Zpět

4 osvěžující koktejly, které si na první ochutnání zamilujete vy i váš mikrobiom

Přepadla vás v horkém letním dni chuť na koktejl? To určitě nejste sami. Jakmile začne teplota na teploměru sahat ke třicítce, většina z nás nejspíš s radostí sáhne po sklence vychlazeného nápoje. Proto jsme se rozhodli pro vás připravit čtyři nealkoholické či nízkoalkoholické alternativy klasických drinků.

Proč upřednostnit nealkoholický/nízkoalkoholický nápoj před běžným alkoholickým koktejlem?

Že by se to s alkoholem nemělo přehánět, to není žádná novinka. Časté pití alkoholu má za následek nebo může přispívat k rozvinutí až 60 různých onemocnění1. Běžně známým negativním účinkům se dnes však vyhneme a zaměříme se spíše na spojitost alkoholu s mikrobiomem.

Ano, čtete správně, alkohol ovlivňuje i střevní mikrobiom. A nejen ten. Pokud je v těle více alkoholu, než zvládne metabolizovat (zpracovat), zbytek se hromadí v krevním řečišti. Tím se dostane do celého těla, kde ovlivňuje jeho chemii a fyziologické procesy.

Tento vliv nemusí být vždy negativní – pokud je alkohol konzumován v nízkém množství, mohou některé jeho druhy (především přírodní fermentované nápoje) ovlivňovat zdraví i pozitivně2. Pozitivní efekt se však obvykle ztrácí, pokud to s alkoholem přeženeme. V takovém případě začnou převažovat jeho negativní účinky, mezi které patří i dysbióza (neboli nerovnováha) v trávicím traktu. Klinické studie naznačují, že tato nerovnováha může mít souvislost se zánětlivými onemocněními trávicí soustavy, zvýšenou propustností střevní stěny a poškozením orgánů včetně takzvaných alkoholických jaterních onemocnění, mezi které spadají například steatóza (ztukovatění) jater, alkoholická hepatitida či jaterní fibróza a cirhóza3.

Přehnat to s alkoholem je jednodušší, než se zdá – stačí jeden, druhý, třetí „alko koktejl“ a problém je na světě. Abyste nemuseli své chutě na svěží letní drinky krotit, připravili jsme pro vás jeden zcela nealkoholický koktejl a tři koktejly s velice nízkým obsahem alkoholu (který v těchto nápojích přirozeně vznikl fermentací kokosové vody). Tak který se stane vaším letním favoritem?

Piña colada

Obsah alkoholu 0 % obj. – vhodné pro děti


Ananas nakrájený na kostky rozmixujeme s kokosovou smetanou (ta by měla mít pokojovou teplotu, doporučujeme ji promíchat). Přidáme keefir a dalších pár vteřin mixujeme. Koktejl přelijeme do sklenice, přidáme led a ozdobíme ananasem.

Sex on the Beach


Obsah alkoholu cca 0,7 % obj.Rozmixujeme malinovou kokosovou vodu s mraženými malinami. Přidáme Cocombuchu. Koktejl přelijeme do sklenice, přidáme led a ozdobíme několika dalšími malinami.

 

Mojito

Obsah alkoholu cca 0,8 % obj.

  • šťáva z 1/2 limety

  • čerstvá máta

  • led

  • limeta (na ozdobení)Kokosovou vodu smícháme s Cocombuchou a šťávou z limety, přidáme mátu. Podáváme s ledem a kousky limetky.


Ginger Mimosa

Obsah alkoholu cca 0,4–0,7 % obj.

  • pomerančová šťáva 180 ml

  • čerstvý zázvor

  • čerstvý pomeranč (na ozdobení)


Pomerančovou šťávu rozmixujeme se zázvorem a přidáme Celebration Fizz. Na závěr ozdobíme pomerančem a podáváme ve sklenici na šampaňské.

Tak na zdraví!Zaujal vás tento článek? Chystáte se vyzkoušet některé z koktejlů? Budeme moc rádi, když nám dáte vědět, jak vám chutnají! Stačí nás označit na našem Instagramu @wildandcoco nebo nám napsat na barbora@wildandcoco.com.


  1. Robin Room et al., 2005, The Lancet: Alcohol and public health (online) [cit. 2021.06.09].
  2. Eunjung L. et Jang-Eun L., 2021, Current Opinion in Food Science: Impact of drinking alcohol on gut microbiota: recent perspectives on ethanol and alcoholic beverage [cit. 2021.06.09].
  3. Engen A. P. et al., 2015, Alcohol Research: Current Reviews: The Gastrointestinal Microbiome: Alcohol Effects on the Composition of Intestinal Microbiota [cit. 2021.06.09].