Zpět

Podzimní detox

Proč a kdy si uklidit v těle

leaves-1051937

Tak jako si pravidelně uklízíme v kuchyni, tak jako dáváme auto na technickou, stejně tak bychom si občas měli uklidit i v těle. Prostě zamést, vygruntovat. Každému organismu totiž udělá dobře odlehčení a zbavení toxinů. Cítit se skvěle, nastartovat organismus, omládnout, nabrat více sil a energie, to by bral každý…. Není to sen. I takové výsledky může přinést ten správný detox a super je, že pokud je to ten správný, tak si jeho účinků můžeme užívat ještě dlouhou dobu. Stačí jen vybrat detox, který nám bude vyhovovat a který našemu tělu sedne. Správná doba na detox je ta, kdy si o to tělo říká. Můžete se cítit častěji podráždění, unavení, bez energie, to je ta správná doba. Většinou to tak bývá na podzim a na jaře. Tělo si potřebuje oddychnout a nabrat síly.

Detox sem, detox tam

Očist (detoxů) se nám dnes nabízí velké množství, což je super, protože si tak každý zaručeně vybere. Některé jsou náročnější, jiné třeba představují jen doplňky ke klasickému stravování. Vždy bychom si ale měli určit, co vlastně od očisty očekáváme a co jsme schopni zvládnout (např. pouštět se do týdenního půstu, když jsme nikdy předtím nezkusili jednodenní je opravdu hloupost). Možností je opravdu hodně. Od čištění střev klystýrem, křemelinou, sanogelem, přes konzumace chlorelly a zeleného ječmene, jaterní očistu, až po komplexnější čištění těla, kterými jsou kokosový detox, půst, šťávová očista, javorová očista (dnes Neera detox), pití jen citronové vody apod. Co si vybrat? Pokusím se vám to usnadnit a alespoň část z nich trošku vysvětlit.

Chlorella, zelený ječmen, sanogel nebo křemelina

Jedná se o potravinové doplňky, které konzumujeme během dne a vaše strava, ani pitný režim se nikterak zásadně měnit nemusí. Každý doplněk má svou hlavní specifikaci a užívá se pro jiný účel. Některé potravinové doplňky jsou opravdu velmi účinné. Zpravidla od nich ale neočekáváme tak masivní efekt a tolik blahodárného vlivu na celé tělo jako při rozsáhlejších detoxikačních metodách. Tak jako se náš domácí mazlíček (pejsek) čistí trávou, tak přesně tak si my užíváme očistných efektů těchto doplňků. Můžete si vsimnout, že pokud se váš miláček zrovna necítí, neváhá konzumaci trávy zvýšit.

 

grass-534873 pills-234633

 

Chlorella se většinou využívá k odkovení těla. Váže na sebe těžké kovy a odvádí je z těla pryč. Ovšem pro tento účel jsou nutné její vysoké dávky (kolem 50 tablet denně) a to po dlouhou dobu. Odkovení je opravdu dlouhodobá záležitost. Je dobré dbát na kvalitu chlorelly. Tady se díváme na určité parametry. Zajímá nás, zda chlorella prošla desintegrací (proces rozrušující její bunečnou stěnu). Desintegrace je důležitá, protože chlorellu bez této úpravy není schopné naše tělo využít. Tato řasa má opravdu velmi odolnou vnější membránu. Já jsem před výběrem chlorelly četla několik studií, ve kterých měřili obsah olova a jiných škodlivých látek obsažených v této řase. Nejlépe na tom byla chlorella z Taiwanu. Na pováženou také je, jestli je ideální kupovat chlorellu, která je balená v pokoveném papíru. Chlorella má opravdu velkou schopnost absorbovat špatné látky (z kovů)… Já mohu doporučit chlorellu od firmy Green Ways, Naturalis nebo třeba levnější, ale také suprovou Chlorellu Taiwan. Při konzumaci chlorelly je důležité hodně pít, ale tělo si o to samo řekne. Aniž bych se snažila, tak jsem se při konzumaci 50 tbl chlorelly dostala na 4 l vody denně. A proč se vlastně odkovavat? Kde se jako v těle ty kovy berou? Těžké kovy dnes najdeme v jídle i vodě. Velké množství jich obsahují např. některé ryby, proto je častá konzumace ryb na zvážení. Těžké kovy se bohužel v klasické medicíně vůbec neřeší, nicméně mohou být příčinou mnoha problémů (např. neschopnost otěhotnět). Mají karcinogenní účinky a mohou poškozovat nervovou a oběhovou soustavu. Pokud berete chlorelly velké dávky- odkovujete se, pak určitě nezapomeňte doplňovat fytominerály. Je to důležité, protože některé těžké kovy jsou našemu tělu prospěšné a ty se s celkovým odkovením samozřejmě odstraňují také. Mluvím např.o mědi a zinku. Já užívám při odkovování fytominerály od firmy Energy. Chlorella se konzumuje ideálně na lačno, s co největším odstupem od jídla. 

