Zpět

JARNÍ WILD VÝZVA: 4. týden

Vítáme vás u čtvrtého týdne naší jarní měsíční očisty!

Jak se vám líbily uplynulé tři týdny? Vyzkoušeli jste některé z našich nápaditých receptů a objevili díky tomu nové suroviny? Přidali jste do svého denního rituálu některé z očistných praktik? Pokud ano, doufáme, že už se těšíte na další týden. A pokud ne, není pozdě začít, pojďte do toho s námi!

ZÁKLADNÍ PRAKTIKY OČISTY

Součástí výzvy je několik základních praktik, které posilují psychické i fyzické zdraví. Jsou jimi například dýchání nosem, power breathing nebo otužování. Jednotlivé činnosti a to, jak je správně zapojit do svého života, jsme vám představili v článku na začátku výzvy. Pokud vám utekl, můžete si jej přečíst ZDE.

OVOCE A ZELENINA PRO ČTVRTÝ TÝDEN

Základní praktiky už jsou nám známé, pojďme se tedy podívat, jak bude vypadat poslední týden! Připomínáme, že cílem je v průběhu týdne zařadit těchto 7 druhů ovoce a zeleniny do svého jídelníčku. Budeme rádi, pokud vyzkoušíte naše recepty, neváhejte však popustit uzdu fantazii a vytvořit vlastní pokrm. Vaše recepty a zážitky z výzvy s námi můžete sdílet na našem Instagramu - stačí, když ke svému příspěvku přidáte hashtag #WILDVYZVA a označíte také náš účet @wildandcoco.

Řapíkatý celer
Řapíkatý celer je vysoce aromatická zelenina ceněná v mnoha světových kuchyních pro svou unikátní chuť i vůni. Divoké výhonky celeru byly pro své účinky při mnoha obtížích používány již před stovkami let. Ač je nyní pěstovaný celer v mnoha ohledech jiný, může se stejně jako ten divoký pyšnit pozitivními účinky na lidské zdraví. Zaznamenán byl jeho vliv na revmatismus, dnu, astma, bronchitidu a onemocnění jater či sleziny1. Luteloin obsažený v řapíkatém celeru má prokázané antioxidační, protizánětlivé, antiseptické a sedativní vlastnosti, zjištěn byl také jeho vliv na některé rakovinné buňky1, 2. Nejnovější studie naznačují, že by řapíkatý celer mohl mít blahodárné účinky při léčbě ženských sexuálních dysfunkcí a úzkosti2, 3. Osvěžit se můžete třeba Detoxikačním smoothie s řapíkatým celerem.

Maliny
Červené, fialové, žluté nebo třeba černé. Maliny se pěstují v mnoha různých barvách a díky rozličným variantám nabízejí zajímavou škálu chutí. Potěší nejen naše chuťové pohárky, ale i naše zdraví. Snižují totiž riziko metabolických a kardiovaskulárních onemocnění, diabetu, obezity a dokonce i Alzheimerovy choroby4. Jsou také významným zdrojem vitaminu C5. Vychutnejte si tyto lahodné plody ve snídani, smoothie nebo v Malinových bagelech s mandlemi.

Pak choi
Bok choy, pak choi neboli čínské zelí je příbuzný mangoldu podobný našemu zelí. Typicky je lehce nahořklý a ideálně se hodí například do salátu, kterému dodá netradiční chuť. Zároveň potěší přátelské bakterie ve střevech, které jej přímo milují. Vaše tělo také obohatí o vápník, draslík, vitamin C a sodík6. Košťály, které jsou trošku tvrdší, se hodí do restovaných zeleninových směsí. Vyzkoušet jej můžete například v Asijském sezamovém tofu s pak choi.

