Zpět

JARNÍ WILD VÝZVA: 3. týden

Vítáme vás u třetího týdne naší jarní měsíční WILD VÝZVY!

Jak se vám líbily uplynulé dva týdny? Doufáme, že jste v jejich průběhu objevili nové rituály a vyzkoušeli recepty, které se stanou vašimi favority. Třetí týden se nese ve znamení rozmanitosti. Přeneseme se totiž na tropický slunný Zanzibar, posléze ale naopak zařadíme tradiční potraviny, které si doma připravovaly a pěstovaly i naše babičky. Jste připraveni? Jdeme na to!

ZÁKLADNÍ PRAKTIKY OČISTY

Součástí výzvy je také několik základních praktik, které posilují psychické i fyzické zdraví. Jsou jimi například dýchání nosem, power breathing nebo otužování. Jednotlivé činnosti a to, jak je správně zapojit do svého života, jsme vám představili v článku na začátku výzvy. Pokud vám utekl, můžete si jej přečíst ZDE. V případě, že byste se rádi podívali i na druhý týden výzvy, najdete jej ZDE.

OVOCE A ZELENINA PRO TŘETÍ TÝDEN

Základní praktiky už jsou nám známé, pojďme se tedy podívat, co nás čeká v třetím týdnu výzvy! Připomínáme, že cílem je v průběhu týdne zařadit těchto 7 druhů ovoce a zeleniny do svého jídelníčku. Budeme rádi, pokud vyzkoušíte naše recepty, neváhejte však popustit uzdu fantazii a vytvořit vlastní pokrm. Vaše recepty a zážitky z výzvy s námi můžete sdílet na našem Instagramu - stačí, když ke svému příspěvku přidáte hashtag #WILDVYZVA a označíte také náš účet @wildandcoco.

Marakuja
Marakuja, mučenka či passion fruit - toto malé kulaté tropické ovoce má nejen mnoho názvů, ale i mnoho barev. Marakuja může být žlutá, zelená, červená či fialová v závislosti na odrůdě, všechny varianty však uvnitř skrývají lahodnou dužinu, která dodá šmrnc kdejakému receptu. Pyšnit se může vysokým obsahem draslíku, fosforu a mnoha bioaktivních složek, jako jsou například flavonoidy, fenolové kyseliny, vitamíny, minerály a terpenoidy, které mají protizánětlivé, protiúzkostné a antikarcinogenní účinky1. V Jižní Americe, odkud původně pochází, je tradičně používána pro zmírnění nespavosti, úzkostí, astmatu, bronchitidy nebo infekcí močových cest1. Objevte sílu marakuji i vy a připravte si například Passion fruit mousse.

Ananas
Kdo by jej neznal? Ananas si stabilně drží druhé místo v žebříčku nejoblíbenějšího tropického ovoce - větší popularity dosahuje už jen mango. Za jeho unikátní a bohatou exotickou chutí a vůní stojí široká škála rozmanitých těkavých organických látek. Známé jsou mnohé jeho pozitivní účinky na lidský organismus. Ananas působí protizánětlivě a vykazuje vysokou antioxidační aktivitu, redukuje riziko diabetu, podporuje růst kostí, reguluje emoční stabilitu a koriguje funkci nervového systému, uklidňuje zažívání a díky obsahu enzymů podporuje trávení2. A k tomu všemu ještě chutná naprosto neodolatelně! Zasněte se a přeneste se ve videu s Filipem a Kateřinou na Zanzibar, kde ochutnáte Tropické smoothie s ananasem.Batáty
Batáty neboli sladké brambory mohou být zajímavou alternativou k běžným bramborám. Díky své jemně nasládlé chuti jsou vysoce oblíbené mezi malými i velkými. Chlubit se mohou nečekaně vysokým obsahem draslíku, sodíku, fosforu či magnesia3. Vzhledem k ideálnímu poměru draslíku a sodíku je mohou zařadit do jídelníčku i osoby s vysokým krevním tlakem, hypertenzí, kardiovaskulárními onemocněními či obezitou3. Prospějí však každému, kdo chce zpestřit svou stravu, doporučujeme jimi tedy čas od času nahradit běžné brambory. Zkusit můžete například náš Mayo salát s batátovými hranolky a grilovaným tempehem.

