí, nevolností, pálením žáhy, nechutenstvím, průjmem, zácpou, ale i potravinovou intolerancí či únavou.

Pokud vás některé z těchto potíží trápí (a nejedná se o akutní problém, při kterém je nezbytné vyhledat lékařskou pomoc), podpořením svého zažívání nemůžete šlápnout vedle. Způsobů, jak potěšit trávení a střevní mikrobiom, existuje hned několik.


ZÁKLADNÍ TIPY PRO ZDRAVÁ A SPOKOJENÁ STŘEVA

 1. Kvalitní a pestrá strava

  Největší podíl našeho jídelníčku by měly vždy tvořit rozmanité a čerstvé potraviny, které byly co nejméně průmyslově zpracovány. Vyhněte se polotovarům a raději si s láskou uvařte čerstvé jídlo z těch nejlepších surovin – vaše zažívání vás bude milovat. 


 2. Ovoce a zelenina bez chemie

  Dopřejte si dostatečné množství ovoce a zeleniny bohaté na vitamíny a vlákninu. Právě dostatkem vlákniny totiž rozradostníte přátelské bakterie ve střevě. Pokud je to možné, upřednostňujte potraviny bez chemického ošetření.


 3. Protizánětlivé látky

  Zdraví trávicí soustavy mohou významně podpořit omega-3 mastné kyseliny v čele s EPA a DHA, které mohou působit protizánětlivě a podporvat protizánětlivé procesy v těle. Mezi jejich kvalitní zdroje patří olej z mořských řas.


 4. Dostatečný pitný režim

  Dbejte na vhodný pitný režim. Dostatečný pitný režim má příznivý účinek na zdraví střev a střevní sliznice. Nejvhodnějšími nápoji jsou čistá voda, bylinné čaje nebo fermentované nápoje, mezi něž se řadí například kombucha.


 5. Probiotika a prebiotika
  
Zdraví střevní stěny přímo souvisí se stavem střevního mikrobiomu, který je tvořen miliardami přátelských bakterií (takzvaných probiotik). Čím silnější a rozmanitější je náš střevní mikrobiom, tím je naše zažívání spokojenější. Pro šťastné trávení je tedy důležitý dostatečný příjem přátelských probiotických bakterií v podobě kvalitních kapslových probiotik (probiotika Superhuman) nebo fermentovaných potravin (kokosová alternativa jogurtu Cocoguard nebo kokosová alternativa kefíru Cocofir) a také prebiotik, které slouží jako potrava pro probiotika.V případě, že máte zvýšenou hladinu histaminu (o které si můžete přečíst více zde), doporučujeme vám probiotika Histabiotics, která snižují hladinu histaminu v těle a rovněž podporují zdravé trávení.Zdravý střevní mikrobiom má vliv nejen na střevní stěnu a propustnost střev, ale i na mnoho dalších procesů v těle. Atrey s Kateřinou proto představují probiotika Superhuman, která střevní mikrobiom posilují, a vysvětlují jaké oblasti našeho života střevní mikrobiom ovlivňuje.


ATREY A KATEŘINA PŘEDSTAVUJÍ PROBIOTIKA SUPERHUMAN