Zpět

Samhain, Halloween

Venku fouká vítr a hraje si na ulici se žlutě zbarveným podzimním listím. Vůně dýňové polévky se line z nejedné kuchyně a my cítíme v kostech změnu. Přichází druhá část druhé poloviny roku. Ta temná doba, kdy světla je poskromnu a my jsme díky přírodním cyklům vedeni ke zpomalení a zklidnění.

Poslední říjnový den je datum, které pro naše předky hrálo důležitou roli - starý rok skončil a začal nový. Dnes tento svátek známe pod názvem Halloween, nicméně jeho tradiční keltský název je Samhain.

Čeká nás čas, ve kterém se přirozeně otevírají temná témata jako je smrt, strachy, stíny či nemoci. Je dobré se jim nevyhýbat, naopak, je lepší se na ně připravit. 

Pokud si dovolíme Samhain oslavit a dát těmto tématům speciální pozornost, nezaskočí nás

Traduje se, že mezi dny 31. října a 2. listopadu, nastává tenká hranice mezi světem živých a mrtvých. Pokud vám někdo blízký odešel, je toto období ideální příležitost zavzpomínat, zapálit svíčku a pozvat ho k večeři. Velmi doporučujeme téma smrti otevřít s dětmi a dát jim prostor ke sdílení toho, jak ji chápou a vnímají  ony samy. 

A protože téma smrti s sebou může nést různé pocity, vřele doporučujeme si v těchto dnech uvařit horké Ceremoniální kakao Elimba Intense BIO, které díky theobrominu a dalším účinným složkám, rozproudí náš kardiovaskulární systém a otevře srdce jak fyzicky, tak duševně. Výborné je také jako součást dezertů, ať už jako poleva nebo tekuté překvapení uvnitř.

Veganský lava cake s kakaem Elimba

čas přípravy: 35 minut, náročnost 1

Ingredience:

Postup:

Mandle s Elimba koulí rozemeleme na mouku, přidáme kokosovou mouku, prášek do pečiva, jedlou sodu, sladidlo a promícháme. Přidejme citronovou šťávu, mandlové mléko a pěnu z cizrny. Důkladně promicháme a nalijeme do vymazaných formiček na lava cake. Doprostřed vmáčkneme kostičku hořké čokolády a pečeme cca 30 minut na 170 stupňů. 

Dortíky vyklepneme a ozdobíme kokosovým jogurtem.  

Jak nepodlehnout podzimnímu nachlazení? 

Téma nemocí řešíme zejména prevencí, podporu imunity a ranních rituálů, které jsou pro nás základem radosti, síly a vděčnosti po celý den i celý rok. Uspořádali jsme proto speciální Secret Event. Záznam z eventu můžete sledovat na našich sociálních sítích.

A jelikož radost začíná ve střevě, je proto více než na místě pečovat o svůj mikrobiom a podpořit tak vlnu radosti. Jednou z cest jak vyživit svůj mikrobiom může být i pravidelným pitím Natural Biotic Cocofir Bio.

Kdybyste si nevěděli rady, jak oslavu Halloweenu pojmout a zároveň do ní zapojit výše zmíněná témata, srdečně vás zveme na událost Trinity, která se koná 30. října v Praze. Nezapomeňte taky na tradiční výzdobu dýněmi, které se na podzim náramně vyjímají také na talíři. Rozpečená Wild focaccia s pečenou dýní, špenátovým dresinkem a tempehem hraje všemi barvami a potěší nejen oči. Tato pochoutka je totiž bez lepku a zcela veganská.

Vyzkoušejte Wild focacciu s pečenou dýní, tempehem a špenátovým dresinkem 

Čas přípravy: 40 minut, náročnost 2, počet porcí 2

Ingredience:

Postup:

Dýni si omyjeme, nakrájíme na malé kousky, osolíme, opepříme, smícháme se lžící kokosového oleje a pečeme ve vyhřáté troubě na 180 přibližně 20-25 minut, dokud dýně nezměkne.

Mezitím si připravíme dresink: všechny ingredience (Coco Mayo, šťáva z citronu, sůl, mlété chilli a česnek) spolu smícháme a rozmixujeme. Cizrnový tempeh si do křupava opečeme na pánvi spolu s kokosovým olejem.

Tortillu si opečeme na suché pánvi, posypeme čerstvým špenátem, tempehem, upečenou dýní, polijeme naším dresinkem a nakonec slunečnicovými semínky.