Zpět

JARNÍ WILD VÝZVA: 2. týden

Vítáme vás u druhého týdne naší jarní měsíční WILD VÝZVY!

Doufáme, že jste si první týden užili stejně jako my, vyzkoušeli nové recepty a objevili dosud nepoznané chutě. V druhém týdnu nás čekají spíše lehčí pokrmy, na své si ale přijdou i milovníci sladkého. Máme pro vás totiž recept na lahodné brownies nebo třeba ovocné muffiny.

ZÁKLADNÍ PRAKTIKY OČISTY

Součástí výzvy je také několik základních praktik, které posilují psychické i fyzické zdraví. Jsou jimi například dýchání nosem, power breathing nebo otužování. Jednotlivé činnosti a to, jak je správně zapojit do svého života, jsme vám představili v článku na začátku výzvy. Pokud vám utekl, můžete si jej přečíst ZDE.

OVOCE A ZELENINA PRO DRUHÝ TÝDEN

Základní praktiky jsme si osvojili, teď už se ale pojďme podívat na suroviny pro druhý týden! Připomínáme, že cílem je v průběhu týdne zařadit těchto 7 druhů ovoce a zeleniny do svého jídelníčku. Budeme rádi, pokud vyzkoušíte naše recepty, neváhejte však popustit uzdu fantazii a vytvořit vlastní pokrm. Vaše recepty a zážitky z výzvy s námi můžete sdílet na našem Instagramu - stačí, když ke svému příspěvku přidáte hashtag #WILDVYZVA a označíte také náš účet @wildandcoco.

Višně
Višně - maličké, ale živinami nadupané „superovoce”, které je charakteristické svou kyselostí. Višně jsou našimi oblíbenci, jelikož představují unikátní zdroj antioxidantů zvaných polyfenoly1. Polyfenoly působí blahodárně na celé naše tělo. Umí snižovat cholesterol2, mají vysokou antioxidační a protizánětlivou aktivitu, prokázány byly jejich pozitivní účinky při boji s rakovinou, nemocemi kardiovaskulárního systému nebo neurodegenerativními poruchami3. A to je jen krátký výčet toho nejlepšího! Speciál o polyfenolech pro vás chystáme, už teď ale můžete bio višně ochutnat v našem Symbiotic Keefir Sour Cherry nebo si je koupit vypeckované a mražené a přidat do rozmanitých jídel. Naše Kateřina vám je představí ve videoreceptu na Královskou snídani.

Pomeranč
Dužina i šťáva pomerančů jsou zdrojem mnoha hodnotných složek. Zatímco šťáva je vysoce bohatá na karotenoidy, které vědci intenzivně zkoumají v souvislosti s mnoha civilizačními onemocněními4, konzumace pomerančové dužiny pravděpodobně snižuje cholesterol a obsah C-reaktivního proteinu (CRP) v plazmě5. Ač je v tomto ohledu potřeba ještě další výzkum, my o síle pomerančů nepochybujeme! Pomeranč je tradičně ideální složkou smoothie a ovocných šťáv, pokud ale máte chuť mlsat, doporučujeme Pomerančové brownies s čokoládovou pěnou.

Kiwi
Oblíbené exotické ovoce kiwi je více než jen chutné. Vysoký obsah vitaminu C, polyfenolů, antokyanů, chlorofylu, karotenoidů, taninů a flavonoidů6 dělají z kiwi mimořádné ovoce, které by měl zařadit do jídelníčku každý. Stejně jako pomeranč si jej můžete dopřát ve smoothie nebo jen tak nakrájet k snídani či svačině, pokud je na vás ale v této podobě moc ostré, zkuste třeba Veganské kefírové muffiny s kiwi nebo jednoduché Prebiotické nanuky s kiwi.

Mrkev
Mrkev je známým zdrojem karotenoidů, především pak beta karotenu, který je prekurzorem nezbytného vitaminu A7. Kromě toho se může pyšnit obsahem fytonutrientu zvaného falkarinol, který je v současné době zkoumán pro jeho pravděpodobnou schopnost redukovat riziko některých druhů rakoviny7, 8. Veselost dodá jakémukoli salátu, můžete si ji připravit ale i na jiné způsoby, například jako Mrkvové hranolky s jogurtovým dipem.

Baby špenát
Mladé lístky špenátu si často oblíbí i ti, kteří zrovna nesdílí chutě s Pepkem námořníkem. Špenát sice neobsahuje tak vysoké množství železa, jako se domnívali naši předkové v 19. století, chlubit se ale může mnoha jinými přednostmi. Poskytuje především bohatý obsah vitaminu K, manganu, kyseliny listové, hořčíku, vitaminu C, B2 a B6 nebo třeba kalcia či draslíku7. Vzhledem k vysokému obsahu purinů by se mu měli vyhnout lidé trpící dnou a onemocněními souvisejícími s jejich metabolismem7. Pro všechny ostatní je ale špenát vysoce hodnotnou potravinou, kterou rozhodně doporučujeme. Lahodný je například v této veselé Green smoothie bowl s granolou.

Česnek
Pokud plánujete rande, raději se česneku vyhněte, oslnivý dech po něm nejspíš mít nebudete. Mimo tyto případy byste jej však měli zahrnout do jídelníčku pravidelně. Prokázány byly jeho účinky proti bakteriím E. coli a Salmonella a po staletí je používán v boji proti mnoha infekčním onemocněním9. Zkoumán je také pro své potenciálně pozitivní účinky při diabetu či rakovině9. Ač je třeba dalšího výzkumu, už teď je jasné, že česnek má neuvěřitelnou sílu. Ověřit si to můžete například s Veganskými kokosovým tzatziki, které se perfektně hodí jako dip k rozmanitým pokrmům.

