Zpět

Letní slunovrat neboli kupalo: magický svátek, který si zaslouží oslavu

(Ne)tradiční versus moderní svátky

Svátek, důvod k radosti. Kdo by jej neměl rád? Sváteční dny jsou součástí naší kultury již odpradávna. Zatímco se však naše novodobé svátky točí převážně kolem svátku svatého Valentýna či bohatých Vánoc se spoustou dárků, často opomíjíme tradiční sváteční okamžiky našich předků, které si také zaslouží naši pozornost.

Rozhodli jsme se vám proto představit svátek, který má v naší historii nezastupitelné místo. Jedná se o letní slunovrat, známý také jako první letní den nebo svatojánská noc, astronomicky řečeno solstitium. Slované tento den nazývali kupalo, kupala či kupadelný svátek. A právě na slovanské pojetí tohoto svátku se dnes zaměříme.

Jak vypadají slovanské svátky?

V dávných dobách sloužily přírodní oslavy našim předkům zejména k prohloubení spojení s půdou, přírodou a plodností, k vyjádření vděčnosti za úrodu a zároveň ke kulturnímu sblížení.

Staří Slované, jejichž náboženství je pro nás přirozené, slavili v průběhu roku několik důležitých svátků, které byly přímo spojeny s přírodními cykly. Tyto momenty vedly ke splynutí s přírodou a přijetí nadcházejícího ročního období.

Díky pravidelným svátkům měli lidé možnost zastavit se, popřemýšlet nad uplynulým obdobím, vyjádřit vděčnost za to, co jim daný čas přinesl, a připravit se na období nadcházející. Oslavy těchto svátků byly vždy charakteristické štědrou hostinou, veselím a tancem. Mnohé z těchto svátků doprovázely také očistné rituály svázané s přírodními živly, především s ohněm či vodou.

Každý ze slovanských svátků je propojen s koloběhem světla a tmy. Tento koloběh byl pro naše předky velice významný – oslavovali příchod hojnosti spojené se sluncem a v temném období roku naopak respektovali, že se příroda ukládá k zimnímu odpočinku, aby nabrala sílu pro další plodné období.

Neoddělitelnou součástí slovanských svátků bylo vždy setkávání se s rodinou, přáteli a blízkými zahrnující společnou oslavu a hostinu. Veškeré z těchto svátků můžete slavit dle své libosti, neváhejte však své nejbližší přizvat. Věříme, že si v jejich blízkosti slovanské svátky ještě více užijete.

Oslava kupala, letního slunovratu

Kupalo je jedním z nejdůležitějších svátků celého roku. Letos tento svátek připadá na pondělí 21. června. Jedná se o velmi silný, magický a významný den, v průběhu kterého lidé vítají příchod slunce a jeho energie, oslavují život a radují se ze všeho nového, co se kolem nich rodí.

Kupalo se pojí s letním slunovratem, tedy datem, kdy je v roce nejdelší den a nejkratší noc. Slované věřili, že má slunce v tento den nejsilnější moc, proto jej v tento den uctívali.

Moderní oslavy tohoto svátku se různí, proto jsme se rozhodli vám představit naše pojetí a inspirovat vás, abyste tento zázračný den oslavili dle svých představ.

Co takhle oslavit kupalo výletem do přírody?

Zveme vás k výletu do přírody, který můžete obohatit malými rituály. Pozvěte rodinu a vydejte se společně na procházku. Je těžké je přesvědčit? Nalákejte je na lahodnou svačinu v podobě granolykokosové vody nebo kakaového smoothie.

Pokud máte po cestě jezírko, rybník, potok či řeku, můžete si dát očistnou koupel v živé vodě. V průběhu koupele si představte, jak voda odnáší vše, co již nechcete dál nést.

Výlet lze také zpestřit hrou s bylinkami. Po cestě natrhejte kytici divoce rostoucích květin. Po očistné koupeli můžete s pomocí květin zkusit najít odpověď na otázky, které je pro vás obtížné zodpovědět. Stačí přemýšlet nad otázkou, zahledět se do kytice a pokusit se z ní odpověď vyčíst. Tuto hru můžete sdílet s celou rodinou.

Na konci dne doporučujeme zapálit oheň. Kytici v ní můžete spálit. K ohni si uvařte šálek ceremoniálního kakaa Elimba, které dokreslí jedinečnost tohoto okamžiku.

Den můžete zakončit grilováním s přáteli a rodinou. Svým hostům můžete připravit například grilovanou kokosovou dužinu s lehkým salátem, jež dochutíte naší probiotickou kokosovou alternativou majonézy.

V průběhu magické noci pozorujte hvězdy a zazpívejte si pod širým nebem své oblíbené písně. Pokud máte hudební nástroj, neváhejte jej zapojit.

Nemáte možnost slavnost uspořádat v pondělí? Nevadí, oslavu kupala můžete přesunout i na víkend. Původně totiž tyto oslavy trvaly dokonce celý týden, nikoli pouze jeden den.

Přejeme vám krásné a obohacující prožití tohoto i dalších svátků.

 

Máte své vlastní pojetí tohoto či jiných svátků, o které byste se s námi chtěli podělit? Budeme moc rádi, když nám napíšete nebo nás označíte ve svém příspěvku na Instagramu – najdete nás tam jako @wildandcoco.