Fazolové lusky
Mladé zelené fazolkové lusky si mnozí z nás spojí s neblaze proslulými obědy ze školní jídelny. Na ty však můžete s klidem zapomenout - s fazolovými lusky se totiž dají vykouzlit i lahodná nápaditá jídla, která si dáte s chutí. Stejně jako pak choi jsou skvělým zdrojem draslíku a vitaminu C7. Kromě těchto předností jsou také charakteristické vysokým obsahem rozmanitých antioxidantů zvaných flavonoly8. Pokud jste tedy doposud fazolové lusky v regálech obchodů přehlíželi, dejte jim šanci a zkuste třeba naše Těstoviny s brokolicovým pestem a fazolovými lusky.

Borůvky
No řekněte, kdo nikdy neměl zabarvené ruce od borůvek pečlivě sbíraných z drobných keříčků? Lesní borůvky jsou zdrojem mnoha bioaktivních látek, které mají příznivé účinky na lidské tělo. Působí protizánětlivě na nervové buňky a zpomalují jejich degeneraci, působí preventivně proti zhoršování zraku, jsou bohatým zdrojem antioxidantů zvaných polyfenoly, mají antikarcinogenní a antibakteriální účinky a dokonce chrání zdravé buňky před chemoterapií a radiací9, 10, 11. Věděli jste, že tak malé ovoce může mít tak neuvěřitelnou sílu? My to už víme a proto pro vás nabízíme prvotřídní  lesní borůvky v bio kvalitě. Zkusit je můžete v naší Zapečené borůvkové kaši.

Mořské řasy
Pro většinu z nás tvoří nedílnou součást sushi, dají se ale využít i v dalších rozmanitých pokrmech. Mořské řasy jsou unikátním zdrojem bílkovin a především esenciálních aminokyselin12, tedy těch, které naše tělo neumí vytvořit a musíme je přijímat ve stravě. Pomyslnému žebříčku vede řasa nori, která obsahuje až 40 g bílkovin ve 100 g13. Nori řasa nabízí také vysoký obsah dobře vstřebatelného železa14. Pokud po ruce zrovna nemáte nori, nevadí, velice výživné jsou i jiné druhy řas. Pro inspiraci vyzkoušejte náš recept na Zeleninový krém s mořskou řasou nebo Exotický mango salát s mořskou řasou.

Grapefruit
Někteří jej milují, jiní se mu pro jeho hořkost spíše vyhýbají. Grapefruit je ovšem ovoce, které byste měli rozhodně zařadit do jídelníčku. Prokazatelně zpomaluje růst některých nádorů, snižuje rozvoj aterosklerózy a oxidativního stresu15 a současné době je intenzivně zkoumán pro své potenciální blahodárné účinky na některá zánětlivá onemocnění trávicího ústrojí16. Šťáva z grapefruitu má mimořádně vysokou antioxidační aktivitu17, což z grepu dělá ideální surovinu pro smoothie nebo odšťavňování. Opatrní však buďte v případě, že pravidelně užíváte léky - grapefruit může s některými léčivy reagovat, proto se nejdříve ujistěte, že je pro vás jeho konzumace vhodná. Pokud ano, můžete se rovnou pustit do Svěžího salátu s grepem, CocoMayo a oříšky.

PESTROSTÍ K HARMONII

Naše jarní výzva má dva hlavní cíle - přispět k nalezení vaší psychické pohody a potěšit váš organismus i chuťové pohárky. S tím druhým vám může pomoci dárek, který jsme si pro vás ve spolupráci s našimi partnery Powerlogy připravili pro poslední týden. Představujeme vám Powerlogy BIO Turmeric, unikátní směs koření s kurkumou, kterou můžete použít pro přípravu hřejivých nápojů jako je například kurkuma latte nebo zlaté mléko. Stejně vhodná je ale i pro dochucení pokrmů, především těch zeleninových. Tato unikátní směs kombinuje kromě kurkumy například zázvor, skořici, kardamom či Ashwagandhu. A jelikož si ji jistě zamilujete už po prvním použití, jako dárek jsme si pro vás připravili rovnou 100 gramové balení! Kromě toho pro naše zákazníky Powerlogy CZPowerlogy SK nabízí slevu 10% na celý nákup - stačí při objednání na jejich stránkách použít kód WAC10.