Ředkvičky
Někdy lehce štiplavé, jindy zase nasládlé - každý je má rád jinak. Tuto drobnou červenou zeleninu pěstovali dokonce již naši předkové v antickém Řecku a Egyptě. Ředkvičky obsahují vysoké množství flavonoidů a vápníku10. Pyšnit se mohou také bohatým obsahem vitaminu K11. Pokud máte k dispozici kvalitní ředkvičky v bio kvalitě nebo z vlastní produkce, vysoce doporučujeme je konzumovat včetně kořínků a listů, jelikož jejich listy obsahují dokonce 2-4x více aktivních látek10Lehký ředkvičkový salát s kefírem se hodí téměř k jakémukoli hlavnímu chodu, neváhejte jej tedy vyzkoušet!

PESTROSTÍ K HARMONII

Cílem naší jarní WILD VÝZVY je nejen potěšit vaše zažívání a chuťové pohárky, ale přiblížit vám také jednoduché způsoby, jak podpořit psychickou pohodu - ta je totiž stejně důležitá, jako ta fyzická. Tyto dva aspekty ideálně propojuje jóga, která harmonizuje tělo i mysl a pomáhá uvolňovat nejen ztuhlé svaly a klouby, ale i endorfin, známý jako hormon štěstí. Endorfin se vyplavuje při fyzické zátěži do mozku, kde zlepšuje náladu, vyvolává pocity štěstí a tlumí bolest12.

Abyste i vy mohli zažít jaro nabité endorfinem, dárek na druhý týden jsme připravili ve spolupráci s naším partnerem, portálem Moje-Jóga.cz. Moje Jóga poskytuje video lekce jógy od mnoha špičkových českých lektorů. Na své si přijde opravdu každý, jelikož zde mezi širokou nabídkou najdete například i jógu pro těhotné nebo jógu s dětmi. Zakladatelka portálu, Markéta Faustová, si pro účastníky jarní WILD VÝZVY připravila krátké video cvičení vhodné pro všechny naše příznivce. Ať už jste zkušeným jogínem nebo úplným jóga-nováčkem, pojďte do toho!

Při nákupu nad 1 000 Kč v našem e-shopu napište do poznámky heslo JARO S JÓGOU a zašleme vám odkaz na krátkou lekci jógy vhodnou pro každý den od profesionální lektorky Markéty z Moje-Jóga.cz!
Akce je platná v týdnu 14. 3.–21. 3. 2021.

 Lektorka jógy Markéta Faustová (Moje-Jóga.cz) pro Wild & Coco


Chcete se s námi podělit o svůj vlastní recept nebo tip na návyk, který vás udržuje v psychické i fyzické pohodě? Napište nám na našem Instagramu @wildandcoco nebo nás označte a přidejte hashtag #WILDVYZVA!


Máte nějaké dotazy nebo připomínky k výzvě? Neváhejte nás kontaktovat na e-mailu barbora@wildandcoco.com.



  1. Sokół-Łetowska A. et al., 2020, Molecules: Chemical Composition of 21 Cultivars of Sour Cherry (Prunus cerasus) Fruit Cultivated in Poland [cit. 2021.03.09].
  2. Hegedűs A. et al., 2018, Orvosi Hetilap Vol 159 Issue 18: Health effects of sour cherries with unique polyphenolic composition in their fruits (online) [cit. 2021.03.09].
  3. Cory H. et al., 2018, Frontiers in Nutrition: The Role of Polyphenols in Human Health and Food Systems: A Mini-Review (online) [cit. 2021.03.10].
  4. Meléndéz-Martínéz A. J. et al., 2007, Journal of Food Composition and Analysis, Volume 20, Issue 7, November 2007: Review: Analysis of carotenoids in orange juice (online) [cit. 2021.03.10].
  5. Deyhim F. Ph.D., R.D., L.D. et al., 2007, Nutrition Vol 23, Issues 7-8: Orange pulp improves antioxidant status and suppresses lipid peroxidation in orchidectomized male rats [cit. 2021.03.12].
  6. Seo Park Y. et al., 2016, Food Control Vol 70: The effects of treatment on quality parameters of smoothie-type ‘Hayward’ kiwi fruit beverages [cit. 2021.03.12].
  7. Watson R. R. et Preedy V. R., 2010, Academic Press: Bioactive Foods in Promoting Health: Chapter 25 - Spinach and Carrots: Vitamin A and Health, 1. vydání, ISBN 978-0-12-374628-3, 754 st.
  8. Purup S. et al., 2009, Journal of Agricultural and Food Chemistry: Differential Effects of Falcarinol and Related Aliphatic C17-Polyacetylenes on Intestinal Cell Proliferation [cit. 2021.03.12].
  9. Bayan L. et al., 2013, Avicenna Journal of Phytomedicine: Garlic: a review of potential therapeutic effects [cit. 2021.03.12].
  10. Goyeneche R. et al., 2015, Journal of Functional Foods Vol 16: Chemical characterization and antioxidant capacity of red radish (Raphanus sativus L.) leaves and roots [cit. 2021.03.12].
  11. McCance R. A. et Widdowsons's, 2002, Royal Society of Chemistry: The Composition of Foods, 6. vydání, ISBN 978-0854044283, 554 st.
  12. Medical News Today: Endrophins: Effects and how to increase levels (online) [cit. 2021.03.12].