Růžičková kapusta
Někdo ji miluje, někdo ji nemůže ani vidět. Růžičková kapusta je chuťově unikátní, na její přípravě se toho dá ale hodně zkazit. Při dlouhé tepelné úpravě totiž výrazně hořkne a projeví se nelibá sirná vůně. Pokud však přípravě růžičkové kapusty věnujete péči, objevíte její kouzlo a bohatě se vám vynaložené úsilí vrátí v podobě vynikajícího pokrmu. Jako jedna z mála zelenin je kvalitním zdrojem bílkovin, kromě těch však obsahuje i vitamin C a draslík4. Ochutnat ji můžete například v našem netradičním receptu na Lasagne s růžičkovou kapustou.

Květák
Ač lze u většiny druhů ovoce a zeleniny doporučit konzumaci především v syrové podobě, květák je naopak vhodnější konzumovat po tepelné úpravě, díky které se zlepší dostupnost mnohých živin - konkrétně se jedná o fenolové sloučeniny, betakaroten, lutein a další karotenoidy5. Květák se rovněž může pyšnit vysokým obsahem antioxidantů zvaných glykosinoláty, které mohou v kombinaci s ostatními obsaženými látkami pozitivně ovlivňovat naše tělo a zpomalit rozvoj některých civilizačních či srdečních chorob6. Vyzkoušet jej můžete třeba v Salátu z květákové rýže.

Jahody
Jahody jsou nejen voňavé a lahodné, ale také neuvěřitelně silné a živinami nadupané ovoce. Proto je v naší nabídce najdete hned ve dvou podobách. Naše lesní jahodyzahradní jahody v bio kvalitě byly ručně sbírány a následně šetrně zamrazeny, aby si po cestě na váš talíř zachovaly veškeré zdraví prospěšné látky, delikátní chuť i omamnou vůni. Lesní jahody jsou plné vitaminu C7 a antioxidantů zvaných polyfenoly8, které mají blahodárné antioxidační a protizánětlivé účinky na celé naše tělo9. Ani zahradní jahody za nimi však nezaostávají, proto můžete směle zařadit do jídelníčku obě varianty a vychutnat si je například v Jahodové Yoguard bowl s Elimbou a ovocem.

Kysané zelí
Kysané zelí je dalším fermentovaným produktem, který si zaslouží vaší pozornost. Tato tradiční pochoutka vzniká díky bakteriím mléčného kvašení a traduje se, že její historie sahá až do doby počátku našeho letopočtu. Některé experimentální studie ukazují na to, že fytonutrienty obsažené v kysaném zelí mají antioxidační, protizánětlivé a antikarcinogenní účinky10.  Díky fermentaci se v kysaném zelí přirozeně násobí obsah přátelských probiotických bakterií, jedná se tedy o ideální potravinu pro podpoření a harmonizaci vašeho mikrobiomu. Kysané zelí doporučujeme konzumovat vždy nepasterizované a bez tepelné úpravy, což zaručí, že si ponechá veškeré své cenné živiny. Představí vám jej naše Kateřina ve videoreceptu na Quinoa bowl s kysaným zelím, která potěší vaše zažívání i chuťové pohárky.


 

JARO, ČAS NA OSVĚŽENÍ

Naše jarní WILD VÝZVA v sobě spojuje rozmanitost jídelníčku i životních rituálů, naším cílem je podpořit zdraví vašeho mikrobiomu i psychickou pohodu. S radostí vám tedy představujeme novinku v našem sortimentu, kterou jako účastníci výzvy můžete exkluzivně ochutnat mezi prvními, jelikož je naším dárkem pro třetí týden!