Mladý ječmen je výživová pecka, která je plná vitaminů, minerálů, stopových prvků, aminokyselin a enzymů. Koupíte ho ve formě prášku, v ideálním případě se jedná o sušenou šťávu z mladého ječmene, kdy teplota nepřekročí 42°C. Neměla bych opomenout obsažený chlorofyl, který je z mého pohledu velmi přínosný pro naše tělo a měli bychom dbát na jeho dostatečný přísun. Zvyšuje totiž schopnost produkce hemoglobinu (výsledkem je lepší přenos kyslíku a důsledkem zpomalení stárnutí), působí protizánětlivě, stará se o střevní peristaltiku, zlepšuje stav oběhové soustavy a dělohy, podporuje hojení střev a jiné… Pokud jste hraví jako já a máte zahrádku, pak si na ní vysaďte vojtěšku alfalfu, která vám poskytne v podstatě stejnou službu jako mladý ječmen. Vojtěška nepotřebuje víc péče, než tráva, jedná se tedy v podstatě o bezúdržbový plevel. Ideální je ji v době sklizně (4× do roka) odšťavňovat a pít (pro udržení dobrého zdravíčka stačí cca 200 ml denně, při zdravotních problémech ideálně více). Na zimu si ji vždy nasuším a rozmixuji na prášek, který posléze míchám ve vodě a piji. Mnoho jejích živin se tak uchová (i když v této formě už by kvalitní prášek z mladého ječmene myslím zvítězil). Mladý ječmen se v kombinaci s kvalitní kokosovou vodou považuje za naprosto unikátní přírodní ionťák, který se živinami úspěšně vyrovná klasickým iontovým nápojům pro vrcholové sportovce. Mladý ječmen dopřávám svému tělu především v zimě, kdy si venku nemohu nasbírat pampeliškové listy, vojtěšku a vypěstovat na záhonu salátek. Jedná se o pohodlný, výživný, zdravý a časově velmi úsporný potravinový doplněk. Konzumuje se na lačno, ideálně s co největším odstupem od jídla. Mnoho lidí z mého okolí si pochvaluje půst v kombinaci s pitím zeleného ječmene. Já nejčastěji užívám zelený ječmen jako doplňek svého stravovacího režimu.

Křemelina a sanogel patří mezi pohodlné neinvazivní čističe střeva. Říká se, že správně fungující střevo je známkou našeho celkového zdraví a já jsem o tom přesvědčena. Proto bychom měli o své střevo náležitě pečovat. Křemelina je velmi tvrdá sypká hornina, která se nachází v přírodě. Křemelinu tělo nevstřebává, vyloučí jí. Její cestou střevem dochází k čistění střevní stěny, vychytávání toxinů, plísní a odstraňování parazitů. Nevím, jak moc důkladně je křemelina schopná střevo očistit, kolik odpadu je možné její konzumací vyloučit a především kolik parazitů je schopná vypudit (tam bych váhala, paraziti se nás dokáží držet jak štěnice a spolu s plísněmi tvoři velmi odolné potvůrky). Jeví se mi ale jako přírodní, pohodlná a neinvazivní očistná metoda střeva. Vhodná je především pro lidi, kteří si netroufnou nebo prostě nechtějí troufat na očistu střeva formou klystýru. Mnoho lidí z mého okolí kúru vyzkoušelo a jsou spokojeni. Hlásili mi lepší funkci střeva, zpevnění nehtů, či dokonce zlepšení kvality vlasů. Jedná se o poměrně levný způsob očisty střeva. A jak říká můj oblíbený specialista na lidské tělo, pan Zajíček, každou trubku je potřeba sem tam pročistit :). Sanogel je sorbent, který přímo nasává zplodiny, jedy a toxické látky, které odvádí z těla ven. Zkoušela jsem ho a opravdu funguje. Konzumuje se na lačný žaludek, výrobce píše ráno a večer čajová lžička. Mně se osvědčilo užívat jednu polévkovou lžíci na lačno večer před spaním. Gel se rozmíchá ve vodě a vypije. Množství a délka doby, po kterou Sanogel konzumujeme, se odvíjí od stupně našeho znečištění. Nicméně již dávka udávaná výrobcem, tedy 2 čajové lžičky denně, vymete slušné množství bordelu. Sanogel sice nepatří mezi levné metody střevní očisty, ale zato patří mezi účinné a velmi pohodlné.

