Zpět

Podzimní cesta k harmonii: proč, jak a kdy detoxikovat své tělo?

Podzim, ten pravý čas pro očistu

Spolu s příchodem podzimu se mohou plíživě objevit i nemilé nástrahy, které ohrožují naše zdraví a fyzickou i psychickou pohodu. Patří mezi ně především virózy, nachlazení, únava, stres v předvánočním období, nedostatek pohybu na čerstvém vzduchu a celkové psychické i fyzické oslabení.

Rádi byste své tělo přirozeně podpořili a posílili, aby dokázalo lépe odolávat nemocem? Chcete mít více radosti a energie? V tom případě je ten pravý čas pro očistu organismu, která je prvním krokem k podpoře těla v jeho přirozených očistných a obranných schopnostech.

Proč své tělo detoxikovat?

Naše tělo je od narození velmi dobře vybaveno k tomu, aby se samo každý den čistilo. Děje se tak především skrze játra, ledviny a střeva, ale zapojuje se do tohoto procesu například i kůže. V dnešní době jsme však vystaveni extrémnímu množství nežádoucích látek, které tělo často nestíhá samo odbourávat a je potřeba mu pomoci. Detox ve své podstatě tedy není žádnou drastickou praktikou, naše tělo jej už samo provádí, a to dokonce nepřetržitě.

Jak mohu detoxikovat své tělo?

Prvním krokem je vždy co nejvíce omezit množství toxinů, které každý den přijímáme. Znečištěné životní prostředí, nekvalitní voda, toxická kosmetika a čistící přípravky, elektromagnetický smog, sedavý způsob života, stres, nekvalitní spánek a především vysoce průmyslově zpracované potraviny, které často obsahují látky, jež mají negativní vliv na zdraví. Všechny tyto škodlivé vlivy ovlivňují to, jak se cítíme.

Druhým krokem je navýšení příjmu živin prostřednictvím zdravé stravy, případně pečlivě vybraných doplňků stravy. Důležitý je dostatečný příjem zeleniny, ovoce a vlákniny v čerstvé podobě, ideálně v bio kvalitě. Pomoci mohou také zelené potraviny, které jsou bohaté na antioxidanty a podporují funkci jater – ideální je pro tyto účely šťáva z mladého ječmene v raw a bio kvalitě.

Nezbytné je také odlehčit střevům. V tom mohou pomoci fermentované potravinykvalitní probiotika či krátkodobá intenzivní očista v podobě kokosového detoxu, jež je možné vyzkoušet ve variantách na 3 dny10 dnů nebo 21 dnů. Třídenní očista je vhodná především pro začátečníky, desetidenní a jednadvacetidenní detox ocení i ti zkušenější*.

Neméně důležitým prvkem je úprava životosprávy. Dopřejte si každodenní pohyb na čerstvém vzduchu, kvalitní spánek, dýchací cvičení, střídavou sprchu či jinou formu otužování a relaxaci nebo meditaci (více o meditaci najdete v jednom z našich článků zde). Tyto všední drobnosti a čas, který věnujete sami sobě, vám pomohou cítit se lépe, podpoří radost a „dobijí vaše baterky“.

* Kokosový detox je určen pro zdravé jedince. Pokud se potýkáte se zdravotními problémy, poraďte se se svým lékařem, zda je pro vás vhodný.

Kdy je ten nejlepší čas pro detox?


Pokud pociťujete častou únavu, zlobí vás trávení, máte kožní potíže, bolesti, špatně spíte, trápí vás časté onemocnění, alergie nebo hormonální nerovnováha, může to být signál toho, že jsou vaše detoxikační orgány oslabené. V ten moment přichází vhodný čas pro detox.

Doporučujeme vybrat si pro detox dny, kdy nejste extrémně vytížení, a budete mít dostatek času pro sebe. S kratší třídenní očistou je ideální začít v pátek a užít si ji v průběhu víkendu. Delší očisty je vhodné plánovat tak, abyste mohli alespoň dvě hodiny denně věnovat sobě – ať už v podobě procházky, sportu, meditace, jógy či v jiné formě. Kvůli detoxu však není nutné brát si dovolenou nebo razantně omezit veškeré své aktivity.

Pokud si nejste jisti, jak si svůj detox naplánovat tak, aby to pro vás bylo co nejlepší, neváhejte se na nás obrátit skrze e-mail ilove@wildandcoco.com. Rádi vám poradíme, jak si detox rozvrhnout, abyste z něj získali co nejvíce.

 

FILIP A KATEŘINA: PŘIROZENÁ OČISTA PRO NAPLNĚNÝ A DLOUHÝ ŽIVOTV dalším díle Podzimní cesty k harmonii se budeme věnovat mýtům o detoxu a zjistíme, co si o detoxu myslí odborníci.