Novinkou, kterou uvádíme do prodeje v tomto týdnu, je Kombucha Tulsi od našich partnerů Projekt Kombucha. Bazalka posvátná neboli Tulsi, právoplatně přezdívaná „královna ajurvédských bylin“, je známá bylinka, která se může pyšnit mnoha blahodárnými účinky - několikanásobně potvrzený byl především její antidepresivní a neuroprotektivní (tedy „ochranný”) vliv na nervový systém. Ve spojení s osvěžující perlivou kombuchou vytváří neodolatelnou kombinaci, ve které se snoubí intenzivní bylinná až zemitá chuť s nádechem tajemna. Díky zelenému čaji Gunpowder bohatému na přírodní stimulující látky podporující bdělost a koncentraci tato kombucha povzbudí vaše smysly a poskytne hydrataci vašemu tělu.

Chcete být mezi prvními, kdo novou Kombuchu Tulsi ochutná?

Při nákupu nad 1 000 Kč v našem e-shopu použijte kód WILDTULSI a získáte lahvičku tohoto lahodného energizujícího nápoje zdarma!

Akce je platná v týdnu 21. 3.–28. 3. 2021.

 


Chcete se s námi podělit o svůj vlastní recept nebo tip na návyk, který vás udržuje v psychické i fyzické pohodě? Napište nám na našem Instagramu @wildandcoco nebo nás označte a přidejte hashtag #WILDVYZVA!


Máte nějaké dotazy nebo připomínky k výzvě? Neváhejte nás kontaktovat na e-mailu barbora@wildandcoco.com.  1. Jaiswal K. A., 2020, Academic Press: Nutritional Composition and Antioxidant Properties of Fruits and Vegetables: Chapter 26 - Passion Fruit, 1. vydání, ISBN 978-0-12-812780-3, 756 st.
  2. Mohd Ali M. et al., 2020: Food Research International Vol 137: Pineapple (Ananas comosus): A comprehensive review of nutritional values, volatile compounds, health benefits, and potential food products [cit. 2021.03.16].
  3. Olajumoke Oloniyo R. et al., 2021: Heliyon Vol 7, Issue 3: Biochemical and antioxidant properties of cream and orange-fleshed sweet potato (online) [cit. 2021.03.19].
  4. Lisiewska Z. et al, 2009: International Journal of Refrigeration Vol 32, Issue 2: Content of amino acids and the quality of protein in Brussels sprouts, both raw and prepared for consumption [cit. 2021.03.19].
  5. Ramos dos Reis L. C. et al., 2015: LWT - Food Science and Technology Vol 63, Issue 1: Carotenoids, flavonoids, chlorophylls, phenolic compounds and antioxidant activity in fresh and cooked broccoli (Brassica oleracea var. Avenger) and cauliflower (Brassica oleracea var. Alphina F1) [cit. 2021.03.17].
  6. Jaiswal K. A., 2020, Academic Press: Nutritional Composition and Antioxidant Properties of Fruits and Vegetables: Chapter 2 - Cauliflower, 1. vydání, ISBN 978-0-12-812780-3, 756 st.
  7. Jurgiel-Małecka G. et al., 2017, European Journal of Horticultural Science: Comparison of fruits chemical composition of selected cultivars wild strawberry (Fragaria vesca L.) (online) [cit. 2021.03.16].
  8. Yildiz H. et al., 2014, Journal of Applied Botany and Food Quality: Bioactive content and antioxidant characteristics of wild (Fragaria vesca L.) and cultivated strawberry (Fragaria × ananassa Duch.) fruits from Turkey (online) [cit. 2021.03.16].
  9. Cory H. et al., 2018, Frontiers in Nutrition: The Role of Polyphenols in Human Health and Food Systems: A Mini-Review (online) [cit. 2021.03.16].
  10. Peñas E. et al., 2017, Academic Press: Fermented Foods in Health and Disease Prevention: Chapter 24 - Sauerkraut: Production, Composition and Health Benefits, 1. vydání, ISBN 9780128023099, 762 st.