 

          Při nákupu nad 1 000 Kč v našem e-shopu použijte kód TURMERICPOWER          a získáte Powerlogy BIO Turmeric 100 g zdarma!         

Akce je platná v týdnu 28. 3.–4. 4. 2021.Chcete se s námi podělit o svůj vlastní recept nebo tip na návyk, který vás udržuje v psychické i fyzické pohodě? Napište nám na našem Instagramu @wildandcoco nebo nás označte a přidejte hashtag #WILDVYZVA!


Máte nějaké dotazy nebo připomínky k výzvě? Neváhejte nás kontaktovat na e-mailu barbora@wildandcoco.com.


 1. Jaiswal K. A., 2020, Academic Press: Nutritional Composition and Antioxidant Properties of Fruits and Vegetables: Chapter 7 - Celery, 1. vydání, ISBN 978-0-12-812780-3, 756 st.
 2. Hessami K. et al., 2021, Journal of Ethnopharmacology: Treatment of women's sexual dysfunction using Apium graveolens L. Fruit (celery seed): A double-blind, randomized, placebo-controlled clinical trial [cit 2021.03.24].
 3. Tanasawet S. et al., 2017, Asian Pacific Journal of Tropical Biomedicine: Anxiolytic and free radical scavenging potential of Chinese celery (Apium graveolens) extract in mice  [cit 2021.03.24].
 4. Burton-Freeman B. M. et al., 2016, Advances in Nutrition: Red Raspberries and Their Bioactive Polyphenols: Cardiometabolic and Neuronal Health Links [cit 2021.03.24].
 5. FoodData Central of U.S. Department of Agriculture (online) [cit 2021.03.24].
 6. FoodData Central of U.S. Department of Agriculture (online) [cit 2021.03.24].
 7. FoodData Central of U.S. Department of Agriculture (online) [cit 2021.03.24].
 8. Plumb G. W. et al., 2013, Redox Report: Communications in Free Radical Research: Antioxidant properties of flavonol glycosides from green beans (online) [cit 2021.03.24].
 9. Debnath-Canning M. et al., 2020, Journal of Functional Foods: Fruits and leaves from wild blueberry plants contain diverse polyphenols and decrease neuroinflammatory responses in microglia [cit 2021.03.24].
 10. Correa-Betanzo J. et al., 2014, Food Chemistry: Stability and biological activity of wild blueberry (Vaccinium angustifolium) polyphenols during simulated in vitro gastrointestinal digestion [cit 2021.03.24].
 11. Preedy V. R., 2020, Academic Press, Pathology: Oxidative Stress and Dietary Antioxidants: Chapter 17 - Bilberry anthocyanins as agents to address oxidative stress, 1. vydání, ISBN 978-0-12-815972-9, 433 pages
 12. Soledad Astorga-España M. et al., 2016, Journal of Food Composition and Analysis: Amino acid content in seaweeds from the Magellan Straits (Chile) [cit 2021.03.24].
 13. FoodData Central of U.S. Department of Agriculture (online) [cit 2021.03.24].
 14. Flores S. R. L. et al., 2015, Journal of Food Composition and Analysis: Mineral nutrient content and iron bioavailability in common and Hawaiian seaweeds assessed by an in vitro digestion/Caco-2 cell model [cit 2021.03.24].
 15. Jaiswal K. A., 2020, Academic Press: Nutritional Composition and Antioxidant Properties of Fruits and Vegetables: Chapter 24 - Grapefruit, 1. vydání, ISBN 978-0-12-812780-3, 756 st.
 16. Mendes C. et al., 2019, Journal of Functional Foods: Anti-inflammatory activity of grapefruit juice in an in vivo model of ulcerative colitis: Comparability studies of unprocessed and bioprocessed juices [cit 2021.03.24].
 17. Ahmed S. et al., 2019, Journal of Integrative Agriculture: Chemical composition, antioxidant activity and GC-MS analysis of juice and peel oil of grapefruit varieties cultivated in India [cit 2021.03.24].