Zpět

Ochutnejte lahodné thajské ovoce

Proč je thajské ovoce tak chutné

Thajsko je rájem ovoce. Tropické klima zde společně s půdou bohatou na minerály tvoří velmi příznivé podmínky pro jeho pěstování. Thajští farmáři v nízkých nadmořských výškách pěstují desítky druhů ovoce, z nichž většinu jste možná nikdy neochutnali. Na bohatství chutí, které se v nich ukrývají, jsou náležitě pyšní a pečují o něj.

Vyhlášené thajské ovocné festivaly lákají na přehlídku chutí a vůni milovníky ovoce z celého světa.

Ovoce, které plně dozraje na stromě a na slunci, je zdrojem silně aromatické, opravdové chuti. A také vitamínů, polyfenolů, enzymů a dalších blahodárných látek. Nejvyšší kvality dosahují ty kousky, které se pěstují bez chemie.

Pesticidy a další chemická hnojiva totiž zásadně ovlivňují nejen odolnost ovoce proti škůdcům a nepříznivým podmínkám, ale také jeho chuť a reprodukční schopnost bakterií v lidském mikrobiomu. Chemicky ošetřené ovoce tedy do těla na jedné straně přináší živiny, ale současně narušuje střevní mikrobiom a může mít další negativní zdravotní účinky.

Čerstvé, nebo mražené?

Chcete-li ochutnat thajské ovoce v co nejautentičtější podobě, ale do Thajska se nechystáte, sáhněte po mraženém ovoci.

I když se může zdát, že čerstvé ovoce bude zdravější a opravdovější, skutečnost je jiná. Ovoce, které se k nám dováží syrovém stavu, se trhá dříve, než perfektně dozraje. Následně se před cestou chemicky ošetřuje (není-li bio), aby dlouhou cestu vydrželo. Část procesu zrání probíhá v nepřirozených podmínkách. Jinak by totiž cestou k nám přezrálo a mohlo by se začít kazit.

Zato ovoce, které se mrazí, sklízejí zemědělci právě ve chvíli optimální zralosti, kdy je také nejchutnější a má nejvyšší obsah živin. Bleskově ho zpracují, očistí, naporcují a zamrazí.

Zajímavé je také to, že zpracování přímo v místě pěstování snižuje ekologickou zátěž při přepravě. Třeba mango nakrájené na kostičky váží o polovinu méně než celé ovoce a zabírá třikrát méně místa.

Je tropické ovoce zdravé?

Původním účelem tropického ovoce je ochladit a osvěžit lidi a zvířata žijící v oblastech, kde ovoce roste. Proto přirozeně ochlazuje. Pokud si chcete lahodnou chuť thajského ovoce dopřát i v zimě v Evropě, oceníte pár triků, kterými z něj uděláte celoroční pochoutku:

  1. Upečte ho nebo ohřejte na pánvičce.

  2. Přidejte zahřívající koření (skořice, chai masala).

  3. Rozmixujte ho do smoothie.


Takové mango kari nebo zahřívající skořicí dobarvená piňa colada (v zimní obměně nedáváme led, ale promixujeme naopak se špetkou kvalitní skořice) z našeho mini ananasu mají své kouzlo právě v období Vánoc. Jsou sváteční, lahodné, nabijí tělo energií, zasytí.
 

To nejlepší z thajského ovoce na váš stůl

Z Thajska vozíme kokosy, z nichž vyrábíme vaše oblíbené Wild & Coco produkty. A objevili jsme zde také farmy s prvotřídním ovocem.

O všech druzích thajského ovoce z naší nabídky platí, že si díky šetrnému zpracování a bleskovému zamrazení ponechává své přirozené vlastnosti, výživné látky, intenzivní exotickou chuť, vůni i sladkost.

V současné době dovážíme thajské ovoce ve farmářské kvalitě, pěstuje se na tradičních malých farmách, ale zatím nemá certifikaci bio. Na té aktuálně pracujeme.


Mango
Ochutnejte medově sladké a aromatické thajské mango lahodné odrůdy Nam Dok Mai, které se vám rozplyne na jazyku. Toto mango bylo vypěstováno a dopraveno až k vám bez použití chemického ošetření, je v raw kvalitě a bez přidaného cukru.

Stačí pár kostek a zelené smoothie díky němu získá intenzivní lahodnou chuť, takže na chvilku zapomenete na zbytek ingrediencí.

Mini ananas
Koncentrovanou ananasovou chutí vás překvapí thajský mini ananas. Ten se od svého většího brášky liší chuťovou intenzitou a nepřítomností tuhých vláken. Mini ananas skvěle doplňuje kokosovou vodu a dužinu, a kromě toho obsahem enzymů podporuje naše trávení. Ananas je jediným přirozeným zdrojem bromelainu, komplexu enzymů, který zlepšuje trávení bílkovin, protože je štěpí na aminokyseliny. Usnadní vám tak například strávení bohaté štědrovečerní večeře.

A co dál?
V lednu vám nabídneme také královské ovoce – durian. Je to ovoce proslulé svým zápachem, v Thajsku se s ním nesmí do autobusu, do hotelu a na další veřejná místa. Tuhle nezvyklou pochoutku, kterou velká část populace – včetně Atreye – nekontrolovaně miluje, vám naservírujeme v zimě.

P. S.: Kromě thajského ovoce v e-shopu najdete také dalších 7 druhů mraženého bio ovoce, ale to už možná víte. :)

Ochutnali jste thajské ovoce z naší nabídky? Dejte nám vědět! Označte nás na našem Instagramu @wildandcoco nebo nám napište na barbora@wildandcoco.com.