youth-570881Nyní pozornost přesunu ke komplexnějším a celotělově působícím očistám. Tyto očisty sice po dobu aplikace vyžadují změnu našeho stravovacího režimu (pokud do nich půjdeme na 100%), ale stojí za to. Při těchto očistách bychom něměli zapomenout na naši duševní stránku, naše duševní zdraví. Tady bych zmínila pohyb, který je nám příjemný, teplé koupele, případně meditace, joga apod. Také doporučuji si je před aplikací pečlivě nastudovat a připravit si na ně kebuli :)

Půst

Tady se opět vrátím k našim čtyřnohým miláčkům. Můžete si všimnout, že pokud se vaše zvířecí láska zrovna necítí, tak si zaleze na klidné místo a nejí. Nechává tak svému tělu klid a energii na samoléčbu. Tohoto regeneračního efektu v podstatě využívají i některá zvířata při zimním spánku. Půst je prostě očista, při které necháme tělo regenerovat. Nejíme, pijeme jen vodu. Pro někoho to může být zpočátku problémem. Nejíst? To se mi ještě nestalo. Jasně, naše tělo je zvyklé jíst a to většinou pořád. Pořád něco žvýkáme, a tak jsme nejspokojenější. No, ne tak docela (to jen naše hlava). Trávící systém potřebuje taky odpočívat.

a-cup-of-water-904698

Půsty jsou určitě zajímavým prostředkem k očištění těla, které má tak čas řešit své vrtochy, zbavovat se toxinů apod. Nelze na to ale vlítnout lusknutím prstu. Je dobré začít dopoledním půstem (cca 6 hodin nejíst) a pokud nám nebude dopolední půst dělat problémy, tak se můžeme posunout dál, na jednodenní půst a poté postupně navyšovat. Kde je hranice je dost individuální. Někomu dělají dlouhé půsty dobře, někomu ne. Já mám třeba nejradši jednodenní a třídenní. Někteří lidé mají v každém týdnu vyhrazený jeden den, kdy aplikují půst. Je to prostě takový odpočinkový den. Tělo má dovču (především trávící systém). Po každém postění by měla přijít takzvaná návratová část, která trvá vždy poloviční dobu, než trval půst. V této části pomalu navyšujeme počet jídel za den a množství snědeného jídla. Zpočátku žaludku stačí málo. Pokud se budete chystat na delší půst, tak je dobré mít tuto část pěkně v palci, pěkne natrénovanou krátkýma půstama, protože pokud po dlouhém půstu zvoráte návratovou fázi, tak vám může být velmi zle a pro tělo je to opravdu hodně špatné. Proč že je návratovka tak složitá? Protože mohou přijít chutě a můžeme chtít objem jídla hned velký nebo nás čeká společenská akce, kde všichni budou dlabat…. Je prostě potřeba mít silnou vůli při tomto návratu. Nepovedený návrat po dlouhém půstu může být pro naše tělo nebezpečný. Půsty jsou velmi prospěšné a já je moc doporučuji.

Očista šťávami

Očista těla šťávami je fajn. Šťávy z ovoce a zeleniny jsou organickou tekutinou, která je pro naše tělo blahodárná. Šťávy představují absolutní palivo pro naše buňky. Tělo získanou energii rovnou všechnu využije, nemusí z ní ani část věnovat na trávení přijaté potravy. Nejhodnotnější šťáva je ta, která byla vyrobena kvalitním odšťavňovačem (šnekový, hřídelový) a vypita do 30 minut. Proč? Protože po 30 minutách se její skladba mění a např. pomalu mizí blahodárné enzymy, které ocení třeba naše slinivka a trávení celkově. Samozřejmě to ale neznamená, že by se šťávy odstředivým odšťavňovačem nepočítaly, to vůbec ne, jen dbejte na vypití do 30 minut, neskladujte je. Šťávy servírujeme ve skle nebo v platu bez BPA. Plast se někomu nemusí zdát ideální, ale pokud se jedná o plasty bez BPA a nezahříváme je nad 30 stupňů, pak jsou zcela safe.

okologisch-1006460

Šťávová očista je časově náročnější. Ovoce nakrájet, odšťavnit a poté pokaždé umýt přístroj nějaký ten čas vezme (pokud ho neočistíte, tak si zejména v letních měsících koledujete o takové ty malé mušky, které jsou pěkné potvůrky, již jsem s nima měla několikrát tu čest :D). Dávejte si pozor na přílišnou konzumaci šťáv z ovoce. Jedná se sice o přírodní cukry, ale ovoce je nejlepší jíst celé, obsahuje totiž vlákninu, která zpomaluje vstřebávání cukru v krvi. Pokud bychom konzumovali příliš ovocných šťáv, pak by ná pravděpodobně dost lítala hodnota cukru v krvi nahoru a dolů, což vhodné rozhodně není. Zbystřit by navíc měli lidé trpící na zaplísněný organimus (kandida, mykoza). Tyto potvůrky totiž mimo jiné milují rychlý cukr. Při očistě šťávami tedy pijeme především šťávy ze zeleniny. Ovocné jen dopoledne. Ovocná šťáva je mou součástí každé ráno, je to super. Odpoledne si naopak ráda dopřeji šťávu zeleninovou. V dnešní době, kdy se rapidně snižuje obsah vitaminů v potravě, jsou šťávy ideálním řešením. Je to logické, protože je snadnější vypít 10 pomerančů, než je sníst. Podotýkám, že ovocné šťávy je lepší pít jednodruhové (s žádným jiným ovocem nekombinovat, ani se zeleninou). Při trávení vícedruhových totiž snadno dochází ke kvašení. Naopak šťávy zeleninové je možné kombinovat (více druhů zeleniny v jedné várce šťávy). Výjimku tvoří šťáva jablečno- mrkvová, která se tráví i přes kombinaci ovoce- zelenina dobře. Tu ráda piju zejména před dovolenou, protože obsahuje velké množství betakarotenu, který mi zaručí super opálení a navíc je výtečná. Budoucím šťávovým masterům doporučuji knihu o šťávách od Normana Walkera (ne že by ovšem jeho ostatní knihy nestály za zmínku). Knihy od N. Walkera jsou volně ke stažení na internetu. Jedná se o krátké, věcné knihy, které jsou plné spousty užitečných rad. Těm, kteří se do šťáv zamilují tak, jako já a nebudou se jich chtít vzdát ani v zimě, pak doporučuji při konzumaci v chladných měsících přidávat pálivé, které udělá ze šťávy ne tolik ochlazující záležitost. Mám na mysli kurkumu, chilli, zázvor. Se šťávovou očistou má skvělé zkušenosti náš Filip: „Týden na zeleninových šťávách pro mě byl absolutním posunem vpřed. Předtím jsem se detoxikoval hlavně půsty o vodě. Najednou jsem si dopřával skvělé šťávy, měl mnohem více energie, sportoval a bylo to o dost zábavnější!“. U mě jsou teď šťávy spíš doplňkem ve stravování, ale myslím, že si šťávový půst jednou rozhodně dopřeju!

Kokosový detox

Kokosový detox spočívá v konzumaci kokosové vody, prášku z mladého ječmene, citronové šťávy a případně šťávy z řapíkatého celeru (pokud vlastníte odšťavňovač). Koko očista trvá 7 dnů a následujicí tři dny po ní se postupně vracíme ke stravě (tedy 7+3 dny). Lze jít i do její zkrácené verze, která trvá 3+2 dny a je také efektivní. Při této očistě se každý den konzumuje šťáva se 3 mladých kokosů, šťáva ze 2 citronů, řapíkatý celer, prášek z mladého ječmene. Z těchto ingrediencí si ráno na celý den připravíme sladký džusík, který pijeme místo hlavních jídel (udržujeme ho vakuové nádobě). Mezi jídly pijeme vodu s citronovou šťávou. Do očistných dnů zařazujeme oblíbený pohyb, čistíme si zuby a dutinu ústní kokosovým olejem (oil pulling), pečujeme o tělo kokosovým olejem. Během dne zařazujeme hluboké dýchání a pokud je nám to příjemné, tak zařazujeme i střídavou sprchu. Před spaním si vizualizujeme příjemný den (funguje to, druhý den bude opravdu příjemný), vnímáme na sobě změny a zapisujeme si své pocity. Pokud máme rádi koupele, tak energii můžeme načerpat zásaditou koupelí nebo koupelí v himalájské soli, případně jen teplé vodě. Důležité je to, aby nám byla koupelová procedura příjemná a relaxovali jsme u ní (pokud nám příjemná není, neprovádíme jí- platí pro všechny rituály této očisty).

fullsizerender-84

Kokosová očista 10 ORIGINAL

4 499 Kč
skladem
  • mražené

Musím říct, že spousta rituálů mi velmi sedla a zůstaly mi i po kokosovém detoxu, do teď. Jsou vážně příjemné a velmi inspirativní. Na této kúře jsem si cenila přesného popisu průběhu a důsledném čištění- jak naší fyzické části, tak i duševní. Přeci jen, tyto dvě části tvoří jeden celek a na to bychom neměli zapomínat. Tato kúra slibuje několik benefitů a protože jsem se o nich po koko detoxu sama přesvědčila, tak bych je ráda zmínila. Budete zářit zdravím, oblíknete džíny ze střední, zregenerujete se, budete se čistit prvotřídním ionťákem, přestanete se mračit, pleť bude zářit, omládnete. Zároveň jsem přišla na další efekty tohoto detoxu- byla jsem nabitá energií, vnitřně vyrovnanější a mnohem spokojenější (sama se sebou), zoubky mi zářily (pravděpodobně díky aplikace kokosového oleje), vlasy byly živější (prav-děpodobně se revitalizovaly), nehty byly výrazně pevnější, naučila jsem se pravidelně zařazovat lehkou a tělu přirozenou sportovní aktivitu (rychlou chůzi a tanec). Tuto očistu jsem zkoušela a doporučuji jí všem. Proč? Je totiž příjemná, pohodlná, časově nenáročná, velmi inspirativní, není nárazová a je cenově přijatelná. A co považuji za úplně nejdůležitější, je efektivní. Po kokosové kúře už jsem se kokosů nikdy nevzdala, asi láska. Musím říct, že i pouhá konzumace mladých kokosů při klasickém stravovacím režimu s sebou přináší výživové benefity a především efekty. Nejradši mám, když se mi jednou za čas poštěstí konzumovat alespoň jeden kokos denně, po dobu minimálně jednoho týdnu. Je to super, protože i tam cítím změny, navíc je to lahůdka. Po zkušenosti s jedním koko detoxem musím říct, že bych si ho kdykoli ráda zopakovala. Do placu přidám jednu radu. Je lepší užívat koko lahvičky, než celé mladé kokosy. Přiznám se, že mě trošku svádělo pokušení při dlabání kokosové dužiny (na potom). Navíc bych tak šetřila energií, kterou jsem vkládala do otevírání kokosů. Příště půjdu do lahvičkového koko detoxu. Pokud by vás zajímal celý průběh koko detoxu, jeho nafocení, na fotce moje já před a po, moje pocity z každého dnu, pak do něj půjdu ráda znova!

Biorezonance

Metoda biorezonance je založená na faktu, že každá látka, buňka, či předmět má svou jedinečnou frekvenci a vytváří tak elektromagnetické vlnění, které se dá změřit a jeho vlivu využívat i v medicíně. Ve spektru vibrací lidského těla se objevují vibrace cizích prvků, jež se v těle ukládají – jako amalgám, bakterie, viry, alergeny, mykózy, paraziti, atd. Biorezonanční přístroj přijímá tyto rušivé elektromagnetické vibrace prostřednictvím elektrod umístěných na určitých částech těla a porovná je oproti zdravému vzorku. Jedná se o diagnostickou i léčebnou metodu, která funguje. Filipovi biorezonance dohromady s půstem a kokosovou vodou změnila život. Mimo jiného se zbavil i různých parazitů, očkování a těžkých kovů. Ale o tom někdy příště :).

smile-1374564

Jestli do nějaké očisty půjdete, prosím, neděste se, pokud se Vám při aplikaci lehce zhorší zdravotní strav, vyleze vám vyrážka, pupínky, dostaví se bolest hlavy, únava apod. Jedná se o detoxikační příznaky, které jsou známkou toho, že dochází k čištění těla. Doufám, že vám byl popis několika očistných metod přínosem a pokud se zde neobjevila metoda, o které přemýšlíte, tak mi napište, mile ráda o ní písnu věřejně nebo se o ní s vámi velmi ráda porozprávím osobně na fcb, či v meilu klara@mladykokos.cz. Každý dotaz je vítán. Mám o očistných metodách celkem přehled a spoustu jsem jich vyzkoušela. Ne všechny jsou účinné a ne všechny plní to, co slibují. Klára